Pokiaľ si pamätáte rozprávku, v ktorej myška mala zelený hrnček na peci. Na takej peci sa varilo, pieklo a zároveň bola zdrojom tepla. Spali na nej nielen rodičia, ale aj deti. Kuchyňa tak bola prirodzene srdcom domácnosti. Nehovoríme však o panských kuchyniach, kde gazdinká chodila len kontrolovať kuchárov a už vôbec nie o zámockých kuchyniach, kam panstvo ani nenazrelo. Pec možno poznáme dnes už len z rozprávok alebo filmov. Veľmi dobre si však pamätám na kuchynku mojich babičiek v dedinskom dome: jedálenský stolík, kredenc s ručne vyšívanými okrajmi na poličkách a hrnčeky s obrázkami svätých.

Hlavne si spomínam na predchodcu dnešných drezov a kuchynských liniek – skrinku s dvoma lavórmi, ktorých povrch slúžil ako pracovná doska k príprave pokrmov. Ani tesná kuchynka tých čias nestratila svoju alternatívnu funkciu. Priznajme si, že i navzdory veľkým obývacím izbám, sa často rodina a ani návšteva nepohne z kuchyne, pretože je, rovnako ako v minulosti, dušou  domácnosti. Gazdinky to však majú oveľa jednoduchšie a posedenie v kuchyni je teraz oveľa príjemnejšie.

Aj tá najmenšia kuchyňa môže byť funkčná a zároveň útulná. Bez sporáku si kuchyňu nevieme ani predstaviť. Tvorí jadro miestnosti určenej na varenie. K bielej, kedysi  jedinej farbe, pribudli ďalšie, moderné a o technickom zdokonalení sporákov, ktoré sú teraz energeticky úsporné, sa nedá pochybovať.  Môžeme v nich grilovať, piecť a ohrevná plocha umožňuje prípravu niekoľko jedál naraz.

Tiež chladnička, ďalší nepostrádateľný pomocník modernej kuchyne, sa od svojich prababičiek dosť líši. Módny a estetický dizajn ju zbavil nielen jej pôvodného jediného účelu – uchovávanie potravín – ale dodal jej aj praktické vnútorné usporiadanie. Nemusíme tak loviť syr, ktorý zmizol niekde za kopou igelitových sáčkov s niečím, čo sme kúpili o dva dni neskôr ako syr. Jednotlivé druhy potravín môžeme prehľadne ukladať do plastických boxov   vytvarovaných prehriadok. Do mrazničky sa vojde oveľa viac ako nanuková torta a štyri plátky bravčového. Kedysi uniformná kuchynská linka nestraší dnes ani v panelákovom byte, pretože aj tú najobyčanejšiu si môžeme upraviť podľa nášho vkusu.

Postačí prinajmenšom vhodná omyvateľná tapeta alebo náter. Pokiaľ nám to  konto v banke a priestor dovolí, môže sa stať kuchyňa vďaka linke skutočnou chvályhodnou.  Na trhu je množstvo dostupných kuchynských zostáv rôznych povrchových úprav a dômyselných riešení. Ani s tými dokonalými a luxusnými výrobkami by však kuchyňa nebola tou pravou kuchyňou, keby v nej chýbalo to, čo domácnosť robí domácnosťou.Všetko od textilných doplnkov – záclon, dekoračných závesov, obrusov, cez vkusnú keramiku a sklo, až po tie najmenšie maličkosti, ktorými sú napríklad sviečky alebo kvetiny vo váze. Kuchyňa je síce pracovné prostredie, ale môže byť aj príjemným miestom, za ktoré sa nemusíme hanbiť.