Efekt a výkon vetrania v kuchyniach sa neustále zlepšuje. Väčší záujem o kvalitné vetranie priniesol trend obytných kuchyní. Vzhľadom k potrebe čistiť vzduch vo väčších priestoroch, kde sú tiež relaxačné alebo reprezentačné časti bývania, sa zvýšili nároky na výkon, vzhľad a hlučnosť. Digestory sa stali funkčným a estetickým doplnkom kuchyne, v niektorých interiéroch sú dokonca dominantným prvkom, ktorý udáva štýl ostatnému zariadeniu. Ponuka kvalitných odsávačov je v súčasnosti veľmi široká a zahŕňa moderné, klasické i rustikálne modely. Vedľa výrazných komínových alebo nástenných tipov sú k dispozícii i menej nápadné stropné modely, ktoré splývajú s podhľadom, alebo výsuvné kusy, ktoré sú zabudované pod skrinkou, do pracovnej alebo varnej dosky.

Efekt a výkon vetrania v kuchyniach

Efekt a výkon vetrania v kuchyniach

Efekt a výkon vetrania v kuchyniach – aké poznáme digestory?

Moderné digestory sú vybavené úspornými LED osvetleniami, ktoré dostatočne nasvietia varnú aj pracovnú zónu a pri nastavení režimu s nižšou intenzitou slúži k orientačnému alebo intímnemu osvetleniu. Ovládajú sa dotykom alebo na diaľku. Elegantne v kuchyni pôsobia aj závesné svietidlá. Hlavným meradlom pri výbere odsávača pár je jeho výkon, ktorý by mal zodpovedať rozlohe priestoru, v ktorom bude umiestnený. Aby  bol v miestnosti čistý vzduch, je potrebné počas varenia ju aspoň šesťkrát vymeniť. počet výmen závisí i na intenzite a spôsobu varenia. Inak je potreba vetrať pri dusení zeleninym a inak pri smažení, pečení alebo príprave mäsového vývaru.

Podľa umiestnenia a inštalácie sa digestory rozlišujú na vstavané, podvesené a výsuvné alebo zabudované do pracovnej dosky. Podľa spôsobu vetrania sa delí na odťahové, recirkulačné a kombinované. Typy s odťahom, ktorý znehodnotený vzduch odvádza z budovy von, musí byť napojený na samostatný komín. Štandardne  sú vybavené jedným alebo dvoma filtrami k zachyteniu tukov a mastných pár. Tukové filtre je potrebné po zanesení vyčistiť saponátom, u niektorýh je možné použiť umývačku riadu.

Niektoré typy sú vybavené svetelnými kontrolkami, ktoré upozornia, že je čas na výmenu. Podľa dispozícii miestnosti a riešenia kuchynskej zostavy je možné zvoliť komínový odsávač so zadným, bočným alebo horným smerom odťahu. Ide však len o technické riešenie, ktoré nie je v interiéri platné. Na rozdiel od odťahových typov sa u recirkulačných znečistený vzduch neodváadza, len  po filtrovaní vracia nazad do miestnosti. Okrem tukového filtru sú vybavené ešte uhlíkovým, ktorý zaisťuje likvidáciu pachov. Pri kombinovaných typov sa v zimnom období viac využíva recirkuláciu, ktorá na rozdiel od odťahu neodnáša z miestnosti teplo.