Základné doplnky v kuchyni  nie sú len kuchynské skrinky, stôl a jedálenské stoličky. K naplneniu funkčnosti kuchyne patrí okrem spotrebičov ešte niekoľko nenahraditeľných doplnkov, bez ktorých by kuchyňa ako taká nemala zmysel. Najdôležitejším z nich je pracovná doska a v súvislosti s ňou aj riešenie zvislej steny medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami. Viete si predstaviť prácu v kuchyni bez dobrého osvetlenia alebo dostatočného množstva elektrických zásuviek? Aj o riešení týchto záležitostí sa dozviete…

doplnky v kuchyni

doplnky v kuchyni

Pracovná doska patrí určite k najviac namáhaným častiam kuchynskej linky. Materiál, z ktorého bude zhotovená, musí byť hygienicky vyhovujúci, odolný proti oteru, teplotám, kuchynským chemikáliám. Pretože kuchynská doska ovplyvňuje aj celkový dojem z kuchyne, je dôležitý aj výber jej farebnosti. Možno si ešte pamätáte na časy, keď jedinou farbou kuchynskej dosky bola biela.Dnes je táto situácia úplne iná. Okrem rôznych materiálov si môžete vybrať z množstva typov, vzorov a farieb. Môžete si vybrať nenápadnú farbu, ktorá kuchynskú linku len harmonicky doplní a dotvorí.

Môžete však prejaviť svoju kreativitu a vybrať dosku  výraznej farby, prípadne vzoru,  ktorá bude nápadným akcentomm kuchynskej linky. Dávajte si ale pozor, aby ste to ale neprehnali, aby celkový dojem z kuchyne nepôsobil rušivo, ale pôsobil v kontexte s celou kuchyňou harmonicky. Súčasným trendom je vytiahnuť materiál pracovnej dosky aj na zvislú stenu za ňou až k horným skrinkám. Kuchyňa pôsobí celistvo a vám odpadne jeden problém – riešiť obklad zadnej steny iným materiálom.

Doplnky v kuchyni – Kompozitný materiál, čiže umelý kameň

Umelý kameň vnáša do interiéru hravosť  a fantáziu. Pomocou neho si splníte akékoľvek predstavy o vašej pracovnej doske v kuchyni – oblé, organické tvary, zabudovaný drez, vyvýšený sokel, zakomponované varné centrum, neobmedzená farebnosť.. Môžete si vymyslieť čokoľvek – nič nie je nemožné. Kompozitný materiál alebo umelý kameň vznikne spojením rozdrvených kameňov, minerálov, zmiešaných s farbivom a so spojivom, napríklad čírou živicou. Každá firma si však svoju receptúru stráži. Dobré je, že na našom trhu sú dostupné  a v modernom interiéri čoraz viac využívané popri klasických materiáloch. Kompozitné materiály dokážu imitovať prirodný kameň, pričom majú mnohé vlastnosti výhodnejšie ako prírodný kameň. Sú neporézne, neabsorbujú tuky, oleje ani zápachy.

Tieto materiály sa spájajú bez škár, spoje sú neviditeľné. Vďaka tomu vznikne dokonale hladký povrch, ktorý neumožňuje zachytávanie nečistôt, vznik plesní, atď. Okrem týchto predností majú kompozitné materiály pevný a celistvý povrch, ktorý sa dá ľahko ošetrovať. Pri akomkoľvek poškodení sa povrch prebrúsi a preleští. Pri hrubšom poškodení sa materiál najprv opraví a potom prebrúsi a preleští, takže stále vyzerá ako nový.

Všetky kompozitné materiály sa dajú ľahko opracovať rezaním, vŕtaním, frézovaním, brúsením a leštením. Vďaka dokonalejšej technike lepenia bez škár sa ešte zvyšuje celkový efekt. V praxi to prináša možnosť vytvárať akékoľvek dlhé a široké dosky pultov rôznych i nepravidelných tvarov bez jediného spoja.

S kompozitnými materiálmi si dokážete splniť akúkoľvek požiadavku na tvar. S týmito materiálmi vyriešite všetky zaoblené línie na pracovných plochách, vymyslieť si môžete poloblúkovú pracovnú dosku, zaoblenú prednú stranu drezu, drážkové či ľubovoľne zaoblené predné hrany a ďalšie nekonečné, neobvyklé variácie na originálnu kuchyňu. Pracovná doska môže plynulo prejsť z horizontálnej línie do vertikálnej a vytvoriť zadnú stenu nad pracovnou doskou z rovnakého materiálu. tenké vrstvy materiálu prepúšťajú svetlo, a tak pri podsvietení tenkých plôch vznikajú nezvyčajné efekty.

Prírodný kameň patrí medzi elegantné doplnky v kuchyni

Pre vyššiu zaobstarávaciu cenu sa v kuchyniach menej používajú pracovné dosky z prírodného kameňa. Kameň je veľmi odolný proti mechanickému poškodeniu, je tvrdý, zároveň však krehký, ťažký a studený. Rôzne druhy kameňa sú zaujímavé svojou farebnou štruktúrou a kresbou. Najpoužívanejšími kameňmi v kuchyni sú mramor a žula. Mramor je citlivý na bežné kyseliny – víno, šťavu z citrusov. Odolnejšia proti kyselinám a poškrabaniu je žula.

Laminát

Popri najmodernejších materiáloch zostáva stále v obľube laminát, ktorý je aj cenovo najprijateľnejsí oproti ostatným materiálom. Laminátové pracovné dosky spĺňajúce nároky na údržbu, hygienockosť a nezávadnosť sa vyrábajú lepením drevených triesok syntetickými živicami pri vysokom tlaku a teplote. Hladký povrch sa potom upravuje laminovaním. Preniknutiu vlhkosti do dosky je potrebné zabrániť úpravou hrán. Kvalitná ochrana hrán ovplyvňuje cenu dosky. Lacnejšou možnosťou sú fóliové ABS hrany, propylénové hrany pripomínajúce mäkký last alebo gumu.