Chladničky

Vstavané spotrebiče sú veľmi dôležitou súčasťou vašej domácnosti. Potravinové skrine poskytujú priestor na skladovanie potravín. Chladničky a mrazničky tiež – a to tým, že zabezpečujú ich dlhšiu trvanlivosť a čerstvosť. Chladnička si našla miesto v domácnostiach až začiatkom 20.storočia v USA, u nás až po druhej svetovej vojne. Odvtedy prešla veľkými zmenami. Rozvoj a výskum sa postarali o to, že potraviny dnes môžeme skladovať po dlhý čas a nestratia nič na kvalite. Chladnička môže uchovať čerstvé potraviny 3 až 5 dní, ak chcete potraviny uschovať dlhšie, musíte ich zmrazovať. Potraviny nepodliehajú skaze, zachovávajú si výživné hodnoty, vitamíny i pôvodnú chuť, ak ich rýchlo zmrazíte z čerstvého stavu pri teplote mínus 18 stupňov. Vo vašej kuchyni môžete uchovávať čerstvé i mrazené potraviny zvlášť v samostatnej chladničke i mrazničke alebo v ich kombinácii. Môžu byť voľne stojace alebo zabudované.

Kombinovaných variant je veľa. vstavané spotrebičeMôžu byť jednodverové alebo dvojdverové, s umiestnením mrazničky hore alebo dole, prípadne s integrovanou malou mrazničkou. Ďalšou možnosťou sú veľkoobjemové americké chladničky, takzvané side by side. Ak si uvedomíte, že chladnička aj mraznička sú na zdroj elektrickej energie pripojené prakticky nonstop, je potrebné všímať si pri kúpe spotrebu elektrickej energie. Posudzovanie spotreby energie nie je jednoduché. Keď neberieme do úvahy vybavenie chladničky, spotreba závisí hlavne od troch faktorov:  kompresor, typ a hrúbka izolačnej náplne a objem chladničky.

Tieto parametre v podstate určujú zaradenie chladničky do energetickej triedy A -E, kde A znamená najlepší výsledok. Spotrebovaná energia chladničky však závisí i od funkcií, ktorými je vybavená, napríklad ako je systém NoFrost, prúdenie čerstvého vzduchu a podobne. K činnosti týchto systémov sa totiž väčšinou používajú vetráky, ktoré tiež spotrebúvajú elektrický prúd. Preto zvážte, ktoré funkcie od chladničky vyžadujete. Ak vyžadujete automatické odmrazovanie, musíte byť k energetickej triede zhovievavejší.

Kombinované chladničky

Pri kúpe kombinovanej chladničky môžete stáť pred dilemou, či kúpiť spotrebič s jedným alebo dvoma kompresormi. Lacnejšie typy majú jeden kompresor na pohon chladničky aj mrazničky. Chladničky s dvomi kompresormi už majú elektrickú reguláciu pre každý oddiel zvlášť, preto sú úspornejšie. Okrem toho, pokiaľ sa jeden z kompresorov pokazí, chladnička stále funguje. Ďalším riešením je aj kombinácia jedného kompresora a elektroventila pri kombinovaných chladničkách. Túto chladničku  síce riadi jeden termostat, ale prostredníctvom elektroventila môžete nastaviť činnosť chladničky a mrazničky samostatne. Elektroventil slúži ako druhý kompresor. Vypnutím mrazničky sa však vypne celý spotrebič. Kombinované chladničky s mrazničkou sú vybavené množstvom užitočných funkcií, ktoré zvyšujú ich komfort.

Ak nie je chladnička vybavená systémom dynamického chladenia, ktorý vďaka nútenej cirkulácii vytvorí v chladničke jednotnú tepelnú zónu, je dôležité rešpektovať špecifické podmienky na skladovanie jednotlivých potravín. Mäso, ryby, morské živočíchy patria medzi potraviny najcitivejšie na teplotu. Mali by sme ich uložiť na najchladnejšie miesto v chladničke, ktorým je spodná polička vzadu. Mliečne výrobky sa môžu skladovať na vyššom mieste. Ovocie a zelenina, podobne ako mäsové výrobky, patria medzi potraviny citlivejšie na teplotu. Dôležité je aj samotné balenie potravín. Zelenina a ovocie sa uskladňujú voľne, aby dýchali, mäso a mäsové výrobky treba baliť do papiera alebo potravinárskej fólie. Kombinované chladničky s mrazničkou môžu mať rôznu šírku aj výšku, rovnakú však majú všetky typy hĺbku a to 60 cm.

Sporáky, varné dosky

Pred pár desiatkami rokov poznali gazdinky len plynový sporák, všetko ostatné bolo pre ne neznáme. Len ťažko by si vtedy vedeli predstaviť, že nejaké vlny ohrievajú jedlo, že dokážu rozohriať dosku, o ktorú sa nepopália. Súčasná ponuka na vybavenie varnej zóny v kuchyni je pestrá a bohatá. Sporáky, varné dosky, rúry klasické, teplovzdušné či mikrovlnné sú spotrebiče, bez ktorých sa v kuchyni nezaobídeme. Všetky, nie len tie vstavané spotrebiče sa neustále modernizujú a zdokonaľujú rýchlym tempom, nové a nové vylepšenia a zmeny ani nemáte možnosť postrehnúť.

Vstavané spotrebiče do kuchyne, ktoré sú dnes najmodernejšie, najkvalitnejšie, s vyspelou elektronikou, inteligentnými funkciami, môžu byť už o pár mesiacov morálne opotrebované. Pri výbere spotrebičov varnej zóny sa najprv rozhodnite, či budú elektrické, plynové, prípadne kombinované. Elektrina aj plyn majú svoje pre a proti. Plyn ponúka rýchlejšiu prípravu jedál a menšie finančné náklady, čo však nemusí platiť naveky a môže sa to zmeniť.