Na trhu je naozaj veľký výber sporákov, či už plynový, kombinovaný, alebo  kachlový sporák. Spotrebič s varnou doskou a rúrou v jednom nazývame sporák. Pre sporáky je typické, že ovládacie tlačítka sú umiestnené na ovládacom paneli rúry. Podľa umiestnenia môžeme sporáky rozdeliť na klasické a vstavané. Klasické sporáky majú pod varnou doskou umiestnenú rúru. Novšie typy majú sklápací kryt. Môžu byť plynové a elektrické, modernou variantou sú kombinované sporáky na dva zdroje energie – plyn a energiu. Elektrické musia mať okrem hlavného ističa ešte istič  tridsaťampérový a kábel pre veľké zaťaženie.

Sporáky - aké sú dostupné? Plynový, kombinovaný, kachlový sporák

Plynové, kombinované, kachlové sporáky

Plynové sporáky môžu byť k prívode plynu pripevnené napevno alebo pružnou hadicou, ktorá sa dá uzavrieť a odpojiť. Klasické sporáky väčšinou veľmi dobre nezapadajú do kuchynskej linky. Pri postavení sporáku vedľa linky vzniká medzera, ktorá sa veľmi ťažko čistí. Ich výhodou však je jednoduchá inštalácia a výmena starého spotrebiča za nový.

Vstavané naopak výborne zapadajú do interiéru kuchyne a tak ho dotvárajú. Dôležitým aspektom sú nastaviteľné nožičky sporáku, s pomocou ktorých sa dá nastaviť výška sporáku na úroveň okolitých skriniek. Nevýhodou vstavaných spotrebičov je, že im musíme prispôsobiť kuchynskú linku. Klasické môžu byť  na pevné palivá, ktoré preživajú svoju renesenaciu vďaka zvýšeným cenám eletriny a plynu. S takými sporákmi sa stretávame väčšinou na dedine a v horách, kde nie je problém zaistiť dodávku uhlia.

Dedinské alebo historické obydlia tiež skrášlia buď pôvodný starý kachlový sporák alebo modernú konštrukciu v historickom obydlí. Také sú vždy krásnym a hodnotným doplnkom kuchynského zariadenia, kde sa častokrát nachádzali aj klasické lavice. Vyrábajú sa v rôznych farbách a prevedeniach. Môžu sa používať priamo k ohrievaniu miestnosti alebo sa dajú pripojiť k bojleru. V takej kombinácii poslúži pre ohrev vody centrálneho kúrenia. Problémom u nich však môže byť zlá regulovateľnosť teploty a starosti s odvozom smetí. Neostáva nič iné, než popriať záujemcom o zariaďovaní kuchyne veľmi príjmných chvíľ pri výbere zodpovedajúceho varného pomocníka.