Hoci sa trendy v bývaní menia každým rokom – jeden z nich bude v móde navždy. Klasický a nadčasový biely interiér. Už ste videli niekedy bielu izbu, ktorá by sa vám nepáčila? Zatiaľ čo v teórii prevláda názor, že klasicky vybielený priestor je chladný a ostrý, vizuálna realita hovorí o opaku. Mliečnobiely základ pôsobí ako plátno, na ktoré sa dá maľovať – v našom prípade ide teda o prostriedok na vytvorenie pozoruhodného miesta, ktoré nezostarne. Biela je univerzálna, preto bude aj biela izba stále vyzerať moderne a štýlovo.
Čo vyžaruje biely interiér?
Ako každá jedna farba, aj biela má svoju vlastnú symboliku vychádzajúcu zo psychológie a čiastočne aj z našej kultúry. V západných krajinách sa často spája so svadbou, anjelmi či nemocnicou – používa sa na vyjadrenie čistoty, nevinnosti, pokoja, ale aj sterility. Evokuje sviežosť a jednoduchosť, ale aj jemnosť, vieru a duchovno; symbolizuje nový a úspešný začiatok, a vytvára pocit poriadku, organizovanosti a úhľadnosti. Biela je obľúbenou farbou v bytovom dizajne a hodí sa do obývacích izieb, spální, kancelárií či konferenčných miestností.
Niekedy však môže pôsobiť chladne a budiť dojem veľkej dokonalosti či umelosti. Musíme sa preto vyvarovať chýb pri jeho zariaďovaní a dekorovaní. Pomôžu vám nasledujúce tipy:
1. Striedajte vzory aj materiály
Pokiaľ ide o zdobenie bieleho interiéru, existuje jedno pravidlo, a to textúra. Ak chcete vytvoriť na prvý pohľad príjemný priestor, vyberte si doplnky z rôznych materiálov
Môže ísť o čokoľvek – drevo, tehlu, dlaždice, lištu, mramor, kožušiny, bavlnu, hodváb či vlnu. Skúste si vybrať niekoľko z nich a ozvláštnite tým bielu miestnosť. Napríklad tým, že doplníte elegantný kožený gauč vlnenými prikrývkami alebo vankúšmi z umelej kožušiny. Je to na vašom vkuse a uvážení. Pokiaľ ide o vrstvenie, nehanbite sa striedať jednotlivé vzory a tvary – biela paleta zabezpečí ich jednotný vzhľad.
2. Zmiešajte štýly
Ak zariaďujete biely interiér v jednom štýle, môže pôsobiť plocho a prísne. Ak sa však budete držať jej odtieňov, bez námahy miešajte rôzne obdobia – od súčasných kúskov až po moderné klasiky či starožitnosti.
V tónoch bielej farby môže vyniknúť napríklad staré hojdacie kreslo z polovice minulého storočia, súčasné biele závesné svietidlo a kovové stoličky. Poobzerajte sa po vybavení odloženom u babičky na povale a trochu ho upravte. Vaša miestnosť tak nadobudne maximálne nadčasový vzhľad s nádychom histórie.
3. Použite drevo
V tomto prípade nemusí ísť o nevyhnutne staré kúsky, ako sme to naznačili v predchádzajúcom tipe. Drevo ako prírodný materiál dokáže bielu izbu výborne doplniť. Navyše okrem jeho estetickej a praktickej funkcie obsahuje aj nostalgiu – evokuje domov, detstvo, prázdniny u starých rodičov, táborový oheň či obyčajný les. Je pôvodným dizajnovým prvkom, ktorý sa z interiéru nestratil ani po rokoch. Najlepšie bude v bielom priestore pôsobiť masívny nábytok (napr. stôl) z tmavého dreva, no využiť môžete aj drevené lampy s tienidlom či ďalšie doplnky.
4. Pridajte lesk
Ak chcete mať bielu izbu skutočne žiarivú a oslňujúcu, pomôžte si pri jej dekorovaní doplnkami z kovu. Tie v teplých odtieňoch (meď, bronz a zlato) svetlo zachytia, no namiesto toho, aby ho zbytočne pohltili, ho odrazia do miestnosti. Rovnakú službu vie spraviť aj zrkadlo. Umiestňujte ho oproti oknám – svedčia mu rohy či mŕtve priestory. Spoločne s odrazeným svetlom vytvorí pocit hĺbky a novej perspektívy, a tak izbu skvelo oživí.
5. Nevynechajte prírodu – skutočnú aj ,,akože”
Pre izbové rastliny, mini bylinkové záhradky či sezónne kvety neexistuje lepšie pozadie, na ktorom by vynikli. Ak vaše doterajšie pokusy o pestovanie čohokoľvek zlyhali, vyskúšajte niečo menej náročné, a to doplnky s prírodnými vzormi.
Môže ísť o vankúše, posteľnú bielizeň a ďalší textil zdobený listami papradia či kvetmi alebo o obrazy so scénami z africkej džungle. Ekologicky založení ľudia sa môžu rozhodnúť pre umenie z machu alebo rastúci trend sušených kvetov pripomínajúci staromódne aranžmány z minulých čias.
6. Využite geometrické tvary
Okrem prevedených povrchových úprav a zváženia materiálov a textúr, myslite pri zariaďovaní bielej izby aj na použitie rôznych tvarov nábytku a doplnkov. Miešajte kruhy, štvorce, obdĺžniky, trojuholníky, šesťuholníky, ovály a vytvorte umeleckú kvalitu. Pamätajte si, že biela izba je v podstate maliarskym plátnom, a je na vás, ako sa s tým popasujete.
7. Biely interiér sa nebojí farebnosti
Nakoľko je biela spojením všetkých farieb – najviac vynikne práve v kombinácii s nimi. Ktoré odtiene je potrebné zvážiť?
Tóny modrej farby (od azúrovej až po tmavomodrú) vám navodia pocit dovolenky pri mori. Hodia sa najmä do spálne.
Žiarivé odtiene citrusových plodov zvýraznia jas bielej a vytvoria veselú slnečnú izbu.
Kombinovanie bielej a čiernej zas zabezpečí vysoko kontrastný vzhľad. Pre dramatický efekt zvoľte jeden výrazný čierny kus nábytku alebo sa rozhodnite pre menšie akcenty vo forme čiernych priemyselných svietidiel alebo vzorovaných dlaždíc. Ak je pre vás čiernej v interiéri veľa, nahraďte ju tmavo šedou. Bude pôsobiť mäkšie.
Uteráky a základné toaletné potreby
Väčšina ľudí si prináša svoje vlastné veci, ale občas na niečo zabudnú. Myslite aj na základné hygienické potreby v podobe šampónu, sprchovacieho gélu či zubnej pasty. Rovnako by mali byť uteráky pripravené v kúpeľni. Ak je kúpeľňa spoločná, je dobré dať uteráky priamo do hosťovskej izby, aby sa predišlo nejasnostiam v budúcnosti.