Umývačky riadu v kuchyni sú stále rozšírenejším fenoménom. Ušetrí nám nielen čas, ale tiež vodu a energiu na ohrev. Pri umývaní riadu a jeho oplachovania v drezi totiž spotrebujeme zhruba 40 litrov teplej vody, pri umývaní pod tečúcou vodou dokonca až 70 litrov. Umývačku určenú pre 12 sád riadu naplní štvorčlenná rodina zhruba za deň, teda po troch jedlách. Spotreba vody na umytie tohto množstva dosahuje podľa typu umývačky a použitého programu 14 až 30 litrov vody. Z toho je iba časť vody ohrievaná na 40 alebo 70 stupňov.
Umývačky riadu v kuchyni – ako fungujú?
Základný princíp dnešných domácich umývačiek riadu je rovnaký – umývanie tlakovým ostrekovaním teplou vodou so saponátom, následné pláchnutie a sušenie – býva rôzne modifikované. Môžeme si vybrať z rady umývacích programov, líšiacich sa teplotou vody, intenzitou mytia alebo rozdielnym tlakom čerpadla. Najmodernejšie spotrebiče sú riadené procesorom, ktorý zaisťuje rôzne hodnoty a na ich základe pozná, ako prebieha program a riadi jeho priebeh tak, aby výsledky umývania čo najlepšie pri minimálnej spotrebe vody, energie a času.
Pri výbere umývačky musíme vziať v úvahu veľkosť kuchyne a počet členov domácnosti. Kapacitu umývačky vyjadruje počet súprav, ktoré dokáže behom jedného cyklu umyť. Jedálenská súprava sa skladá z hlbokého, plytkého, dezeretného taniera, šálky a podšálky. Pre početnejšie rodiny sa odporúča umývačka 60 centimetrová, do ktorej sa vojde 12 takýchto súprav. Pokiaľ máme nedostatok miesta alebo domácnosť tvorí jedna alebo dve osoby, zvolíme umývačku o šírke približne 45 cm. Podľa spôsobu zabudovania rozlišujeme umývačky voľne stojace a vstavané. Voľne stojacu umývačku môžeme umiestniť vedľa kuchynskej linky či inam do priestoru.
Pekným doplnkom do kuchyne sú aj dizajnové dekorácie. Odobraním hornej dosky ju zmeníme na umývačku podstavnú, určenú pre zasunutie pod dosku kuchynskej linky. Vstavané umývačky sú konštrukčne prispôsobené pre integráciu do kuchynskej linky. Ich dvierka sú pripravené na dodatočnú montáž panelov, ktorých materiál je totožný s materiálom dvierok kuchynskej linky. Z takej umývačky potom v linke rozoznáme len ovládací panel. Ten býva na hrane dvierok, kde nie je vidieť, takže skrinka s umývačkou zapadá medzi ostatné. Každá umývačka riadu je vybavená ovládacím panelom, na ktorom si podľa potreby volíme požadovaný program.
Kvalitnejšie typy majú naviac displej, znázorňujúci práve prebiehajúce umývanie, čas a druh. Jednotlivé umývacie programy sa líšia teplotou vody, intenzitou umývania, alebo dokonca rozdielnym tlakom čerpadla. Senzorický, alebo automatický program umožňuje umývačkám mať tzv. šiesty zmysel, ktorý sleduje priebeh umývania. Umývačky bývajú vybavené tiež krátkym programom určeným k pláchnutiu riadu v studenej vode, k jeho namočeniu. Použijeme ich, pokiaľ pridáme riad do umývačky, ale nechceme púšťať umývací program, pretože ešte spotrebič nie je naplnený.