Kuchynský ostrovček je dizajnový, ako aj funkčný doplnok v domácnosti. S postupným zväčšovaním kuchynských priestorov narastá aj trend umiestnenia ostrovčeka v kuchyni. Tieto praktické kúsky majú rôzne podoby a dajú sa využiť viacerými spôsobmi.

Kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrovček

Ostrovčeky v kuchyniach majú dlhšiu tradíciu ako by sa mohlo zdať. Kedysi sa používali v reštauráciách, kde umožňovali voľný pohyb pracovníkov. Ich používanie v domácnosti bolo dlho obmedzené práve kvôli nedostatočnému priestoru. Popri samostatných  ostrovčekov sa stali populárnymi aj poloostrovčekové modely, ktoré priamo nadväzujú na kuchynskú zostavu. Môžu slúžiť ako spojené alebo samostatné varné, umývacie, či pracovné
zóny, tiež sa dajú využiť ako barové sedenie, v niektorých prípadoch nahrádzajú jedálenský stôl. Z hľadiska innštalácie sú najjednoduchšie ostrovčeky, ktoré v kuchyni rozširujú pracovnú plochu  a poskytujú dostatočný úložný priestor.

Varné alebo umývacie ostrovčeky vyžadujú  o niečo komplikovanejšiu inštaláciu. Okrem prívodu vody, elektriky, či plynu a zabudovanie odpadu treba navyše zabezpečiť aj osvetlenie a vetranie.  Pokiaľ to kuchynské priestory dovoľujú, je možné, aby ostrovček plnil funkciu varnú, umývaciu i pracovnú, takže nie je potrebná klasická kuchynská linka s pracovnou doskou.

Usporiadanie jednotlivých zón však musí byť dôkladne premyslené, aby na seba logicky nadväzovali. Pokiaľ sa kuchynský ostrovček využíva na varenie, je nutné zabezpečiť  komínový odsávač pár. Nákladnejším typom je výsuvný odsávač zabudovaný do pracovnej dosky. Klasické obdĺžnikové ostrovčeky môžu stáť samostatne v priestore alebo môžu pevne nadväzovať na kuchynskú zostavu. Takéto riešenie sa používa väčšinou k čiastočnému oddeleniu dizajnovej a luxusnej kuchyne od jedálne alebo obývacej izby. Dizajnéri však čoraz častejšie navrhujú aj atypické tvary ostrovčekov, ako je napríklad kruhový, ľadvinový alebo asymetrický. Či už ostrovčeky plnia úložnú, pracovnú alebo barovú funkciu, v kuchyni sa stávajú dominantným prvkom.