stojaca lampa

9 tipov, ako rozjasniť tmavú miestnosť

Občas sa stáva, že v byte sa nachádza miestnosť bez okien. Tá je väčšinou tmavá, a preto sa aj ťažšie zariaďuje. Existujú však riešenia, ktoré jej môžu dodať svetlo. Netreba preto hneď na začiatku vešať hlavu. Svietidlá a jednoduché triky zabezpečia, že miestnosť bude pôsobiť rovnako ako tie s oknom.

Prirodzené svetlo je v byte či dome veľmi dôležité, a osvetlenie či svietidlá ho dokážu nahradiť len ťažko. Správna rovnováha prirodzeného svetla a tmy je dôležitá pre príjemné bývanie a dobrú atmosféru. Niekedy sa však stáva, že jedna či dve miestnosti okno nemajú. Čo robiť v takomto prípade, a ako rozjasniť tmavú miestnosť? 

Vhodná farba 

Základom takejto miestnosti je výber vhodnej farby. Logicky, keď ju chceme presvetliť, nebudeme vyberať tmavé farby ako hnedá, tmavočervená či čierna. Pri maľovaní sa preto zamerajte skôr na bledé odtiene, ako napríklad biela, levanduľová či jemne sivá. Nemusíte sa však báť ani experimentovať. Mnohé miestnosti znesú aj výraznejšie farby ako oranžová, zelená alebo žltá. 

Ak chcete, aby miestnosť pôsobila vyššie a vzdušnejšie, strop namaľujte na bielo. Jasná biela farba vie urobiť výrazný rozdiel.

VEDELI STE, ŽE

Príliš sýte odtiene farieb v nás môžu vyvolávať pocit nepokoja. Práve to je dôvod, prečo je najlepšie siahnuť po bledších farbách a pastelových odtieňoch.

Správne stropné svietidlá

Asi nebude prekvapením, keď vám povieme, že výber dobrého svietidla je základným pravidlom pre tmavé miestnosti. Svetlo tu budete používať takmer 24 hodín denne, a preto je potrebné, aby bolo pre vás príjemné. Taktiež si vyberajte také svietidlá, ktoré sa budú hodiť do miestnosti aj štýlom. 

Stropné svietidlo je hlavným zdrojom svetla, preto by malo byť dostatočne výrazné a silné. Je na vás či zvolíte skôr výrazný luster, bodové svetlo alebo niečo menšie. Treba však myslieť aj na samotnú intenzitu svetla.

RADA ODBORNÍKA:
Ak chcete získať presnú predstavu o tom, aké silné osvetlenie je potrebné kúpiť si do miestnosti, využite jednoduchý vzorec. Stačí vziať do úvahy rozlohu miestnosti a odporúčanú hodnotu osvetlenia (každá miestnosť má inú). Následne medzi sebou dané hodnoty vynásobte a dostanete odporúčané osvetlenie v lúmenoch (svetelný tok uvedený na obaloch žiaroviek).

Iné svietidlá

Ku klasickému hlavnému svietidlu budete potrebovať aj iné doplnkové svietidlá. Pri výbere by ste mali klásť dôraz najmä na ich prevedenie. Väčšinou ide o stolové alebo stojace lampy. Tie priťahujú pozornosť oveľa častejšie ako hlavné svetlo. 

Pomocou doplnkových svietidiel môžete osvetliť dôležitú plochu v miestnosti. Ak ide napríklad o kuchyňu, okrem hlavného svetla by vám nemalo chýbať doplnkové svetlo nad kuchynskou linkou. Keď ide o obývačku, rozhodne by ste mali mať svietidlá vedľa sedačky. 

Aký typ svietidiel? 

Samozrejme, nesmieme vynechať ani to, aký typ samotných svietidiel by ste mali zvoliť. Ak ide o malú miestnosť, siahnite na minimalistické osvetlenie visiace zo stropu. Dobrou voľbou je aj bodové svetlo. Tým nepokazíte nič. 

Naopak, ak ide o väčšiu miestnosť, pokojne stavte na väčšie a honosnejšie lustre alebo lampy. Vďaka dostatočnému a správnemu osvetleniu môže miestnosť vyzerať opticky väčšia. 

Nechajte aj voľný priestor

Tmavé miestnosti môžu často pôsobiť veľmi stiesnene. Tento efekt vytvára najmä fakt, že sa tu nachádza málo svetla. Preto si dávajte pozor, keď budete túto miestnosť zariaďovať. Mala by byť vzdušná s voľným priestorom. Ak ju preplníte doplnkami a množstvom nábytku, v kombinácií s nedostatočným svetlom sa v nej nemusíte cítiť dobre. 

Čo s podlahou? 

Rovnako ako steny, tak aj podlaha je veľmi diskutovanou témou. Zaberá totižto veľkú časť z miestnosti, a preto by ste jej mali venovať viac pozornosti. Platí tu však rovnaké pravidlo ako pri výbere farieb na steny. Podlaha by mala byť bledá. 

Vyberajte preto z prírodných a bledých materiálov. Tie dokážu oživiť aj tú najtmavšiu miestnosť. 

Správne dvere

Výber správnych dverí sa vie taktiež odzrkadliť na tom, ako bude miestnosť vyzerať. Napríklad, vďaka preskleneným dverám sa do danej izby dokáže dostať veľké množstvo prirodzeného svetla.

Ak však chcete mať súkromie a nechcete presklenené dvere, stavte na bledé dvere. Nemusia to byť iba biele dvere. Môžu byť z bledého dreva alebo v rôznych jemných pastelových farbách. Textúra materiálu vie totiž pomôcť pri optickom zväčšení miestnosti. 

A čo tak skúsiť zrkadlá? 

Zrkadlá majú zaujímavú schopnosť. Vedia odrážať slnečné lúče, a do miestnosti tak dostať aspoň určité svetlo. Ich využitie tak môžete v tomto prípade zdvojnásobiť.

Okrem bežných zrkadiel nájdete aj zrkadlá s osvetlením. Tie sú nielen štýlovým kúskom do domu, ale taktiež praktickým pomocníkom.

VEDELI STE, ŽE

Človek strávi približne 85 – 90 % života v interiéri? To znamená, že približne 21 hodín denne strávime doma alebo v práci. Vnútorné osvetlenie je tak veľmi dôležité pre správne fungovanie ľudského biorytmu a zachovania si pozitívnej nálady.

Vhodný nábytok

Nesmieme zabudnúť ani na výber správneho nábytku. Ten dokáže miestnosť zaplniť tak, že vám zoberie aj posledný kúsok svetla a urobí presný opak. Do miestností bez okien by ste mali vyberať svetlý nábytok v minimalistickom štýle.

Ako rozjasniť tmavú miestnosť?

Ako teda rozjasniť tmavú miestnosť a na čo sa pri tom zamerať?

  • Správne osvetlenie
  • Farba stien a podlahy
  • Minimalistický štýl 
  • Správne dvere
  • Aspoň dve zrkadlá

Rada na záver

Miestnosti bez okien sa dajú využiť úplne rovnako ako tie s oknami. Dôležité je zamerať sa na vhodné osvetlenie a zariadenie. To dokáže omnoho viac, ako sa na prvý pohľad zdá. 

Hľadáte viac inšpirácie? Pozrite si náš e-shop.
Do e-shopu