Podlahové krytiny do kuchyne, aké poznáme?
Podlahové krytiny do kuchyne majú svoje charakteristiky. V kuchyni a v kuchynskom priestore hrá podlahová krytina významnú úlohu. Pokiaľ budeme hľadieť len na to, čo je praktické, bez váhania zvolíme PVC alebo linoleum. Práve linoleum je pevné, ale mäkké, čo má veľmi dobrý vplyv na naše nohy a chrbticu. Ale krásna je napríklad keramická dlažba, ktorá sa dá použiť aj v prípade voľného naviazania kuchynského na obytný priestor. Pri zariaďovaní kuchyne a pokladaní dlažby treba myslieť aj na nábytok v kuchyni. Pri použití prechodových lišt sa dá dlažba spojiť napríklad s celoplošným kobercom a s drevenou podlahovou krytinou.
Kým sa však rozhodneme, akú podlahu do kuchyne zvolíme, mali by sme poznať ich klady a zápory. Keramická dlažba sa v kuchyniach používa už dlhú dobu. Je pravda, že čas od času ju zatienili iné podlahové krytiny, ale aj tak obľuba keramickej dlažby pretrváva dodnes. Dôvodom obľuby je predovšetkým jej trvanlivosť a ľahká údržba, ale aj široký sortiment veľkostí, vzorcov, reliéfov povrchu a kvality. Pri výberu dlažby je dobreé brať do úvahy jej oteruvzdornosť, nasiakanie, protiklznosť a možnosť ľahkej údržby. Určitou nevýhodou dlažby je pokládka, ale vďaka špeciálnym tmelom, ktoré naradili maltu, sa náročnosť pokládky znížila na minimum. Ďalšou nevýhodou podlahy je jej chlad, ktorý sa však dá eliminovať využitím podlahového kúrenia. Dlažba sa dobre udržiava a je odolná voči chemikáliám. Ide o najtrvalnivejšiu podlahovú krytinu.
Keramické materiály sa dajú rozdeliť do niekoľkých skupín podľa technológie výroby. Každá z týchto skupín má rozdielne technické parametre. Podľa typu strepu sa delia na zlinuté, na klasické s červeným alebo bielym strepom, na hutné a tehlové ťažené. Podľa úpravy povrchu sa delia na glazované a neglazované. Glazúra je sklenený povlak na lícnej strane dlaždice, alebo obkladačky, ktorý zlepšuje technické a estetické vlastnosti prvkov. Glazovanie patrí medzi njbežnejšie úpravy keramiky, keď sa na vysušený výlisok nanesie vrstva glazúrovej suspenzie, ktorá sa v ďalšom procese výroby jedným alebo dvojstupňovým výpalom nataví na základný keramický črep. K tradičným materiálom patrí tiež linoleum.
Vyrába sa z ľanového oleja, odkiaľ aj pochádza samotný názov. Používa sa už viac ako sto rokov a má výborné vlastnosti. Ide o prírodný materiál, ktorý je vhodný pre alergikov a ľahko sa udržiava. je šetrný voči chrbtici, pretože má mäkký povrch na došľap. Skôr malo linoleum obmedzenú farebnosť, ale dnes je na trhu v bohatej škále farieb. PVC sa v socialistickej dobe používal nielen v kuchyniach, ale aj ako podlahová krytina do izieb.
V širokej miere sa začalo používať po 2. svetovej vojne a potom v 80.rokoch v panelovej výstavbe. Oproti linoleu sa PVC líši predovšetkým použitými surovinami a životnosťou. Je pomerne lacný, lacnejší ako linoleum, avšak jeho životnosť je nižšia. Vybrať si môžeme homogénne alebo heterogénne PVC. Homogénne je zložené z niekoľkých vrstiev rovnakého zloženia. Heterogénne PVC je menej odolné, pretože je zložené z niekoľkých vrstiev rôzneho zloženia. Veľmi trvanlivou podlahovou krytinou do kuchyne je Marmoleum, ktoré veľmi dobre imituje podlahový mramor. Ponúka sa v rôznych farebných kombináciách. Je vyrobený z prírodných surovín, je antistatické, odolné, ľahko sa udržuje a má priaznivú cenu. Laminátová plávajúca podlaha je dnes z najčastejšie používanou podlahovou krytinou, a to aj v kuchyniach. Rovnako ako drevené plávajúce podlahy majú laminátové plávajúce podlahy sendvičového zloženia a vyrábajú sa v rôznych typoch, vhodných do rôznych priestorov.