Rozmerovo malý byt nemusí automaticky znamenať, že sa v ňom budete cítiť stiesnene. S pomocou rôznych optických trikov dokážete doslova čarovať s priestorom a dodať tak aj menším izbám vzdušnosť. Ktorým faktorom by ste mali venovať pozornosť? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.
1. Preč s nepotrebným nábytkom
Práve nábytok do značnej miery ovplyvňuje to, ako sa cítite vo vašom byte. Pocit vzdušnosti a priestrannosti sa mení v závislosti od množstva poličiek a skriniek. Tých je však častokrát viac, ako reálne potrebujete. Priestor vašej domácnosti tak „požierajú“ úplne zbytočne.
Prvým krokom k opticky väčšiemu bytu je teda reorganizácia nábytku. Zamyslite sa nad tým, čo nepotrebujete a ako danú poličku či skrinku nahradiť inou, ktorá bude menšia a modernejšia. Jedna kvalitná dizajnová komoda dokáže poňať veľmi veľa vecí, ktoré by sa inak len tak povaľovali v priestore. Platí jednoduché pravidlo: snažte sa minimalizovať počet kusov nábytku. Radšej voľte jednu väčšiu praktickú skriňu ako 3 malé.
2. Zlepšite presvetlenie
Svetlo dokáže výrazným spôsobom zmeniť to, ako daná izba na prvý pohľad pôsobí. Kým tmavá miestnosť evokuje pocit stiesnenosti, svetlá pôsobí opticky väčším dojmom. Dajte si preto záležať na správnom osvetlení.
Pokiaľ bývate v byte, zrejme nemáte veľa možností na zmenu rozmerov okien. Dbajte teda aspoň na to, aby cez ne prúdilo do interiéru čo najviac svetla. Odstráňte z ich okolia všetky prekážky a zainvestujte do kvalitných žalúzií alebo záclon, ktoré cez deň nelimitujú svetelný tok.
Nezabúdajte ani na správne osvetlenie v noci. Jeden veľký stropný luster obvykle nestačí. Doplňte ho aj o ďalšie zdroje svetla. Výbornou voľbou môžu byť stojace lampy alebo štýlové stolové svietidlá. Optimálnym riešením sú LED žiarovky, ktoré môžu ponúkať silnejšie „studené“ svetlo. Práve to dokáže zabezpečiť dokonalé osvetlenie každého kúta miestnosti.
3. Využívajte zrkadlá
Hoci na prvý pohľad to možno vyzerá neuveriteľne, no aj zrkadlá dokážu opticky zväčšiť vašu domácnosť. Najmä vtedy, ak sa bavíme o väčších verziách, ktoré sú uchytené na vhodnom mieste.
Zrkadlá dokážu robiť zázraky najmä na chodbe alebo v blízkosti manželskej postele. Vo váš prospech v tomto prípade hrá takzvaný efekt zrkadlového labyrintu. Budete mať pocit, že vaša domácnosť pokračuje ďalej, smerom do steny.
4. Pozor na farby
V prípade farieb dochádza k podobnému efektu ako pri svetle. Kým tmavé odtiene robia miestnosti útulnejšími a pocitovo menšími, svetlé ich doslova rozžiaria a zväčšia. Pokiaľ teda chcete spraviť váš byt opticky rozmernejším, voľte svetlejšie farby stien a nábytku. Nič nepokazíte bielou a dobrým riešením sú aj jemné odtiene béžovej, modrej či zelenej. Vyhýbajte sa však sýtym tmavším farbám.
5. Odstráňte dvere
Samozrejme, nie vchodové. Avšak, dvere do jednotlivých miestností (s výnimkou toalety, kúpeľne a izieb) obvykle len zmenšujú priestor a prakticky ich nepotrebujete. Skúste ich demontovať a sami uvidíte, ako jednotlivé priestory zrazu narastú. Miesto, ktoré pôvodne zaberali dvere, môžete využiť oveľa lepšie. Absencia dverí zabezpečí aj lepšiu cirkuláciu vzduchu v interiéri a nebudete musieť riešiť ich samovoľné zatváranie pri prievane.
Ak však na dverách trváte, odporúčame vám voliť krídla a zárubne svetlých odtieňov. Dobrým riešením sú aj moderné dvere s presklenou plochou, ktorá taktiež prispeje k pocitu vzdušnosti.
Ktorý spôsob je najúčinnejší?
Na záver dodáme len toľko, že všetky vyššie zmieňované spôsoby, ako opticky zväčšiť malý byt, sú mimoriadne efektívne. Pravdou však je, že pre každý priestor môže byť najúčinnejšie niečo iné. Odporúčame vám preto začať jedným z nami spomenutých spôsobov a postupne skúšať ďalšie. Uvidíte tak, čo vášmu bývaniu najviac svedčí.