Nábytok v kuchyni je súčasť domácnosti, ktorá dotvára celkový dojem vášho interiéru. Kuchynská linka má byť dokonalá nielen z ergonomického hľadiska, ale aj po stránke estetickej. Veľmi dôležitá je kvalita materiálu a jeho povrchovej úpravy vzhľadom na nepriaznivý vplyv vyššej vlhkosti a teploty. Používané materiály kuchynských liniek by mali takéto nepriaznivé podmienky v kuchynskom prostredí vydržať.
Nábytok v kuchyni – z akých je materiálov?
Najpoužívanejším materiálom na kuchynský nábytok – na jeho čelné plochy – sú husto lisované drevovláknité MDF dosky, ktoré sú tvarovo stálejšie a odolnejšie ako masívne drevo. Veľkou prednosťou drevovláknitých dosiek je nekonečná možnosť ich úpravy. Možno ich frézovať, brúsiť, moriť, dyhovať, lakovať alebo potiahnuť fóliou.
Obrovská farebná škála, lesk i mat, odolnosť a ľahká údržba sú len niektoré z vlastnosti laminátov, ktoré sa momentálne vracajú na výslnie. Lamino sa predáva v najrôznejších farebných dezénoch s hladkým povrchom, v dezénoch s rôznou štruktúrou, ale aj dezénoch imitujúcich drevo, kov, prírodný kameň, textil, kožu a iné materiály. Prednosťou kuchýň z lamina je farebná a tvarová stálosť, vysoká tepelná odolnosť, ľahká údržba, odolnosť proti vlhku a oderu. Kritickým miestom z pohľadu vlhkosti sú hrany dvierok, zúsuviek, preto ich treba upraviť nalepenou páskou rovnakej, prípadne odlišnej farby. Kvalitnejším riešením sú plastové ABS hrany v nespočetných farebných kombináciách.
Nevýhodou tvrdého lamina je, že ním možno potiahnuť len hladký povrch bez možnosti frézovania a akéhokoľvek motívu. Na vytvorenie moderného interiéru to však nemá vplyv. Dlhšiu životnosť majú fólie, ktoré sa za pomoci pretlaku a teploty vákuovo lisujú na MDF dosky. Nábytok v kuchyni s fóliovanými povrchmi sa ľahko održiava. Podobne ako laminát môže byť fólia v rôznych farbách a dezénoch. Obľúbené sú dezény dreva a tiež farebné fólie lakované. Na údržbu laminovaných plôch nepoužívajte agresívne ani práškové čistiace prostriedky. Môžete použiť čistiace látky obsahujúce alkohol.
Po vyčistení povrch dobre vyutierajte suchou handrou. Mnohí ľudia majú predstavu, že najvalitnejšia kuchynská linka je z masívneho dreva. Je to však len mýtus, lebo prírodné drevo z okolitého prostredia prijíma a odovzdáva doň vlhkosť, čím môže podliehať plošným deformáciám. Masívne drevo má dnes opodstatnenie pri kuchyniach v rustikálnom štýle. Tu sa však nestretnete s hladkými dvierkami, ale frézovanými ozdobami, ozdobnými ukončujúcimi lištami či tvarovanými rímsami.
Kuchynská linka
Kuchynskú linku su vyberáme v prvom rade podľa toho, ako vyzerá, akej je farby, aký ma dizajn a z akého je materiálu. Ani tá najkrajšia kuchynská linka však nemusí byť zárukou spokojnosti a dobrého pocitu pri kuchynských prácach. Ak chceme, aby bola kuchynská linka nielen efektná, ale aj práca na nej efektívna, ideálne je, keď jej jednotlivé prvky a pracovné zóny budú zoradené nasledovne: skriňa na potraviny, chladnička, umývačka riadu, drez, pracovná plocha, varná doska, odkladacia plocha. Minimálne priestory, ktoré často máme k dispozícii, nám zdanlivo neumožňujú do detailu naplniť predstavu o dobre vybavenej kuchyni. Opak je však pravda. Využiť každý milimeter úložnej a odkladacej plochy nám pomôže množstvo variabilných prvkov, ktoré by nemali chýbať v žiadnej modernej kuchyni, ktorej dizajn doplnia aj jedálenské stoličky.
Spodné skrinky
V luxusnej modernej kuchyni je ťažisko úložného priestoru práve v spodných skrinkách. Tam sa bežné policové skrinky neodporúčajú z dôvodu, že ich veci umiestnené v zadnej časti sa často nepoužívajú, pretože sa o nich ani nevie. Jednoducho sú takéto police veľmi neprehľadné. Obzrite si v kuchynských štúdiách skrinky, zásuvky, potravinový alebo rohový diel, ako sa ľahko otvárajú či vysúvajú. Rozhodne by ste mali pre docielenie maximálneho a plnohodnotného miesta na odkladanie uprednostniť namiesto klasických dvierok na spodných skrinkách zásuvky s plnými výsuvmi, čo znamená, že sa zásuvka otvorí na celú svoju hĺbku a pohodlne sa dostanete aj úplne dozadu.
Dostatočne si môžete zabezpečiť do zásuviek pomocníkov v podobe deliacich systémov, ktoré sa postarajú o stabilitu kuchynského riadu či uložených potravín. Zásuvky na príbor, otvárače, nože si vybavte špeciálnymi plastovými, drevenými alebo kovovými vložkami, vďaka ktorým aj tú najmenšiu vec možno odložiť prehľadne. Na dná zásuviek si môžete prikúpiť aj protišmykové podložky. Veľkokapacitné zásuvky znesú veľé zaťaženie a uložíte v nich úctyhidné množstvo riadu, hrncov, panvíc či potravín. Obľúbeným prvkom vybavenia vnútra kuchynských liniek sa stávajú nerezové koše, ktoré si takisto môžete zaobstarať neskôr, dodatočne.