Údržba kuchyne a kuchynskej linky je veľmi dôležitá pre udržanie jej kvality, prinášame vám praktické rady ako na to. V kuchyni sa vyvarujte použitiu drôtených špongií a brusných umývacích prostriedkov. Všetky materiály, ktoré sa v nej vyskytujú, sú pre hrubé umytie neuspôsobené a mohlo by dôjsť k ich nenávratnému poškodeniu. Týka sa to dvierok, pracovných plôch a spotrebičov. Na údržbu používajte mäkkú handru alebo špongiu. Pozor však – nepoužívajte špongiu na riad so zdrsneným povrchom. Pre všetok nábytok a interiér v kuchyni a obývačke platí niekoľko základných požiadaviek. Chráňte ho pred dlhodobým pôsobením slnečného žiarenia. Aj keď je nábytok ako napríklad komoda ošetrený odolnými povrchovými úpravami, dlhodobé pôsobenie môže ovplyvniť odtieň farby.
Nábytok zle znáša vysoké alebo veľmi nízke teploty. Údržba kuchyne je veľmi dôležitá, preto je ochráňte pred agresívnymi chemikáliami a umývacími prostriedkami. Nábytok je poškoditeľný vodou a zvýšenou vlhkosťou. Viaceré druhy nábytku ako napríkad regály, alebo skrinky nájdete v našom eshope. Niekoré druhy nie sú vhodné do miestnosti so zvýšenou vlhkosťou, napríklad kúpelní. Drevo navlhne a praská. Väčšinou už potom nejde opraviť. Preto vždy po údržbe dbajte na to, aby dvierka boli do sucha vytreté a v profiloch neostala voda. Ako najodolnejšou blhkosťou sa prezentuje lakovaná povrchová úprava.
Údržba kuchyne a kuchynskej linky podľa typu materiálu
Podľa typu materiálu sa líši bežná údržba kuchyne. To, čo si žiada drevená kuchyňa, nepotrebuje lamino. Drevo je na údržbu náročnejšie povrchovou úpravou. Základnú údržbu robte mäkkou handričkou a vlažnou vodou. Pri väčšom znečistení pridajte bežný saponátový umývací prostriedok. Čističe nesmú obsahovať žiadne abrazívne zložky, ktoré by poškodili vrchnú vrstvu. Je nutné po umytí dvierka dôkladne otrieť do sucha a dbať na to, aby do prelisov nezatiekla voda. Na záver ošetrite ju vhodným prípravkom.
Fólie ako imitácia dreva patrí medzi najľahšie materiály na údržbu. Na čistenie potrebujete len vlažnú jarovú vodu. Niektoré fólie majú jemný zrnitý povrch, ktorý sa môže horšie čistiť. Dvierka v laku môžu byť upravené do lesklej alebo matnej povrchovej úpravy. Aj keď si väčšina ľudí myslí, že lesklé laky sú veľmi zle udržovateľné, v porovnaní s matom je to lepšie. Naozaj hladký povrch bez jemnej zrnitosti sa ľahko udržuje. Postačí čistá voda, prípadne údržba kuchyne so saponátom, a mäkká handrička.
Ako na lak?
Zraniteľným miestom laku je poškrabanie, preto pozor na všetky abrasívne umývacie prostriedky aj špongie. Údržbu kuchynskej zostavy robte pravidelne. Tu a tam niečo utrieť, odmastiť, vyčistiť. Ušetríte si namáhavý jednorázový kľud. Keď si údržbu rozdelíte na menšie časti, nebude sa vám zdať tak vyčerpávajúci. Upratovanie si tiež môžete uľahčiť drobnými vychytávkami, ktoré vaša kuchyňa ponúka. Už pri nákupe sa zaujímajte, čo vám výrobca môže ponúknuť. Jednou z drobností, ktorá uľahčí čistenie zásuviek akontajnerov, je ľahké odklapnutie čelných dvierok.
Podľa druhu kovania sa jednoduchým hmatom zbavíte čelného dvierka, aby ste ľahko vymietli nečistoty zo zásuvky. Veľmi šikovná je tiež možnosť odklapnutie dvierok, bez toho, aby ste zložito odšrubovali kovanie. Niektoré povrchové úpravy sú čiastočne opraviteľné. Drobné poškodenia sa ešte dajú zachrániť. Drevo je pomerne mäkký povrchový materiál a môže sa stať, že napríklad deti nábytok zničia.
Malé škrabance môžete skúsiť opraviť voskom. V predajniach predávajú farebné vosky podľa odtieňov dreva, ktorými sa dá retušovať. Väčšie poškodenie môžete vrátiť na opravu do výrobne, alebo dať šikovnému nábytkárovi.
Dvierka prebrúsi, zakytuje, a na záver znova nalakuje. Nedá sa však opraviť všetko. Fólie ako umelý materiál opraviť nejde. Nejde ju strhnúť a nalisovať znova. Môžete skúsiť prvú pomoc opravou retušovavím voskom na drevo. Fólie sú umelé, takže pri malom poškodení majú tendenciu poškodenie zatiahnuť. Záleží potom na textúre dvierok, ako veľmi bude poškodenie viditeľné. Nižšia cena dovolí pri poškodení nové dvierka vymeniť. Drobné poškrabanie na povrchu laku sa dajú zachrániť. Nezvládnete to však doma na kolene, ale poškodený diel budete musieť poslať nazad do výroby.