Ako vybrať nábytok do kuchyne?

Ako vybrať nábytok do kuchyne? Nábytok v kuchyni predstavuje veľmi dôležitú súčasť domácnosti. Zatiaľ čo si ženy pri výbere kuchyne všímajú povrch a farby, muži sa pozerajú na prevedenie zásuviek, výber nábytku a prevedenie spojov. Je to tak dobre – väčšina žien má zaiste lepšie estetické cítenie, muži zas vynikajú v hodnotení technických riešení a prevedení práce. Preto je spoločné posúdenie budúcej kuchyne tým najlepším riešením pre celú rodinu. Veď kuchyňa bude slúžiť určite aspoň pätnásť či dvadsať rokov a pri varení sa v nej strávi nejedna hodina. Preto by sme mali otázku funkčnosti zjednotiť s požiadavkami estetickými. Pri rozhodovaní o dodávateľovi modernej kuchyne musíme zvážiť, či sa rozhodneme pre výrobok bežného sériového výrobcu, ktorý ponúka kuchyňu priemyselným štandardným spôsobom a ktorý nie je zariadený na atypické riešenie.

Tým môže byť napríklad  dobrý skúsený nábytkár, alebo firma zaoberajúca sa výrobou kuchýň, pre ktoré nie je problém nechať si urobiť kuchyňu na zákazku, alebo presne podľa priania zákazníka. Musíme mať však absolútnu istotu v kvalite práce výrobcu. Pokiaľ nemáme referencie, pokiaľ nepoznáme jeho spoľahlivosť, presnosť a technológie, vstupujeme na veľmi tenký ľad. Sebalepší návrh, ktorý si môžeme vytvoriť sami alebo s našim architektom, sebalepšiu myšlienku môže doslova pochovať nekvalitná práca alebo nevhodne zvolený materiál.

Ako vybrať nábytok do kuchyne?

Ako vybrať nábytok do kuchyne?

Skúsenosti iných hovoria, že je naozaj viac než vhodné zveriť sa do starostlivosti kuchynského štúdia. V ňom sa môžeme zoznámiť s ponukou možností, môžeme si nechať urobiť odbornú zostavu vrátane návrhov pracovnej dosky, drezov, spotrebičov a doplnkov. Štúdio býva väčšinou prepojené so značkovými výrobcami a dodávateľmi, jeho pracovníci majú dostatok skúsenosti a sú schopní pri výbere alebo návrhu kuchyne poradiť. U hotovej kuchyni nás nesmú osloviť len dvierka, farba, dekor, prevedenie, ale musíme venovať dostatočnú pozornosť tiež vnútorným častiam – závesom, výsuvom, detailom vybavenia, nábytku do kuchyne atď. Našťastie sú preč doby, kde boli na trhu len plastové pantíky. Dnes už existuje dostatočná ponuka kovových funkčných prvkov a okrasných doplnkov.

Z ponuky si môžeme potom vybrať aj z uživateľského hľadiska – je výhodnejšie si vybrať také komponenty, ktoré sa montujú bez nutnosti použitia náradia alebo ktoré sa dajú jednoducho namontovať. Nikdy predsa nevieme, kedy sa budeme sťahovať. Pokiaľ užívateľ zváži všetky technické a estetické argumenty, môže si v budúcnosti ušetriť prácu a sklamanie. V kuchyniach, rovnako ako všade inde, sa môžeme stretnúť s výrobkami rôznej ceny a tomu odpovedajúcej kvality.