Kuchynské spotrebiče sú dôležitou súčasťou vašej domácnosti, aké teda vybrať do kuchyne? Pokiaľ si zariaďujete novú kuchyňu, možno budete na pochybách, či si ponechať voľne stojace spotrebiče, alebo či si kúpiť nové vstavané. Tu je niekoľko výhod a nevýhod oboch spomenutých variánt spotrebičov. Voľne stojace spotrebiče – sú také, ktoré sú len pristavené v kuchyni a nie sú do nábytku zabudované.

Najčastejšími takými spotrebičmi sú chladničky. Ale môžu to byť aj sporáky a umývačky riadu. U chladničiek môže byť voľne stojaca výhodou. Majú spravidla väčší objem a rôznu ponuku veľkostí. Pokiaľ je chladnička nerezová, vhodne kuchyňu doplní. Monolitický blok nerezu v modernej kuchyni vyzerá dobre. Voľne stojacu chladničku nie je možné zabudovať – je síce možné na ňu vyrobiť na mieru skriňu, ale keď sa vám pokazí, budete zháňať tú istú, čo môže byť problém. Voľne stojaca chladnička nie je do stavby určená a mohla by sa prehrievať. Pokiaľ by taká chladnička bola v záruke a prišiel k vám servisný technik, najskôr by ste sa divili, že ste vstavaním o záruku prišli.

Kuchynské spotrebiče

Väčší problém je sporák. Výhodou voľne stavajúceho môže byť snáď len možno šírka 50 cm vo veľmi malých kuchyniach. Veľkou nevýhodou je pracovná doska len nasadená na jeho boku. Akékoľvek drobky alebo čokoľvek sa nám vyleje, končí práve v tejto škáre medzi sporákom a doskou.

Výška týchto sporákov býva často 85 cm, čo je menej, než bežná výška pracovných dosiek, takže sa musí vypodkladať, alebo prizdvihnúť na nohách a vyplniť vzniknutú medzeru pri podlahe. Voľne stojaca umývačka zabudovaná do kuchyne tiež nie je to pravé – pokiaľ má, a ako že najčastejšie má, biele dvierka a vy si budete musieť chcieť zariadiť dnes najviac ponúkané nerezové spotrebiče, bude pôsobiť rušivo. Výhodou voľne stojacich  kuchynských spotrebičov je ich cena.

Vstavané kuchynské spotrebiče

Vstavané kuchynské spotrebiče sú také, ktoré sú zabudované priamo do nábytku kuchyne. Výrobcovia sú  pri takýchto spotrebičoch prísne obmedzení rozmermi, aby spotrebiče presne pasovali do typu skríň jednotlivých výrobcov nábytku. Takže napríklad u chladničiek existuje len niekoľko výšok, rúry sú rovnako veľké, u mikrovlniek eyistujú dve výšky, atď. Výhodou týchto spotrebičov je ich kompaktnosť a náväznosť na kuchyňu. Varná doska je dokonale osadená v pracovnej doske a údržba je omnoho jednoduchšia, nikde nie sú žiadne škáry a napojenia. Rúra môže byť naviac v inom mieste ako varná doska, napríklad vo zvýšenej polohe. Nevýhodou vstavaných spotrebičov je ich vyššia cena, ale ako bolo už povedané vyššie, je možné si ich zakúpiť v nižšej cene.

Je teda veľmi dôležité dávať dôraz na kuchynské spotrebiče, aké vybrať do vašej kuchyne? Okrem spotrebičov je z estetického hľadiska pozerať aj na pekné doplnky do vašej kuchyne.  Vstavaná rúra slúži predovšetkým k pečeniu pokrmov a umiestňuje sa buď pod varnou doskou alebo do vysokej skrine. Dnes sa vyrábajú takmer výhradne elektrické rúry. Na trhu sa síce dá po dldhom pátraní objaviť i plynová rúra, ale pokiaľ ste na ňu zvyknutí, nekupujte si ju.

Rúry

Plyn v rúre sa zle reguluje, jedlo je vysušené a nerovnomerne prepečené. U elektrických rúr okrem klasických funkcií konvenčného pečenia a možnosť pečenia na viac úrovniach. Pozor ale na pravý teplý vzduch a na pseudoteplý vzduch. Pravý teplý vzduch vzniká, keď sa horúci vzduch pred vstupom do rúry ohrieva kruhovou špirálou vzadu v rúre, tzv.kruhovým tepelným telesom. V návode u spotrebičov to poznáte podľa symbolu ventilátoru v kruhu. Pseudoteplý vzduch znamená, že rúra má síce ventilátor, ale vzduch sa ohrieva od stropu, alebo dna a ventilátor jej vzduch len rozháňa.

Okrem bežných funkcií, ako je ohrev alebo gril, je u niektorých rúr zaujímavým doplnkom otočný ražeň. Ten sa hodí predovšetkým ku grilovaniu kuriat, alebo mäsa a jeho výhoda spočíva v rovnomernom prepečení a v tom, že pripravovaný pokrm neleží v priebehu prípravy v masti. Ďalšou zaujímavou funkciou je pyrolýza, ktorá je energeticky veľmi náročná. Funguje tak, že sa rúra rozpáli na cca 500 stupňov  a dokonale spáli všetky usadeniny vnútri rúry. Jednoducho ich po dokončení pyrolýzy vymetiete von. Systém ale vyžaduje obzvlášť dobrú izoláciu rúry a v čase čistenia nejdú otvoriť dvierka – aj práve preto túto funkciu majú len drahé rúry. Lepšie vybavené rúry majú minútku a možnosť nariadenia ich automatického zapnutia a vypnutia.

Tie najchytrejšie rúry majú dokonca mikroprocesor a z displeja s vami budú komunikovať slovensky. Ovládajú niekoľko automatických receptov, kde jednotlivé funkcie rúry spustí presne podľa toho, ako to ktorá príprava pokrmov vyžaduje. Vašu dobrú večeru si vychudnáte na dizajnových a estetických jedálenských stoloch. Pokiaľ máte kuchynský ostrovček tak k nemu určite odporúčame barové stoličky. Na trhu sa stále častejšie presadzujú parné rúry. Tie umožňujú prípravu pokrmov pomocou horúcej pary  a jeho dokonalého udusenia – kurča je možné samozrejme potom tiež dopiecť.

Do takej rúry sa najčastejšie voda dolieva do doplňovacieho zásobníka, ale existujú i varianty s pripojením na vodovodný rad. V menšom zastúpení je kombinácia rúry a mikrovlnnej rúry v jednom prístroji. Výhoda spočíva predovšetkým v úspore miesta, pretože takáto mikrovlnná rúra je veľmi objemná. Kuchynské spotrebiče ako parné rúry, tak aj tieto kombinované patria do vyššej cenovej kategórie.

Všeobecne sú vstavané rúry široké 60 cm, vysoké rovnako 60 cm a všetci výrobcovia tento rozmer dodržujú – nemusíte sa teda báť, že by ste kúpili veľkú rúru, jej rozmery su typizované. Vstavané rúry majú ešte jeden ventilátor, ktorý rozháňa vzduch okolo plášťa rúry. Je to z toho dôvodu, že rúra  je v skrini pomerne natesno  pri dlhom pečení by nábytok veľmi zahrievala. Tento vzduch, ktorý ju ochladzuje, pochádza naviac jednotlivými sklami dvierok a ochladzuje tak aj čelnú plochu rúry. Počet skiel je tiež dôležitá informácia pre bezpečnosť detí. Rúr s troma sklami je tiež dobrou voľbou.