Moderným svetelným zdrojom súčasnosti sú LED svietidlá, kde jedna malá LED žiarovka dokáže významne ovplyvniť celkovú spotrebu energie. A tým aj vaše účty. Ak porovnáme LED žiarovku s tou klasickou, LED spotrebuje až o 85 % menej energie. A to nie je všetko, vydrží takmer dvadsať rokov, čiže má dvadsaťkrát dlhšiu životnosť ako klasická žiarovka. Okrem toho, že ušetríte na účtoch, znížite si aj množstvo vyhodených žiaroviek.

LED svietidlá a ich vlastnosti

LED svietidlá teda predstavujú revolúciu v oblasti osvetlenia. Patria k najnovším a najrozvíjajúcejším sa druhom zdrojov svetla. Účinnosť LED žiarovky sa pohybuje od 20 do 100lm/W. Slúžia teda na hlavné osvetlenie interiérov ale aj na doplnkové, náladové účely. LED osvetlenie odporúčame pre všetky svietidlá, ako napríklad závesné svietidlá.

K hlavným výhodám LED žiaroviek v porovnaní s klasickými patrí spomínaná úspora nákladov na elektrickú energiu a to až vo výške 85%. Okrem toho, LED osvetlenie sa rozsvieti okamžite po zapnutí, jej intenzita svietenia sa nemení. To znamená, že má okamžitú svetelnú účinnosť a poskytuje 100% výkonu. LED svietidlá

Sú tiež charakteristické dlhou životnosťou a to aj pri neustálom zapínaní a vypínaní. Majú vysokú odolnosť voči mechanickým otrasom. V porovnaní s klasickou žiarovkou produkujú oveľa menej tepla a neobsahujú ortuť ani iné škodlivé látky a kovy.

Čo presne znamená skratka LED? Pochádza zo slov Licht Emitting Diode, čo v preklade značí dióda emitujúca, vyžarujúca svetlo. LED žiarovky v súčasnosti patria k najefektívnejším zdrojom premeny elektrickej energie na svetlo. Tým, že sa nezahrievajú, sú aj bezpečnejšie. Nemusíte sa obávať tak, ako pri klasických žiarovkách, keď si večer potrebujete upraviť sklon stolovej lampičky a náhodou sa žiarovky dotknete. LED žiarovky sú absolútne bezúdržbové, umiestnite si ich aj na ťažko dostupné miesta. Tým, že ich životnosť je až 20 rokov, nehrozí, že ich budete musieť každú chvíľu vymieňať. Výhodou LED osvetlenia je aj to, že je ekologická. Jej súčasťou už nie je ortuť.

Odborníci odhadujú, že do pár rokov LED žiarovky ovládnu trh a to vďaka vysokej efektivite a ekologickej funkcii.