Ak má kuchyňa slúžiť, musí byť ušitá na mieru. Na tento fakt nemieme zabúdať už pri jej plánovaní. Aké je však ideálne riešenie kuchyne? Aby sme v kuchyni neprišli k úrazu, musíme mať pri jej zariaďovaní na pamäti tzv. ergonomické pravidlá. Tie zhrňujú poznatky zo psychológie, biológie a antropológie, týkajúce sa vzťahov medzi nami a našim okolím, hlavne vybavením, ktoré používame na pracovisku – v tomto prípade v kuchyni. Tieto zásady určujú vhodnú výšku jednotlivých pracovných plôch, umiestnení skriniek, spotrebičov, vhodný typ podlahy, osvetlenie pracovnej dosky, a iné.
Pokiaľ má rodina viac členov, ktorí sa líšia vzrastom a tým, či ide o pravákov alebo ľavákov, dispozície a dvierka spotrebičov by mali vyhovovať tomu, kto sa vyskytuje v kuchyni najčastejšie. Na začiatku si kuchyňu zmeriame. Do úvahy berieme umiestnenie dverí, okien, ventiláciu, zásuvky, vypínače, kúrenie, vodovodné vedenie, podlahovú plochu, atď. Zamyslíme sa tiež nad tým, ako často varíme a či budeme kuchyňu využívať len na varenie, alebo aj stolovanie. Pokiaľ máte deti, berte do úvahy aj ich bezpečnosť, pretože práve tu na ne môže číhať mnoho nástrah.
Oblé riešenie kuchyne
Rozšírením sektorového nábytku, ktorý z bytu vyhnal atypické diely a tvary, ovládol v minulom storočí v kuchyni a celkovo v domácnosti pravý uhol. Oblúk sa dostával do kuchyne postupne, najprv nenápadne v podobe úchytiek a obvodových lišt, neskôr tiež prostredníctvom nábytkových kusov. K rozšíreniu tohto trendu prispelo zaradenie kuchyne do rovnocenného partnerstva s jedálňou a obývacou izbou. V
Oblúk celý priestor ozvláštňuje, zjemňuje a rozbíja stereotyp. Jeho tvary môžu byť aj účelné. Je to tak pri rohových prvkoch – spodných skriniek alebo potravinových skriniach, do ktorých sa vkladá praktický otočný karusel. Často býva oválna skriňa na pohľad dominantná, a preto i dizajnovo zvýraznená – presklenými alebo transparentnými plastovými dvierkami, dvierkami z hliníka, výraznou farbou, zaujímavou lištou a podobne. Ako prvé s azačalo zaobľovať rohy pracovných dosiek v miestach, kde by hrozilo, že do nich môžeme narážať, a tiež horné rohové skrinky.
Zaoblený tvar sa do kuchynského zariadenia dostáva aj prostredníctvom barového či jedálenského pultu. Z činností, ktoré sa v kuchyni odohrávajú, sa dajú odvodiť plochy a zariadenia, ktoré tu nesmú chýbať. Jedná sa o chladiaci priestor (chladnička a mraznička), priestor pre úschovu trvanlivých potravín, pracovný priestor pre prípravu pokrmov (pracovná doska), miesto pre ich tepelnú úpravu (varná doska, rúra, mikrovlnná rúra), priestor na umývanie nádob (drez, umývačka), úložné priestory (skrinky, zásuvky), možnosť odsávania pár a pachov (digestor) a priestor pre ukladanie odpadkov (odpadkové koše). Pokiaľ to kuchynský priestor dovolí, doplníme zmienené vybavenie o servírovací priestor, jedálenský kút a estetické prvky pre umiestneni dekorácií.