Podlaha v kuchyni by sa mala dať jednoducho udržiavať, mala by byť dostatočne odolná proti vlhku i škrabancom, ktoré môžu vzniknúť po páde predmetov. Podlaha kuchyňu zjednocuje so zvyškom priestoru, ale rovnako môže byť aj tým prvkom, ktorý ju výberom odlišného materiálu a dekoru opticky oddeľuje od okolia v dennej časti domácnosti.

Podlaha v kuchyni

Podlaha v kuchyni, aké sú možnosti?

Keramická dlažba

Je takpovediac kuchynskou klasikou. K jej nesporným výhodám patrí dlhá životnosť, jednoduchá údržba a odolnosť voči vode a chemikáliám. Predovšetkým z bezpečnostných dôvodov sa do kuchýň odporúča dlažba s protišmykovou úpravou. Voľte druhy odolné proti mechanickému poškodeniu a všímajte si aj odolnosť proti opotrebovaniu, ktorú vyjadruje oteruvzdornosť.

Rozlišujeme päť stupňov oteruvzdornosti, pričom platí, že najmenej oteruvzdorný je ten prvý. Kuchyňa je miesto, v ktorom musí podlaha odolať vyššej záťaži, preto sa odporúča siahnuť po dlažbe s vyšším stupňom oteruvzdornosti, minimálne tretí. Podlaha v kuchyni je dnes ponúkaná naozaj v bohatej škále formátov a s veľkým množstvom vzorov. Moderná je tá veľkoformátová, inou obľúbenou a momentálne vyhľadávanou voľbou sú menšie formáty s vintage, alebo retro vzorom. Myslieť však treba na to, že aj v kuchyni zohráva úlohu farebnosť. Tmavšia dlažba i tá s výrazným vzorom priestor totiž opticky zmenší.

Laminát

Podlaha v kuchyni z laminátu sa vyznačuje vysokou odolnosťou, vďaka ktorej je vhodná do namáhavých priestorov, kam možno zaradiť aj kuchyňu. Kvalitné lamináty sú odolné voči poškriabaniu s vyznačujú sa jednoduchou údržbou. Takáto podlaha si zachováva konštantnú teplotu a nikdy nie je výrazne studená, je však chladnejšia ako drevená či vinylová.

Nevýhodou je, že nedokáže dobre stlmiť zvuky a v prípade, že sa poškodí, je potrebné ju rozobrať a celú problémovú časť vymeniť. Plusom tohto materiálu je jeho stálofarebnosť – pôsobením slnečného žiarenia nevybledne. Ak chcete, aby podlaha dobre odolal prípadným škrabancom, vyberajte druhy so špeciálnou povrchovou úpravou. V ponuke nájdete bohatú paletu dekorov. Ak vás nezaujmú klasické motívy, nájdete aj odvážnejšie dekoru mramoru či kože.

Drevo

Drevo má v interiéri svoje pevné miesto a výnimkou nemusí byť ani kuchyňa, do ktorej tento materiál dokáže vniesť prirodzené teplo. Drevená podlaha sa vyznačuje dlhou životnosťou a veľkým pozitívom je možnosť renovovať ju. Z dreva sú najčastejšie aj vyrábané kvalitné stoličky, ako aj masívne jedálenské stoly. Ak stratí na svojej atraktivite, stačí ju prebrúsiť a materiál razom získa svoj pôvodný vzhľad. Nespornou devíziou dreva je aj jeho reprezentatívnosť a skutočnosť, že ho možno použiť naozaj v každej kuchyni – v modernej i tradičnej, v kombinácii rôznych materiálov aj farebnosti.

V porovnaní s podlahami z umelých materiálov sa iba minimálne nabíja statickou elektrinou, takže nepriťahuje prach, čo ocenia hlavne alergici. Na rozdiel od nich ju však treba pravidelne ošetrovať. Drevo je vďaka svojej nášľapnej elasticite pre človeka naozaj príjemné a zároveň patrí aj k dobrým zvukovým a tepelným izolantom. Siahnuť môžete po domácich drevinách, teraz však stále rastie popularita podláh z exotických drevín, ktorých drevo je tvrdšie a odolnejšie.

Korok

Zaujímavú alternatívu predstavuje ekologická korková podlaha. Korok sa získava z kôry duba korkového – nie je teda potrebné rúbať celý strom, ale stačí každých 9 rokov olúpať kôru, čo je možné bez toho, aby sa poškodil samotný strom. Podlaha z korku je mäkká, pocitovo teplá, ľahká a pružná. K jej ďalším výhodám patrí, že sa nerozpadá, má vysokú odolnosť voči plesniam a je vhodná aj pre alergikov.

Vďaka svojej mäkkosti a pružnosti materiál prirodzene redukuje možnosť poškodenia pádom predmetov, čo je v kuchyni naozaj vítané. Korok zároveň tlmí krokový hluk. Základné vzory korkových podláh vznikajú lisovaním prírodného korku. Ak sa vám ale jeho prirodzený vzhľad nepozdáva, v ponuke nájdete aj vzory s dekormi dreva, kameňa alebo betónu.

Vinyl

Vinylová podlaha predstavuje heterogénne PVC zložené z viacerých rôznorodých vrstiev. Jej povrch je extrémne odolný vďaka ochrannej vrstve PUR, ktorá je nanesená na vrchnej vrstve vinylu. Túto podlahu oceníte napríklad aj v kuchyni, kde sa kladú zvýšené nároky na odolnosť proti vode či pádom kuchynského riadu. Obľuba tohto typu podláh stále rastie, konkuruje PVC, ale najmä laminátu.

Vinyl je pocitovo teplejší a pri kontakte s predmetmi sa nenaruší ani neodlúpi jeho vrchná vrstva. V porovnaní s drevenou podlahou je zase jeho veľkou výhodou, že nehrozí zosychanie ani napučanie. Vinylová podlaha je nenáročná na údržbu. Bežné čistenie spočíva vo vysávaní a zametaní. Silnejšie znečistenie odstránite vlhkým mopom.

Marmoleum

Zaujímavou voľbou môže byť marmoleum, ktoré predstavuje špeciálny typ linolea. Ide o 100 – percentne prírodnú podlahu – vyrába sa zo živíc, ľanového oleja, vápenca, drevnej múčky, prírodných pigmentov. Výhodou tohto materiálu sú jeho izolačné vlastnosti, jednoduchá údržba i možnosť renovácie.