Drevené podlahy v modernej a klasickej kuchyni z dreva sú krásnym interiérovým doplnkom. Cez širokú ponuku a výhody moderných podlahových krytín dáva mnoho ľudí prednosť podlahám z prírodných materiálov. Vďaka novým technológiám a spôsobu ošetrenia sa zlepšujú ich užitočné vlastnosti a romaznitosť estetického prevedenia. Vedľa klasickej keramickej dlažby sa tak v kuchyni dobre uplatní aj podlaha z dreva alebo prírodného marmolea. z materiálov, ktoré majú schopnosť zútulniť klasicky i moderne zariadený interiér, stojí na prvom mieste drevo.

Ešte v nedávnej minulosti sa na podlahy v kuchyniach používalo minimálne, pretože panovala obava, že sa v náročnejších podmienkach poškodí. Z historických objektov je ale zrejmé, že si tento prírodný materiál dokáže uchovať svoje kúzlo aj po stáročia,  a  ak sa poškodí, dá sa pôvodný vzhľad obnoviť prebrúsením. Na moderné drevené krytiny sa používajú len vhodné dreviny, ktoré sú naviac upravené tak,  aby ani vo vlhkom prostredí nemenili tvar a lepšie odolávali mechanickému poškodeniu. Drevo ako materiál má niekoľko tvarových variácií, farieb a odtieňov, takže každá podlaha z masívu je originálna.

Drevené podlahy

Drevené podlahy

K najväčším prednostiam drevených podláh a parkiet patrí prirodzený vzhľad, dlhá životnosť, schopnosť vyrovnávať v miestnosti vlhkosť, dobrá zvuková a tepelná izolácia a to, že nevytvára elektrostatický náboj. Dizajnovo sa k nim hodia drevené masívne lavice. Podľa formy spracovania sa dajú drevené krytiny rozdeliť na masívne, viacvrstvové, prkenné, palubovky, priemyselné mozaivky, parkety, europarkety, a mozaikové a kazetové podlahy.

Drevené podlahy je tiež možné deliť podľa typu dreviny a podľa spôsobu inštalácie. Ako masívne sa označujú krytiny, ktoré sú bezohľadu na rozmer zhotovené z jedného kusu dreva. Sú ideálne pre moderné kuchyne. Spoločne s klasickými parketami predstavujú najrobustnejšiu podlahu.

Tá sa vyníma pri masívnom jedálenskom stole s dizajnovými stoličkami. Najjednoduchším prevedením z masívu predstavujú módne podlahy, ktoré sa bežne osvedčili aj v náročnejších podmienkach. Vyššiu odolnosť samozrejme preukazujú tvrdšie dreviny, ako napríklad dub. Obľúbenou povrchovou úpravou je kartáčovanie alebo tzv. postaršenie. Široké prkná, na ktorých dobre vynikne štruktúra i kresba, dodávajú vzdušnosť aj stiesnenejším priestorom. Stále viac vyhľadávanejším sú priemyselné mozaiky alebo kantovky. Vyrábajú sa z úzkych prúžkov dreva,  ktoré umožňujú skladanie deleného dekoru.

Drevo je v tomto spracovaní stabilné a menej podlieha objemovým zmenám. Veľkú výhodu tvorí niekoľkonásobné prebrúsenie podlahy a teda aj jej dlhá životnosť. Nielen v dobových, ale aj historicky ladených interiéroch  nájdu svoje uplatnenie mozaikové parkety, ktoré vďaka svojmu systému ručného zosadzovania umožňujú zhotoviť skladaný dekor aj podľa individuálnych potrieb.