Plánovanie kuchyne na mieru je dôležité. Kuchyňa je srdcom domácnosti. Pretínajú sa v nej siločiary všetkých jej členov a je hlavným centrom rozhovorov, dokonca častejšie než obývačka. Ani veľmi neprekvapí, že každá domáca gazdiná túži po štýlovej a funkčnej kuchyni na mieru. Výnimočná kuchyňa so sebou však prináša výnimočné problémy. Toto by ste o nej mali vedieť.
1. Plánovanie kuchyne na mieru
S plánovaním kuchyne by ste mali začať ešte pred samotným návrhom bytu či domu. Nespoliehajte sa na to, že s nábytkom na mieru zahladíte nedostatky v plánovaní. Využite napr. možnosť online dotazníka z ikuchyne.sk, na konci ktorého budeme ako architekti a konštruktéri vedieť, po akej kuchyni túžite…
Pre správne plánovanie kuchyne na mieru si spravte dôkladnú fotodokumentáciu predošlého zariadenia. Sadnite si nad to a vypichnete prvky, ktoré sa vám v starej kuchyni páčili. Zapíšte si aj tie, ktoré tam chýbali a radi by ste ich vo svojej novej kuchyni videli.
2. Poraďte sa s odborníkmi
Predtým, než sa s týmto plánom vyberiete za odborníkmi z kuchynského štúdia, ktorí vám veľmi ochotne vytvoria 3D vizualizáciu, sa budete musieť preniesť pár rokov dozadu, chopiť sa pravítka a merať, merať, merať. Tak budete aspoň dobre pripravení a budete mať predstavu o tom, akú kuchyňu na mieru chcete.
3. Meranie priestoru
Vďaka meraniu získate prehľad o vašich možnostiach a limitoch. Niektoré bariéry totiž neporazíte ani nábytkom na mieru. Perfektným príkladom takejto bariéry sú steny. Cez ne ísť (vo väčšine prípadov) nemôžete.
Vezmite si meter a zmerajte výšku stien a ich vzájomnú vzdialenosť. Pozornosť venujte aj priestoru otváraní dverí a okien. Ak sa ich nechcete zbaviť a nahradiť ich drevenými korálkami, musíte myslieť na to, že vám “odkroja” značný kus priestoru.
Aby ste k odborníkov pre kuchyne na mieru v akomkoľvek kuchynskom štúdiu neprišli s prázdnymi rukami, zmerajte si aj všetok starý nábytok a jeho umiestnenie. Zvlášť sa zamerajte na stenu, na ktorú chcete umiestniť kuchynskú linku.
4. Umiestnenie kuchyne na mieru
Zvlášť pre tých, ktorí bývajú v paneláku, má umiestnenie kuchyne na mieru veľký význam. V bytoch sme zväčša nútení tlačiť sa v malých kuchynkách. Výberom vhodných materiálov, farieb, správnym rozmiestnením nábytku a dostatkom prirodzeného svetla z okien dokážete kuchyni pridať pár dôležitých centimetrov.
5. Rozloženie nábytku
Jednotlivé prvky, ako okná, nábytok, kuchynská linka či elektrospotrebiče by mali vytvárať harmonický celok. Dôležité je, aby sa vám tam dobre pracovalo. Moderná kuchyňa v duchu minimalizmu ide niekedy priamo proti jej základnej podstate.
Na to, aby ste sa mohli za kuchynskou linkou obracať, potrebujete priestor, to je samozrejmé. Všetky poličky a elektrospotrebiče by však mali byť na dosah ruky.
6. Kuchyne na mieru a materiál
V súčasnosti odborníci presadzujú názor, že najlacnejším a zároveň najefektívnejším materiálom do kuchyne je laminát. Na trhu sú dostupné stovky textúr, farieb a motívov. Vyberie si každý.
Ak sa predsa len rozhodnete pre iný typ materiálu, za každých okolností sa vyvarujte masívu. Každá kuchyňa, nielen tá na mieru, je večne plná pár a masív je živý materiál, ktorý je tvarovo nestály. Dôsledkom tejto kombinácie sa vám môže v priebehu niekoľkých rokov vaša vysnívaná kuchyňa na mieru doslova rozpadnúť pred očami.
7. Kuchyne na mieru v číslach
Výhodou kuchyne na mieru je to, že ju môžete prispôsobiť svojim potrebám. Týchto pár osvedčených čísel vám však napovie, ako ideálne by ste mali nábytok rozmiestniť:
- na každej strane sporáka by malo byť v ideálnych podmienkach aspoň 40 centimetrov voľného priestoru
- v paralelne (súbežne) orientovanej kuchyni by mala byť medzi dvoma radmi poličiek aspoň 120-centimetrová medzera
- nad sporákom by mala byť z bezpečnostných dôvodov aspoň polmetrová medzera
- medzi varnou doskou a drezom by mal byť 80 centimetrový pracovný priestor
Tieto čísla sú, samozrejme, iba orientačné. Nemusíte sa nimi riadiť. V mnohých prípadoch sa nimi riadiť ani nebudete môcť.
Ak máte však v kuchyni dostatok priestoru, urobíte dobre, keď spomínané vzdialenosti aspoň približne dodržíte. Podstatné je, aby ste sa v kuchyni cítili príjemne a aby sa vám v nej dobre pracovalo.
8. Osvetlenie
So svetlom nešetrite. Kúpte si osvetlenie na strop, nad kuchynský stôl, nad pracovnú plochu. Odporúčame využívať bodové osvetlenie nad kuchynskou linkou. Svetla v kuchyni nikdy nie je dosť.
Zrhnutie
Pri zariaďovaní kuchyne na mieru sa nemusíte trápiť tým, čím väčšina populácie s klasickou kuchyňou. To ale neznamená, že je to vybavená vec. Bude to chcieť odhodlanie, čas a poctivý prístup, aby sa prázdna miestnosť premenila na štýlovú kuchyňu.
Hľadáte viac inšpirácie?
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu