história manželskej postele

História manželskej postele

Nie je žiadnym tajomstvom, že našim predkom sa vôbec nepáčilo spať na chladnom a tvrdom povrchu. Od začiatku zaznamenávaných čias sa ľudia usilovali o to, aby bolo ich spanie mäkšie a pohodlnejšie, a to aj v tom prípade, keď to znamenalo zbavovanie zvierat kože či kožušiny. Na zem si ustlali hrubú vrstvu listov, slamy či machu a na to položili kožu, ktorá ich dokázala zohriať aj počas tuhej zimy. Pozrite sa s nami aká je história manželskej postele.

historia postele
Zdroj: /familyhistory.net

Starovek

Zatiaľ čo pravekým ľudom stačila ku spánku koža a seno, ľudia starovekých civilizácií túžili po niečom pohodlnejšom. Dlhé hodiny ležania si napríklad v gréckorímskom svete získali takú obľubu, že si vtedajší ľudia zvykli poležiavať na lôžkach aj pri takých činnostiach, akými bolo stolovanie

stolovanie ležmo
Stolovanie po ležiačky bolo v grécko-rímskom svete úplne bežné. Po prejedení sa mohol ísť Riman rovno do ríše snov. Zdroj: /wikipedia.com

Zdvihnutím postele zo zeme sa chceli ľudia chrániť pred chladom, aj pred rôznym hmyzom, ktorý liezol zvyčajne po zemi. Starovekí Egypťania považovali lôžko za hlavný a nepostrádateľný kus nábytku pre miestnosť, ktorú môžeme považovať za predchodcu spálne. Posteľ tvoril drevený rám, kožený výplet s ľahkým prehnutím a na jednej strane bola ľahko vyvýšená.

V starovekom Grécku používali v spálni postele na zdobených nohách vybavené opierkou hlavy z ovčej vlny alebo prírodných tráv. Postele boli konštruované podobne ako v Starovekom Egypte a boli veľmi luxusne vybavené.

Rimania používali matrace naplnené rákosím, senom, vlnou či husím a labutím perím.

egyptské lôžko
Egyptské lôžko bolo vzorom ostatným národom, ktoré ešte stále spávali na zemi. Zdroj: /emory.edu

Stredovek

Jednoduchý matrac vyplnený slamou alebo senom sa nazýval slamník. Ten sprevádzal stredoeurópanov dlhé storočia, predovšetkým vďaka praktickosti a na tú dobu dobrým hygienickým vlastnostiam. V slamníku sa každý rok menila slama a matrace boli podopreté drevenou konštrukciou v podobe dosiek. Išlo o primitívneho predchodcu roštov. 

V stredovekých domovoch poddaných neexistovalo, že by mal každý člen rodiny svoju posteľ. V jednej posteli, prisunutej obvykle ku stene do výklenku, spalo toľko rodinných príslušníkov, koľko sa do nej vošloskrátka celá rodina

Oproti tomu si však kráľ užíval posteľ so závesmi, ktoré sa na noc väčšinou zaťahovali, či už kvôli súkromiu, alebo zime.

kráľovská postel so závesmi
Stredoveká kráľovská posteľ so závesmi. Zdroj: /thespruce.com

18. storočie

Počas 18. storočia boli postele štýlovo jednoduchšie, stále však často obklopené ťažkými závesmi. Kým postele boli zvyčajne vyrobené z dreva, populárne boli aj kovové postele. Bavlnou plnené matrace nahradili seno, no systém upevnenia matracov bol stále iný – matrace boli zavesené v ráme postele pomocou vlnených popruhov alebo lana.

Jednou z najväčších zmien v 18. storočí však bolo to, že koncept spálne ako súkromného priestoru na spánok bol pevne zakorenený vo všetkých spoločenských vrstvách. Už neplatili kráľovskí poplatníci ani bohatí neprijímali návštevníkov v ich spálni a už nebolo typické, aby v spálni spali sluhovia.

Spálňa z 18. storočia.
Spálňa z 18. storočia. Zdroj: /https://amazon.com

19. a 20. storočie

19. storočie už prinieslo aj ohýbanie dreva. Nábytok, zariadenie spálne a najmä postele sa začali vyrábať v rôznych tvaroch a používali sa rôznorodé ozdoby. Spálňa tak mohla kopírovať striedajúce sa umelecké trendy. Lôžka chudobných ľudí si dlhé roky zachovávali jednoduchý tvar. Posteľ často predstavovala najväčší dar pre novomanželov. Už v tejto dobe sa postele od dnešných tvarovo takmer nelíšili. Rozdiel bol len v dĺžke a dokonca disponovali aj úložným priestorom. V tomto období sa postele využívali okrem spania aj na pôrod.

V roku 1900 sa objavuje už aj matrac pre 2 osoby, ktorý sa stáva trendom. Kto je teda zodpovedný za matrace veľkosti pre 2 osoby, ktoré dnes väčšina dospelých používa? Je to spoločnosť Simmons Company (USA), ktorá prišla s konceptom koncom 50. rokov 18. storočia.  Ďakujeme. 🙂

Manželská posteľ z 19. storočia.
Manželská posteľ z 19. storočia. Zdroj:/inessa.com

V 20. storočí je hlavným kritériom pri výrobe postelí hlavne plocha na ležanie (matrac) a aplikácia nových poznatkov o fyziológii spánku. Pružná drôtená vložka používaná začiatkom 20. storočia sa kombinovala s matracmi z konských vlasov. Významnou zmenou sú aj pružné lamelové rošty s priedušnými matracmi.

21. storočie

Pokiaľ ide o matrac a štýl postele, máte dnes na výber viac možností ako kedykoľvek predtým – pamäťová pena, hybridy či latex, sú len niektoré z dostupných typov matracov. História manželskej postele je veľmi dlhá –  od jaskýň vystlaných trávou, cez spanie na drevených lôžkach až po dnešné komfortné postele. Základný koncept postele sa však nezmenil: musí byť pohodlným, bezpečným a útulným miestom na spanie. 

história manželskej postele
Dnešná moderná spálňa. Zdroj: /ikuchyne.sk

Široký výber moderných postelí nájdete aj na našom eshope.