Osvetlenie do kuchyne je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré môžete v interiérovom dizajne spraviť . Navyše jeho výber podlieha základnej funkcii – musí poskytovať dostatočné množstvo svetla pre priestor, v ktorom sa nachádza. Okrem praktickosti je zároveň aj konštrukčným prvkom – dokáže ovplyvniť vzhľad celej miestnosti. V našom článku sme sa rozhodli zamerať práve na rady a tipy ako vybrať osvetlenie do kuchyne.
Kuchyňa – miesto, kde to žije
Kuchyňa je jedna z najvyťaženejších izieb počas dňa. Nielenže sa tu pripravujú jedlá pre celú rodinu, ale stretávajú sa v nej aj všetci rodinní príslušníci či hostia. Ako vybrať osvetlenie do kuchyne?
Osvetlenie do kuchyne musí mať štýl
Výberu svietidiel podlieha okrem jeho praktickosti aj štýl, v ktorom je kuchyňa tvorená. Ak v nej ide o jednoduché detaily a minimálny vzhľad, osvetlenie by malo byť výrazné, čiže také, ktoré spraví pomyselnú bodku za minimalistickým dizajnom.
Naopak, ak má kuchyňa príliš vzorovaný dizajn pozostávajúci z veľkého množstva tvarov a textúr, je potrebné si vybrať jemnejšie a vzdušnejšie svietidlo.
V modernejších priestoroch sa preto hodia svetlá s čiarami, geometrickými tvarmi a kovovými materiálmi. Pokiaľ ide o prispôsobenie osvetlenia štýlu konkrétnej kuchyne, nejestvujú žiadne pravidlá. Teda si jednoducho vyberte to, čo sa vám páči.
Osvetlenie do kuchyne a jeho pozitíva
Ako osvetlenie ovplyvňuje pocit z kuchyne? Jednoducho môže spôsobiť, že sa v nej budete cítiť príjemne a slávnostne. Je pekné mať zvýrazňujúce osvetlenie na samostatnom vypínači, ktoré môžete prispôsobiť pri rôznych príležitostiach. Ak napríklad organizujete párty pre rodinu a priateľov, veľa svetla oživí priestor. Pri pokojnej večeri si však vystačíte s párom akcentových svetiel, ktoré vytvoria intímnejšiu atmosféru.
Druhy osvetlenia v kuchyni
Jestvuje niekoľko druhov osvetlenia v kuchyni, a preto treba zvážiť všetky úkony, ktoré v nej budete vykonávať.
Základné osvetlenie
Je hlavným zdrojom osvetlenia v miestnosti, ktorý pochádza najčastejšie zo stropných svietidiel alebo zapusteného osvetlenia. Ako už z názvu vyplýva, slúži na základné osvetlenie miestnosti. V tomto prípade záleží na veľkosti a usporiadaní vašej kuchyne vo vzťahu k iným priestorom v dome. Ako základné osvetlenie dobre poslúžia závesné svietidlá. Pojem je odvodený od toho, že sú zavesené na strope pomocou jediného kábla, reťaze, prípadne tyče a sú zoskupené nad jedálenskými stolmi či kuchynskými ostrovčekmi. Sú zvyčajne vyrobené zo skla alebo plastu, pričom môžu byť pokojne matné aj priesvitné.
Či už používate váš kuchynský ostrovček pri prípravných prácach, ako miesta na sedenie, skladovanie alebo všetky z vyššie uvedených, je pravdepodobné, že ho chcete dobre osvetliť. Najčastejším zdrojom svetla v tomto prípade je osvetlenie usporiadané v rade za sebou.
Ak chcete určiť, koľko svetiel má vaša závesná lampa mať, začnite tým, že zmeriate váš kuchynský stôl. Budete však určite potrebovať minimálne dva alebo tri svetlá umiestnené 60 – 90 cm od seba. Ak máte nadrozmernú kuchyňu, vzdialenosť medzi jednotlivými svetlami bude väčšia.
Dekoratívne osvetlenie
Je jemnejšie, ako základné, no zároveň dokážete ním zabrániť vzniku tieňov na pultoch pridaním svetla do pracovného priestoru. Fluorescenčné svietidlá pod skrinkou sú tiež nákladovo efektívnym zdrojom svetla. Na otvorených miestach nad drezom používajte svetlá namontované priamo nad ním.
Kuchyňa a jedáleň
V prípade, že vaša kuchyňa plynule prechádza do jedálne, tak môžete okrem závesného svietidla umiestniť nad jedálenský stôl pokojne aj luster. Opäť máte na výber z niekoľkých druhov, a platí, že ak je stôl napríklad z masívu, vyžaduje si priam luster.
Ako na ekologické osvetlenie do kuchyne
Klasické žiarovky sú už minulosťou, preto použite LED žiarovky, kde sa bude dať. Sú lacné, vydržia viac ako 50 000 hodín a spotrebujú výrazne menej elektrickej energie. Navyše svetlo pochádzajúce z LED žiaroviek je pekné a veľmi elegantné. Vyberte si žiarivky s dostatočným výkonom, ktoré dokážu znížiť kontrast medzi tmavými a svetlými zvislými povrchmi kuchyne, vďaka čomu bude priestor jasnejší. Ich zvýšený príkon používajte v častiach, kde pripravujete jedlo alebo si s deťmi píšete domáce úlohy. Taktiež je vhodný v kuchyniach so stropom vyšším ako 2,4 metra alebo keď máte v nej tmavú podlahu a steny. S LED žiarovkami nič nepokazíte.