V živote človeka sa drevo objavuje už od nepamäti. Je najstarším i najdostupnejším stavebným materiálom a vďaka svojim mechanickým, technologickým, ale aj estetickým vlastnostiam doposiaľ nenašiel rovnocenného súpera. Ekologickosť, široká použiteľnosť, jednoduchá opracovateľnosť – to sú azda najpodstatnejšie dôvody, prečo je drevo takým obľúbeným materiálom pre nábytok. Avšak ani v jeho prípade neplatí uniformita, keďže každý typ dreviny má svoje špecifiká. Všeobecne sa za najkvalitnejšie považuje práve masív. Čo to však presne je, ako ho spoznať a kedy sa do neho oplatí investovať? Nasledujúce riadky vám to prezradia.
Čo je masív a ako ho spoznať?
To, že masív je mimoriadne obľúbený prírodný materiál a má punc vysokej kvality je známe. Čo presne si však pod týmto názvom predstaviť a ako sa dá spoznať nábytok, ktorý je z neho vyrobený? Odpoveď je jednoduchá – masívne drevo je rezivo, ktoré bolo vyfrézované priamo zo stromov. Masívny nábytok je teda vyrobený zo samostatných kusov dreva (prípadne z drevených dosiek), ktoré sú dohromady zlepené, keďže strom nemusí byť dostatočne široký. Dôležité však je, že takýto nábytok neobsahuje žiadne iné materiály.
Nie je drevo ako drevo
Možno ste to netušili, ale aj stromy (tak, ako iné rastliny) majú svoju unikátnu bunkovú štruktúru. Tá určuje, ako sa konkrétny typ dreviny správa v rozličných podmienkach a aké je jej najlepšie využitie. V prípade masívu ide o kvalitné a odolné dreviny, pričom každá z nich má svoje kvalitatívne parametre. Najznámejšími sú palisander, akácia, či mango. V tejto súvislosti však nemožno opomenúť jednu z najvýznamnejších vlastností dreva a síce stupeň jeho tvrdosti. Pri výrobe nábytku to znamená skutočnosť, že to, aké tvrdé je drevo, ovplyvní i samotný spôsob jeho spracovania.
Aj v prípade masívu rozlišujeme tvrdé a mäkké drevo. Zatiaľ čo tvrdé pochádza z pomaly rastúcich stromov a drevo je tak hustejšie a odolnejšie (takými sú napríklad dub, orech, čerešňa, javor a jaseň), pôvod toho mäkkého je z rýchlejšie rastúcich stromov (borovica, smrek, jedľa, topoľ) a nábytok z neho je o niečo menej odolný, avšak cenovo dostupnejší.
1. Trvácnosť
Ak už nejaký kus nábytku z masívneho dreva vlastníte, nepochybne nám dáte za pravdu, že jednou z jeho výhod je veľmi dlhá životnosť. Pri vhodnej starostlivosti dokáže totiž pretrvať aj niekoľko generácií.
2. Stálosť a odolnosť
Nie je žiadnym tajomstvom, že drevo je jedinečný materiál, ktorý neustále „pracuje“ a klasický drevený nábytok má preto mnohokrát problém s praskaním, či štiepením sa. Kvalitný masív však svoj tvar nemení, neštiepi sa a ani nepraská, keďže tento typ dreva sa opracováva až po dôkladnom vysušení. Navyše, jeho veľkou výhodou je aj odolnosť voči ťahu a tlaku. Je všeobecne známe, že dobre tlmí vibrácie a vďaka svojim skvelým izolačným vlastnostiam sa tak často využíva aj na výrobu interiérových dverí alebo schodov.
Starostlivosť o masív nie je nijak náročná, no tak ako pri inom dreve, aj on má svoje nároky. Vlhkosť vzduchu v interiéri, kde máte takýto nábytok, by mala byť 45 až 55 %. Umiestnite ho čo najďalej od radiátorov (nadmerné teplo by mohlo spôsobiť praskliny) a mimo dosahu priameho slnečného žiarenia (pri dlhodobom pôsobení môže drevo meniť svoju farbu).
Na bežné čistenie postačí špeciálny prípravok na olejovej báze v spreji a handrička, pokiaľ máte kus s výrazne hlbokou štruktúrou, môžete použiť aj vysávač s kefovým nadstavcom. Nič nepokazíte ani impregnáciou včelím voskom.
3. Unikátnosť
Každý drevený nábytok a jeho spracovanie je niečím špecifické, ten masívny však obzvlášť. Toto drevo, ponúkajúce jedinečnú vnútornú štruktúru, je unikátnym kúskom, ktorý dokáže vyzdvihnúť čaro každého priestoru. Výnimočná je aj schopnosť masívu priniesť do interiéru atmosféru útulnosti. Či už bude súčasťou vašej obývačky, jedálne, spálne, či kancelárie, jeho výberom rozhodne nestúpite vedľa.
4. Mnohotvárnosť
Nadčasovosť masívneho dreva a široká škála drevín zaručujú jeho variabilitu a fakt, že nech ho využijete v akomkoľvek štýle interiéru, dokáže sa mu prispôsobiť. Takýto nábytok sa skvelo hodí nielen do tradičných, ale aj moderných priestorov. V posledných rokoch si veľkú obľubu získal aj v domácnostiach zariadených v minimalistickom štýle, kde sa využíva predovšetkým bez lakov a moridiel, aby čo najviac vynikla prírodná štruktúra dreva.
Trendom súčasnosti je aj nábytok z recyklovaného masívneho dreva, ktorý dokáže byť ozdobou každého interiéru.
5. Nenapodobiteľná vôňa
Dlhá životnosť, nadčasovosť a mnohotvárnosť však nie sú jedinými pozitívnymi vlastnosťami masívneho dreva. Nemenej zásadnou je aj jeho nezameniteľná vôňa. Keďže ide o 100% ekologický materiál, pokiaľ sa stanete vlastníkom masívneho nábytku, budete si môcť vo svojom domove vychutnávať aj jedinečnú prirodzenú vôňu dreva.