nájdite si svoj štýl kuchyne

nájdite si svoj štýl kuchyne

Nájdite si svoj štýl kuchyne, aby ste sa v nej cítili spokojní. Pri vyťažení, ktorému v pracovnom týždni podliehame, svoj pobyt v kuchyni väčšinou limitujeme na prípravu raňajok a podávanie rýchlej večere. Denný život sa sústreďuje v priestore, ktorý obývačku, alebo jedáleň a kuchyňu spája do jedného celku. Tomu zodpovedá aj trend súčasnej kuchyne. Vďaka jednoduchosti vo vizuálnom prejave a funkčnosti sa tak bez problémov  stáva esteticky rovnocenným partnerom obývacej a oddychovej zóny. Zariaďovanie kuchyne je potrebné si dôkladne zvážiť a vychádzať z vlastných potrieb a návykov. V dobre naplánovanej kuchyni sa budete cítiť pohodlne, ušetríte čas a vyhnete sa zbytočným stresom. Ak radi a veľa varíte, osobitnú pozornosť venujte práve zóne prípravy.

Je to hlavná pracovná oblasť v kuchyni a mala by byť dostatočne veľká, aby sa sem zmestilo všetko, čo v danom momente k príprave jedál potrebujete. Často používané predmety by mali byť ľahko dostupné pod pracovnou doskou, menej používané predmety umiestňujte nad alebo pod túto úroveň. A do najvyššej úrovne uložte to, čo síce potrebujete, ale používate zriedkavo. Takéto usporiadanie vám zrýchľuje čas a zvyšuje ľahkosť pohybu v kuchyni. Svoje miesto v kuchyni majú aj masívne jedálenské stoly a stoličky, ale aj moderné barové stoličky. Kuchyňa môže byť spojená s obývačkou, kde sú veľmi dôležité moderné pohovky, ale aj elegantné konferenčné stolíky. Vnútorné usporiadanie skriniek a zásuviek väčšinou zodpovedá individuálnym možnostiam zostavenia a poskytuje obrovské možnosti. Zostavujte si ich tak, aby ste mali vždy upratané. Systém vyťahovania spodných kontajnerov oceníte hlavne vďaka rýchlemu pohľadu zhora.

Rôzny štýl kuchyne

Súčasný trend moderných kuchýň neostáva pri jednoduchom usporiadaní kuchynských skriniek na stenu, skôr oslovuje premysleným priestorovým konceptom. Najjednoduchším priestorovým usporiadaním kuchyne sú dve paralelné línie kuchynského nábytku. Zadná línia skriniek so zabudovanými spotrebičmi buď využíva celú svetlú výšku v priestore, alebo vytvára tzv. trojštvrťovú zostavu. Skrinky sa vložia do vopred pripraveného stavebného otvoru- niky. Priestor nad skrinkami sa potom môže  zvýrazniť a farebne upraviť tak, aby korešpondoval s ostatným usporiadaním ako aj farebným ladením obývačky.

Prednú líniu predstavuje samostatný varný ostrov, v ktorom je umiestnené varenie aj umývanie. Príprava jedál tak umožňuje otvorenú komunikáciu  s návštevou či dohľad nad domácimi úlohami malých členov domácnosti. Predná časť varného ostrova patrí do obývačky  a tomu je potrebné prispôsobiť aj jej vizuálnu stránku. Praktické skrinky slúža k uloženiu jedálneho servisu a všetkému potrebnému k stolovaniu. Nie je nutné zaťažovať tento priestor úchytkami. Na druhej strane sa nebojte čisté línie narušiť otvorenou policou – pri vhodnom dekorovaní bude príjemným spestrením celého priestoru.