Moderná kuchyňa má svoje špecifiká. Systémové nábytkové riešenia, celá plejáda ušľachtilých materiálov, množstvo vyspelých technológií aj sofistikované detaily dostupné v segmente súčasného kuchynského dizajnu, a najmä dôsledne rozpracovaný manuál dizajnérskych rád výrazne uľahčujú zariadenie tejto dôležitej miestnosti. Či už ju zostavujete ako laik, alebo sa kuchyniam venujete z profesionálneho záujmu, je takmer isté, že dokážete vybudovať účelné, ergonomicky správne a výkonné prostredie. Otázkou však ostáva, ako z kuchyne vyčarovať autentické srdce rodinnej pohody.

moderná kuchyňa

moderná kuchyňa

Predstava príťažlivej domácnosti podlieha individuálnemu gustu, preto nejestvuje univerzálny recept ani na prívetivú kuchyňu. Platí len, že dotváranie životného priestoru kuchýň treba vykonať srdcom. Tajomstvo funkčnej kuchyne dnes už nie je žiadnym tajomstvom. Dôležité miesto v nej majú samozrjeme aj kvalitné stoličky a jedálenské stoly. Určujúcim základom je racionálne usporiadanie jednotlivých zón, ktorému ešte predtým predchádza dôkladné rozmyslenie, čo všetko od kuchyne očakávate, a na čo všetko by táto kľúčová miestnosť mala slúžiť.

Kompozícia modernej kuchyne

Kuchynská kompozícia odzrkadľuje to, či radi varíte, aké pri tom máte návyky, s kým trávite v kuchyni čas a kam by ste sa v jej evolúcii chceli dopracovať. Urobiť si názoor na uvedené položky je pomerne jednoduché. So zažitými kuchyňami má totižto skúsenosť každý. Oveľa ťažšie je čeliť vlastným premršteným nárokom či fantazijným úletom s kritickým odstupom. Často tieto nároky nezodpvoedajú skutočnosti, neskôr tak vedú ku kompromisným riešeniam s trpenými nedostatkami. Dnes tak často skloňované pravidlo uskromnenia je teda tou najlepšou návrharskou stratégiou, aká sa pri komponovaní kuchyne môže použiť.

Pre spôsob, akým kuchyňa v domácnosti funguje, je veľmi dôležité jej umiestnenie v dispozícii príbytku. Tí odvážnejší, ktorí stavajú rodinný dom podľa vlastných predstáv, majú možnosť zvážiť dispozičné napojenie kuchyne na zvyšné miestnosti aj na okolie. Ak chcú, môžu kuchyňu otvoriť záhradnému životu, alebo naopak, odvrátiť  ju ruchu obytného prostredia do úzadia, niekam k technickým miestnostiam otočeným uličnej fasáde.

Moderná kuchyňa v byte

Ak sa riešená kuchyňa nachádza v byte, jej optimálne umiestnenie za majiteľov už vopred vyriešili architekti – v dnešných prípadoch vlastne skôr stavebníci. Tak sa pomerne často stáva, že kuchyňa ako svojbytný priestor stráca autonómiu, pričleňuje sa k zvyšku obývacej izby. Možno namietať, že fúzia kuchyne, jedálne a obývacej izby je vlastne úskokom developerov, ktorí v takom riešení dokážu efektívnejšie vyťažiť podlahovú výmeru, faktom však je, že táto fúzia prináša tiež isté výhody. Hlavne v spôsobe, akým spoločne funguje rodinný život. Občasné úskalia, ktoré pramenia zo spojeného riešenia  napokon odstráni to najoptimálnejšie riešenie – akým je dispozičná flexibilita. V takom prípade sa kuchyňa spája s obývačkou cez veľký otvor, ktorý je možné úplne otvoriť alebo zatvoriť. Treba však pamätať na zvukotesnosť a pachotesnosť dverových výplní.