Kuchyňa je vo väčšine domácností centrom diania, stretáva sa v nej celá rodina, pripravujú sa jedlá či nápoje, za kuchynským stolom častokrát vybavujeme pracovné veci aj pijeme kávu s návštevou. To je len zlomok rôznorodých činností, ktoré v kuchyni prebiehajú a svietidlá v tomto prípade plnia praktickú, ale aj skrášľovaciu funkciu. V tomto článku sa dozviete, ako zvoliť tie správne svietidlá aj do Vašej kuchyne.
Ak zariaďujete nové bývanie, odporúčame prekonzultovať celý plán osvetlenia s projektantom. V prípade rekonštrukcie je vhodné detailne zvážiť možnosti a zahrnúť do vizualizácie novej kuchyne svietidlá tak, aby spĺňali okrem estetických predstáv aj funkčné požiadavky.
Súčasné trendy prajú kuchyniam, ktoré sú prepojené s obývačkami a spolu tvoria jeden dizajnový celok.
Pri výbere osvetlenia do kuchyne je preto potrebné myslieť na viac detailov, ako pri bežných svietidlách. Inteligentné plánovanie je kľúčom k inštalácii funkčného a výzorovo zaujímavého osvetlenia.
Čo zobrať do úvahy pri výbere osvetlenia
Využitie kuchyne
Tu je na mieste pouvažovať, či kuchyňu využijete na dennodenné varenie a vypekanie alebo skôr na stretávanie sa pri spoločnom stole. Prvá činnosť si vyžaduje aj detailnejšie osvetlenie, v druhom prípade ide skôr o to, akú atmosféru dodá svetlo miestnosti.
Materiál a štýl svietidiel
Materiálov je veľké množstvo, svietidlá môžu byť z keramiky, plastu, železa, skla a pod…konečný výber by mal ladiť k ostatným častiam nábytku a k priestoru celkovo.
Štýl svietidiel vyberáme podľa toho, či preferujeme stropné alebo závesné svietidlá a podľa technických možností priestoru. Pri zariaďovaní novej kuchyne viete zväčša do plánu zahrnúť svetlo podľa vašich preferencií, pri prerábaní sú možnosti obmedzenejšie.
Teplota svetla
Aktuálne sú veľmi populárne tzv. studené odtiene. Keďže ide o výraznejšie osvetlenie, odporúčame ho najmä na presvetlenie pracovných priestorov kuchyne. Čo sa týka dizajnu, hodí sa predovšetkým k svetlým a bielym kuchyniam a nerezovým spotrebičom. V ostatných prípadoch sme skôr za teplé svetlo, do 3000 Kelvinov.
Veľkosť priestoru a rozmiestnenie
Iné svietidlá si vyberáme do veľkého priestoru, iné zas do malej kuchyne. Dôležitú úlohu zohráva tiež veľkosť a tvar kuchynskej linky. Takisto je potrebné myslieť aj na kuchynský stôl, jeho rozmery, tvar a umiestnenie.
Kuchynský ostrovček
Častý prvok súčasných kuchýň, ktorý je samostatným kusom nábytku a vyžaduje si aj samostatné osvetlenie. Voľba svetiel nad ostrovček záleží najmä od jeho využitia. Ostrovček môže slúžiť ako pracovná či varná doska, umývadlo alebo ako barový pult či náhrada kuchynského stola. Je potrebné na to myslieť dopredu a zvoliť svietidlo, ktoré podporí funkcionalitu ostrovčeka.
Správne zvolené osvetlenie môže zjednodušiť prácu v kuchyni, ale aj navodiť tú správnu atmosféru k chutnej večeri. Žiaden extrém nie je dobrý, príliš osvetlená kuchyňa stráca na útulnosti a naopak, slabé osvetlenie nie je vyhovujúce pre vykonávanie bežných činností.
Na komplexné zastrešenie kuchyne je ideálne mať tri druhy svetiel: centrálne pre osvetlenie čo najväčšieho priestoru, svietidlá praktického charakteru a akcentové, ktoré zvýrazňujú určitý prvok.
1. Centrálne svietidlá
Ako hlavné, centrálne osvetlenie sa používajú svietidlá alebo lustre, ktoré svetlo rozptýlia do čo najväčšieho priestoru. Takéto svetlo osvetľuje povrch rovnomerne a jeho dopad je mäkký. Veľmi praktickou voľbou pre získanie čo najlepšieho svetla sú tzv. „bodovky“. Z hľadiska funkcionality vytvárajú rozptýlené svetlo a postačujú na osvetlenie priestoru, skriniek, chladničky…
2. Funkčné svietidlá
Tieto svietidlá plnia v prvom rade praktickú funkciu a umiestňujú sa do tzv. pracovných oblastí. Pracovným priestorom v kuchyni býva najčastejšie kuchynská doska, drez, stôl, varná doska či sporák. Svietidlá je vhodné nainštalovať priamo nad tieto oblasti.
3. Akcentové svietidlá
Svietidlá, ktorými vieme zvýrazniť zaujímavý prvok. Môže ísť o poličku s peknými pohármi, štýlovú dekoráciu či umelecké dielo. Svetlo kladie akcent na daný komponent a dokáže ho tak ešte viac vyzdvihnúť. Ak máte vysoké stropy, zvážte osvetlenie nad skrinkami. To dodá miestnosti elegantný tón a bude vyzerať veľkolepo, ale zároveň príjemne.
Ak si nemôžete dovoliť nainštalovať všetky 3 typy osvetlenia, rozhodnite sa na základe primárnych funkcií miestnosti. V prípade, že miestnosť využívate vo veľkej miere na varenie, zamerajte sa na osvetlenie pracovného priestoru. Ak trávite viac času jedením ako varením, zamerajte sa na spomínané centrálne osvetlenie.
Pre navodenie správneho celkového dojmu Vám prinášame aj nápady v podobe ostatných doplnkov do kuchyne. Inšpirujte sa tu.