Čím prekvapí pracovná doska? Lesk a tvrdosť sú základné vlastnosti sklenej kuchynskej dosky.
Sklenený hit
Sklo je v kuchyni aktuálne trendové – nájdete ho aj na predných plochách kuchynských dvierok či zástenách. Sklenená doska predstavuje 10 až 12 mm hrubé bezpečnostné sklo, ktoré možno zo spodnej časti potlačiť keramickou farbou, kalí sa pri teplote 650 stupňov.
Môže imitovať prírodný kameň alebo akýkoľvek iný materiál. Pri tomto technickom spracovaní sa zachová sýtosť farieb aj pri UV žiarení. Ku sklu sa následne pripevňuje podkladová doska, pričom celková hrúbka takto spracovanej dosky môže byť 30, 40 až 60 mm. Samotné sklo je vyrobené z prírodných surovín, kryštalického piesku, vápenca a sódy. Bezpečnostné sklo je v porovnaní s tvrdeným sklom odolnejšie proti teplu, prasknutiu a nárazom. Pri bodovom zaťažení alebo pri úderoch na hranu pracovnej dosky môže dôjsť k jej poškodeniu. Povrch skla je porézny, takže poškodený materiál sa nedá opraviť.
Pracovná doska z masívneho dreva
Hoci je krása prírodného dreva nepoperateľná, pre jeho náročnú údržbu ho obľubuje len malá časť ľudí. Drevo sa ako prírodný materiál stará o príjemnú atmosféru v miestnosti a po dôkladnej úprave a spracovaní je jeho povrch veľmi hygienický. Má svoju prirodzenú kyslosť, ktorá zabraňuje množeniu baktérií. Aby materiál odolával teplu a vlhkosti, treba ho ošetrovať olejmi. Pri výbere drevín treba myslieť na to, že tvrdé drevá, akými sú tík, dub alebo iroko, majú tendenciu časom oxidovať – meniť farebnosť v dôsledku pôsobenia slnka. Výhodou drevených dosiek je, že sa dajú opraviť, upraviť alebo prerobiť. Masívne dosky majú rady prostredie s vlhkosťou 55%. Keďže drevo pracuje, treba mu od stabilných prvkov, napríklad steny alebo chladničky, ponechať odstup. Lakované drevo pôsobením horúcich alebo studených tekutín navyše praská. Z masívneho dreva sa taktiež vyrábajú aj kvalitné lavice, ako aj komody.
Prispôsobivý kompozit
Odolný a trvanlivý kompozit (umelý kameň) sa za posledných desať rokov stal jedným z najobľúbenejších materiálov na výrobu pracovných dosiek. Je zložený z prírodných minerálov a akrylátových prímesí – dá sa tvarovať a farebne variovať. Ide o neporézny materiál, je teda maximálne hygienický. Výhodou je, že do pracovnej dosky z kompozitu možno bez viditeľného spoja vsadiť aj drez z rovnakého materiálu, ktorý s ňou vytvorí jednu rovinu. Pracovná doska z kompozitu ma homogénnu štruktúru v celom reze a je odolná voči UV žiareniu. Nevýhodou je mäkkosť materiálu – je náchylný na poškriabanie. Na takejto doske by sa nemalo nič krájať, odporúča sa vždy použiť dosku na krájanie. Navyše časom stráca aj lesk.
Univerzálny laminát
Laminátové dosky patria v kuchyni k stáliciam. Dokážu napodobniť drevo, prírodný kameň alebo rôzne fantazijné vzory, pričom sa na rozdiel od prírodných materiálov vzory na ich povrchu pravidelne opakuj. Základ tvorí drevovláknitá doska, na ktorú sa pod veľkým tlakom nanáša niekoľko vrstiev farebného, alebo vzorovaného papiera napusteného živicou. Laminátova doska je schopná zniesť aj pár úderov a škrabancov, ktoré vzniknú pri varení alebo príprave jedla. Dosky z laminátu však treba chrániť pred vlhkosťou, aby sa predišlo napučeniu a tvorbe plesní.
Prírodný kameň
Pri prírodných kameňoch, ktoré sa nepochybne stanú ozdobou každej kuchyne, dobre zvážte ich prednosti a nedostatky. Obzvlášť opatrní buďte pri mramore, ktorý patrí medzi mäkké horniny a je veľmi nasiakavý. Radšej uprednostnite tvrdé horniny ako žula či kremeň. Kremeň patrí k najtvrdším materiálom.