Pre niekoho sú úchytky ozdobou kuchynských dvierok, pre iných zas kazia celkový dizajn. Či už preferujete ten, či onen vzhľad dvierok, prečítajte si niečo o novom trende bezúchytkových kuchyni.

Systémy bezúchytkových otváraní sa delia na tri základné skupiny – čisto mechanické, mechanické s pomocou tzv. “vyhadzovacích” systémov a elektrické. V prvých pokusoch o hladký dizajn sa objavili úchytky, ktoré boli zachytené zhora či zdola do hrany dvierok. Toto riešenie bolo však len akousi alternatívou a medzi výrobcami luxusného nábytku dnes nie je považované za bezúchytkové. Vývoj šiel ďalej a potreba vytvoriť celistvú hladkú plochu, ktorú nebudú rušiť žiadne výčnelky, umožnila ďalšie riešenie.

Objavila sa akási integrovaná úchytka, ktorá sa približuje k dokonalému bezúchytkovému poňatiu nábytku. Podstata tohto riešenia spočíva v zosilnení čelnej plochy, do ktorej sa zafrézuje úchytná zóna. Nábytkári v ďalšej fáze vývoja posunuli priestor pre uchopenie za čelnú plochu a to pomocou špeciálneho kovania a vytvorili tak odstupy medzi jednotlivými prednými dielmi tak, aby šli dobre uchopiť  a otvoriť. Najhorúcejšou novinkou v bezúchytkových systémoch je elektrický mechanizmus, ktorý pomocou servopohonov zaisťuje otváranie a zatváranie dotykom na čelnú plochu kuchynských dvierok v modernej kuchyni. Mechanizmus je zabezpečný poistkou, ktorá chráni užívateľov pred nechceným privrením. Otázkou však ostáva, či sa pri bezúchytkovom systéme jedná o praktické riešenie. Možno, že pre ženu je jednoduchšie otvoriť dvierka pomocou úchytky ako hľadať ovládač, ktorým skrinku otvorí. Radšej si počkáme, čím nás výrobcovia v nasledujúcich rokoch prekvapia.