Materiály čelných plôch a korpusy predstavujú zásadné prvky v kvalite kuchýň. Na trhu je skutočné množstvo najrôznejších  fólií. Počínajúc od klasiky, ako je buk alebo olša, cez dreviny, ktoré by ste možno v prírode ani nespoznali, ako je napríklad  jilm, po exotické dreviny zobráno alebo wenge. A medzitým všetkým sú fólie jablone, čerešne, dubu, orechu a celé rady ďalších. A to ešte ku všetkému v rôznych odtieňoch, takže čerešňa existuje prírodná, morená a cherry. Každý výrobca dekorov fólií si ich naviac vyrobí tak trochu po svojom, takže raz je taký, inokedy iný… Tá ponuka je skutočne ohromná, nemyslíte?

Je dobré vedieť, že výrobcov fólií v Európe je hneď niekoľko. Od nich buď veľkovýrobne dvierok, alebo veľkí výrobcovia kuchyní túto fóliu nakupujú a lisujú na dvierka. Fólia je teda umelý materiál – imitácia. Jedná sa o PVC, ktoré sa za vysokej teploty a za pôsobenia tlaku nalisuje  v membránovom podtlakovom lise na predom pripravenú nosnú dosku.

Materiály čelných plôch a korpusy

Materiály čelných plôch a korpusy, aké vybrať?

Predom pripravená znamená s vyfrézovaným profilom. Čím ďalej, tým častejšie sa na trhu objavuje štandard, u drahších výrobcov už zabehnutý, že rovnaký dekor dvierok z jednej aj druhej strany. Tiež existujú fóliové dvierka, ktoré imitujú lak v lesku. U matných dvierok sa nedá povedať, že by im imitovala lak, proste sú nejak farebné. Podobne ako u drevín je ponuka veľká, modrá, zelená, žltá, hnedá,… Fólie, ktoré imitujú lak v lesku samozrejme lak nenahradí a stále sa jedná len na napodobeninu. Možno si budete myslieť, že keď sú fólie  lacnejšie, sú aj menej kvalitné.

Renomovaní výrobcovia dizajnových kuchýň používajú rovnaké korpusy, pánty, pojazdy, dobrzdenie dvierok, atď. ako pri kuchyniach dýhovaných alebo lakovaných. Nižšia cena je daná predovšetkým nižšou cenou vstupného materiálu a jednoduchším spracovaním. Jednoduchá údržba môže byť  naopak výhodou fóliovej kuchyne. Pri zariaďovaní fóliových dvierok si všímajte ich povrch – matné fólie verne napodobňujú drevo, pretože sa tak nelesknú. Fólie so štruktúrou drobných hrbolov sa udržujú horšie.

Na trhu je tiež veľká ponuka laminátových dvierok. Patrí medzi najlacnejšie kategórie kuchyní. Podobne ako fólie je laminát buď farebný, alebo imituje drevo. Laminát sa používa tiež k výrobe korpusu, ale trochu v inej podobe. Dvierka z laminátu sú bohužiaľ menej odolné k náročným klimatickým podmienkam kuchyne – kameňom úrazu sú hrany dvierok. U kvalitnejších výrobcov sú hranené plastovými hranami. Lacné kuchyne majú hrany opatrené dekoračným papierom – tie vám ale naozaj nevydržia dlho a ľahko sa odlepia. Laminát má rozmanitú povrchovú štruktúru. Lepšie vyzerá, keď nie sú úplne hladké, ale majú v sebe dlhé nepravidelné prelisy imitujúce štruktúru dreva.

Dýha masív

Je reč o prírodnom materiáli, ktorí si doprajú tí najnáročnejší z vás alebo tí, ktorí si proste doma nevedia predstaviť inak než z prírodnín. Výrobcovia často ponúkajú dýhované kuchyne namiesto kuchýň masívnych. Dýha ma svoje nesporné výhody: vyzerá rovnako ako masív a pritom sú dvierka stabilnejšie, pretože nosná doska je drevovláknitá. Ďalšia výhoda je váha a cena, ktorá je nižšia, pretože pravé drevo je použité menej. Pokiaľ sa rozhodnete pre úplný masív, opýtajte sa na to, čo to presne u konkrétneho dodávataeľa znamená.

Dubový masív často znamená dubová dýha nanesená na smrekové masívne nosnej doske. Z masívu sú vyrábané aj jedálenské stoly, taktiež písacie stoly, ktoré nájdete v našej ponuke. Áno, je to celomasívna kuchyňa, ale iste nie masívna dubová. Samozrejme masívna dubová kuchyňa  by bola veľmi drahá a veľmi ťažká. U dýhovaných kuchyniach sa korpusy často vyrábajú z laminátu – tu je dôležité porovnať podobnosť odtieňu s dvierkami. Tiež nezabudnite, že dýha alebo masív časom zmení farbu a rozdiel vo vzhľade môže byť ešte prehĺbený.

Lak

Lak je stále častejšie voleným materiálom pri zariaďovaní novej kuchyne. Má celú radu predností. Nemusí sa nutne použiť v kuchyni na všetky čelné plochy, ale je možné ich použiť na horných skrinkách. Lak sa strieka na dvierka z oboch strán v niekoľkých vrstvách a medzitým sa dvierka tmelia a brúsia. Podľa finálnej úpravy sa dosiahne buď vysoký lesk alebo hlboký mat. Používaný polyuretanový lak je veľmi tvrdý, takže sa môže poškodiť napríklad hranu kovovej stoličky.