Originálna vidiecka kuchyňa učaruje aj jedinečnou atmosférou s patinovanými stenami a vyšúchanou kamennou podlahou. Viac než kedykoľvek predtým je kuchyňa odrazom osobnosti majiteľa a vzťahu celej rodiny k dizajnu a štýlovosti. Ľudia dnes oveľa viac vnímajú nové impulzy, ktoré sú vnášané nielen do dizajnu kuchyne. Dnešná doba sa v nábytkovom dizajne inšpiruje všetkými štými minulého storočia a využíva pritom nové prvky – luxus vysokého lesku, decentnosť matných povrchov, žiarivú farebnosť aj harmóniu zladených tónov. Bytová kultúra nikdy predtým nebola tak rozmanitá ako dnes.
Vďaka rôznym vplyvom a tendenciám, ktoré na ňu pôsobia, môžeme v zariaďovaní domácností pozorovať niekoľko štýlov. Hlavné štýly – moderný, klasický a vidiecky – sa navzájom dopĺňajú, prelínajú a vytvárajú tak nové a netradičné varianty. Pri rozhodovaní o štýle kuchyne zohľadnite širšie vzťahy v byte či dome. Ak je kuchyňa samostatná, oddelená miestnosť, znesie aj celkom odlišný štýl, než aký je v ostatných miestnostiach bytu. Kuchyňa ako priestor prepojený s obývačkou, kde umiestnite pohodlné pohovky, by sa mala svojím charakterom prispôsobiť obývacej časti. Ďalšou možnosťou v takomto prípade je, že kuchyňa bude pôsobiť neutrálne a nebude konkurovať zariadeniu ostatnej časti obývacieho priestoru. Kuchyňu taktiež skrášlia aj krásne jedálenské stoly.
Vidiecka kuchyňa môže byť romantická
Vidiecka kuchyňa môže byť romantická, plná kvetov vo vázach a prírodnín, seversky jednoduchá a strohá, ale tiež etnická alebo zariadená v koloniálnom štýle. Obľuba tohto štýlu priamo súvisí s presýtenosťou mestom, technikou a túžbou po jednoduchosti vidieckeho života s neprehliadnuteľnými romantickými prvkami. Vidiecky štýl je nekončiaca pohoda. Masívne drevo je najčastejším materiálom vidieckej kuchyne, vybrať si môžete aj kombináciu masívu a dýhy. Nábytok je väčšinou matne lakovaný alebo morený do požadovaného odtieňa. Ako povrchová úprava dokonalého remeselne opracovaného nábytku môže byť aj napustenie voskom. Typickými farbami kuchynského nábytku vidieckej kuchyne sú biela až maslová, rôzne odtiene modrej či zelenej a farebné odtiene prírodného dreva.
Vo vidieckej kuchyni môžete nájsť nejeden príručný stolík s dekoráciami a doplnkami, s haldami kuchynského náradia, džbánov a misiek. Ak nie sú uložené na príručnom stolíku, tak potom na policiach, ktoré často nahrádzajú horné skrinky kuchynskej linky. Naberačky, prikrývky na hrnce a rôzne varešky môžu zase voľne visieť nad sporákom alebo v jeho bezprostrednej blízkosti. K štýlovej kuchyni patrí drevený masívny stôl, k nemu postavené stoličky, pričom pokojne môže byť každá iná. Do vidieckej kuchyne si môžete dovoliť moderné spotrebiče s chladným kovovým povrchom.
Ak si citlivo vyberiete vhodný tvar a dizajn spotrebiča, nemusíte sa obávať spojenia starého s moderným. Máte však aj iní možnosti. Takmer každý výrobca kuchynských spotrebičov ponúka ucelené kolekcie v rustikálnom štýle – dizajnom aj materiálom, ktorý je buď farebný a lakovaný alebo s muzeálnou patinou. Napriek svojmu strinárskemu výzoru disponujú všetkými najmodernejšími funkciami. Zástancovia pravého, neotesaného vidieka určite nepohrdnú v kuchyni takými dplnkami ako pletenec sibule, cesnaku, kytice sušených byliniek.
Klasická kuchyňa
Zrejme si ju vyberú konzervatívnejší ľudia, ktorí majú radi tradičné veci overené časom. Typické pre klasický štýl sú prvky, ktoré nevychádzajú z módy. Kuchyňa zariadená klasicky dýcha solídnosťou a určitou nostalgiou starých čias, bez akýchkoľvek výstrelkov. Pokojnú atmosféru interiéru zaručuje dokonalá kvalita a pohodlnosť. V klasickej kuchyni vládnu praktické a nedekorované prvky, pomocou ktorých vykúzlite v podstate akúkoľvek atmosféru, aj za pomoci krásnych dekorácií. Držte sa radšej tlmených farieb. Klasický štýl uprednostňuje farebnú eleganciu spočívajúcu vo farebnom súlade stien, nábytku a textílií.
Kombinujte najviac tri farby – dve tón v tóne a jedna dominantná. V klasickej kuchyni sa uplatňuje nábytok jednoduchších tvarov s povrchovou úpravou lamino alebo fóliou, ktorá umožňuje aj jemné tvarovanie predných kuchynských plôch. Klasická kuchyňa znesie všetky kovy – antikoro, bronz, či mosadz. Výber závisí od farebnosti celej zostavy. Zatiaľ čo digestor vo vidieckej a modernej kuchyni je dominantný, klasická kuchyňa ho má striedmy, praktický a tvarovo nenáročný. Naša spoločnosť poskytuje aj výber krásnych rustikálnych hodín.
Moderná kuchyňa
Niekoho osloví masívna drevená kuchyňa, iný sa nadchne kuchyňou vo výrazných farbách, ďalší má rád chladnejší strohý interiér, do ktorého hľadá adekvátnu kuchyňu. Tomu poslednému by určite vyhovovala kuchyňa zariadená v modernom, minimalistickom štýle, ktoré zútulnia krásne dekorácie. Tieto varianty modernej kuchyne sú protipólom rustikálnej kuchyne. Ozdoby, ornamenty tu nemajú miesto, prvoradá funčnosť. Moderné kuchyne pôsobia ľahko, vzdušne vďaka jednoduchým tvarom, použitým materiálom, spracovaniu detailov a výberu farieb. Samozrejmosťou veľkoryso riešených moderných kuchýň je kvalitná a výkonná technika väčšinou ukrytá pod hladkými plochami kuchynského nábytku. Aj kuchynské náradie a drobná technika nie je vyložená na kuchynskej linke, ale tiež ukrytá v plytkých a vysokých skrinkách umiestnených za pracovnou doskou. Diely skriniek tvoriace zástenu sa môžu vyklápať, vysúvať a posúvať.
Čím jednoduchšie sú nábytkové prvky, tým väčší dôraz sa kladie na vyhotovenie ich častí a na kvalitu. Kým ľahkosť a vzdušnosť pri spodných skrinkách sa dosiahne ich uložením na kovové nožičky, prípadne zavesením na stenu, horné skrinky v horizontálnych líniách sú odľahčené sklom čírym alebo matným v antikorových, hliníkových rámoch. Väčšinou sú skrinky, sklené police, barové pulty podsvietené svetlom v studených farbách, veľmi pekne sa pri nich vynímajú barové stoličky. Veľa doplnkov a drobností v modernej kuchyni nenájdete a keď, väčšinou kovové z antikora či hliníka v lesklej a matnej forme, sklené – z číreho aj matného skla. Sem-tam sa objaví nejaký doplnok materiálovo alebo farebne v ostrom kontraste s celkovým štýlom.