Digestory a vstavané spotrebiče prešli dlhodobým vývojom. Neoddeliteľnou súčasťou modernej luxusnej kuchyne je odsávač pár, tzv. digestor. Je to zariadenie, ktoré odsáva pary a pachy vznikajúce pri varení, v prípade plynových sporákov odvádza z miestnosti aj oxidy dusíka, vznikajúce ako dôsledok horenia plynu. Odsávač pár je teda nielen dobrým pomocníkom v kuchyni, ale aj chráni naše zdravie.

Odsávače môžeme rozdeliť na vstavané, komínové, nástenné, odsávače umiestnené pod kuchynskou skrinkou a odsávače ostrovné. Môžu byť výsuvné alebo výklopné, jednomotorové alebo dvojmotorové. Stále obľúbenejšími sú v poslednej dobe odsávače komínové, ale pri výbere by sme sa mali riadiť výkonnosťou, hlučnosťou a spôsobom odťahu digestora. O technickej kvalite digestorov svedčí ich výkon a hlučnosť. Odsávač pár je vybavený účinným protitukovým filtrom, ktorý zachytí tukové a mechanické častice a zabráni tomu, aby sa ventilátor a odťahové potrubie zanášali. Tým zároveň prispieva  k ochrane životného prostredia.

digestory a vstavané spotrebiče

Aké digestory a vstavané spotrebiče vybrať?

Pri výbere digestora je rozhodujúca veľkosť samotnej kuchyne, umiestnenie sporáku a spôsob odvetrávania. Správny odsávač by mal bymeniť vzduch v kuchyni najmenej šesťkrát za hodinu a mať aspoň tri stupne výkonu. Pokiaľ je kuchyňa menšia, vystačí digestor s menším výkonom motora, veľká kuchyňa potrebuje výkonnejšie zariadenie. Rovnako je tomu v prípade, ak je kuchyňa voľne prepojená s ďalšou obývacou izbou, kde treba zaistiť čistý vzduch na veľkej ploche. 

Rozhodujeme o spôsobe vetrania, teda musíme zvážiť stavebné konštrukčné možnosti domu. Najúčinnejším spôsobom likvidácie pár a pachov je odťah. Pri odťahu prechádzajú kuchynské pary a pachy tukovým filtrom a sú odvádzané odťahovým potrubím von z miestnosti do vetracej šachty. Je to najefektívnejší  a cenovo najvýhodnejší spôsob, už len preto, že nevyžaduje žiadne vedľajšie náklady.

Recirkuláciu volíme vtedy, keď nemôžeme použiť odťahový systém, teda odviezť výpary a pachy nepoužívaným komínom alebo ventilačnou šachtou. Princíp recirkulácie je jasný – nasávaný vzduch sa vedie cez tukový a pachový filter a opäť sa vracia do miestnosti. Digestor je však potrebné doplniť o aktívny uhlíkový filter, ktorý absorbuje pachové zložky, pary a čiastočne aj dym. Veľmi praktické sú nerezové tukové filtre, ktoré sa dajú jednoducho vybrať pomocou rýchloupínačov a dajú sa umývať v umývačke riadu. U drahších modelov signalizujú blikajúce diódy nutnosť výmeny alebo vyčistenie filtru pri znížení funkčnosti alebo po uplynutí doby prevozu. Dobu použiteľnosti filtrov je nutné sledovať a vymieňať podľa pokynov výrobcu rovnako ako je potrebné udržiavať kovové siete nad pracovnou plochou v čistote.