Každá miestnosť v dome je iná. Práve preto potrebuje každá aj iné osvetlenie. Výber správneho svietidla a osvetlenia môže byť náročný, no dá sa to. Musíte si naň vyhradiť najmä dostatok času a trochu trpezlivosti.
Kým v kuchyni často potrebujeme niekoľko svietidiel, v obývačke nám často stačí jedno hlavné. Výber osvetlenia nemusí byť tak náročný, no musí byť premyslený. Umelé svetlo vás vie zachrániť nielen večer, ale aj pri nedostatku toho prirodzeného počas dňa. Ako si vybrať to správne osvetlenie?
Svietidlá do obývacej izby
Začnime izbou, v ktorej trávi mnoho ľudí najviac hodín zo svojho dňa. Obývacia izba je miestom sledovania televízie, pracovania, odpočinku a mnohého iného. Výber svetla môže ovplyvniť to, ako sa v nej budete cítiť. Preto treba vyberať s rozumom.
Stropné osvetlenie vo forme bodového svetla alebo veľkého či malého lustra je najlepšou voľbou. Bodové svetlo a malý luster sú vhodné skôr do minimalistických obývačiek. Naopak, veľké lustre sa hodia do plnšieho interiéru.
Hlavné svetlo však nie je jediné v obývačke. Okrem neho by ste tu mali mať aj nejaké doplnkové. Doplnkové osvetlenie vo forme nástenných či stojacich lámp je veľmi zaujímavé. Obývačku vie tak príjemne oživiť.
Obe svetlá by mali byť mäkké a teplé. Obývačka je miestom, kde najčastejšie oddychujete. Mäkké svetlo vie navodiť príjemnú atmosféru.
V obývačke môžete staviť aj na stolové lampy. Tie sa hodia na príručné stolíky alebo nejaké nižšie poličky. Takýto typ lámp je skvelý napríklad pri čítaní, pozeraní televízie alebo iba ako forma doplnku.
Osvetlenie do kuchyne
Kuchyňa je pracovným miestom, kde potrebujete dostatok osvetlenia. Okrem mäkkého svetla sa sem hodí aj chladnejšie a o niečo priezračnejšie svetlo. Okrem hlavného, centrálneho osvetlenia by vám tu nemali chýbať ani ďalšie druhy.
Centrálne osvetlenie môžete vyriešiť vo forme veľkého lustra nad stolom alebo ostrovčekom. Taktiež môžete staviť na niečo menšie alebo decentnejšie. Hlavné osvetlenie môže byť pokojne aj vo forme niekoľkých svietidiel. V dnešnej dobe sa fantázii medze nekladú.
Ďalším osvetlením je svetlo nad pracovnou plochou. To by malo byť silnejšie a jasné. Taktiež by vám nemalo zavadzať, a preto by ste mali voliť bodové.
Dekoračné osvetlenie môžete voliť napríklad na spodok skriniek alebo do hrán. Takéto osvetlenie si vyberajte, ak máte minimalisticky zariadenú kuchyňu. Skvelo v nej vynikne.
Osvetlenie do kúpeľne
Veľmi podobne ako kuchyňa, aj kúpeľňa je pracovným miestom. Každé ráno sa tu pripravujeme do školy či práce. Taktiež sa tu chystáme večer do postele. Je preto dôležité, aby v tejto miestnosti bolo dobré svetlo.
Do kúpeľne môžete pokojne zvoliť chladnejšie a silnejšie svetlo. Jednoduchšie pri ňom uvidíte aj menšie detaily.
A aké svetlo je potrebné? Samozrejmosťou je centrálne, hlavné svetlo. Okrem neho je dôležité svetlo aj tesne pri zrkadle. Pokojne stavte aj na bodové svietidlá rozmiestnené po celej kúpeľni.
A čo jedáleň?
Ak máte aj vy v dome či byte jedáleň, musíte vybrať osvetlenie aj do nej. Správne svietidlá dokážu zázraky. Jedáleň je známa tým, že v nej dominuje stôl. Práve na ten by ste sa mali zamerať a osvetlenie umiestniť tam.
Do jedálne môžete, rovnako ako do kuchyne, voliť väčšie a masívnejšie lustre. Tie pritiahnu pozornosť k stolu. Vyhnite sa bodovému osvetleniu. Nad stôl sa hodí niečo visiace.
Izby a spálňa
Tým myslíme izby ako napríklad detská či hosťovská izba. Do takýchto miestností voľte mäkké a teplé svetlo. Pre deti najlepšie s nejakým tienidlom. Výhodou je, že existuje veľké množstvo detských lustrov s motívmi. Rozhodne si nejaký vyberiete aj vy.
Nezabúdajte ani na lampu na nočný stolík a stolovú lampu na písací stôl. Lampa na nočnom stolíku bude skvelá napríklad na čítanie kníh v posteli. Lampa na stole je zas dôležitá pre dostatočný prísun svetla pri učení a písaní.
Do tejto kategórie patrí aj spálňa. Do tej sa hodí tiež mäkké svetlo. Pokojne voľte väčší luster. Ten dokáže pekne vyniknúť. Okrem toho by vám nemali chýbať ani lampy na nočných stolíkoch.
Zhrnutie
Výber svietidiel do miestností v dome či byte môže vyzerať náročne. Nemusí to tak byť. Každá miestnosť potrebuje určité osvetlenie, ktoré by ste jej mali dať. Pred samotným nákupom si výber premyslite.
Málo svetla je celkom veľký problém v každej miestnosti. Rovnako je to však aj vtedy, ak to so svetlom preženiete. Do každej miestnosti vyberajte len toľko svietidiel, koľko v skutočnosti potrebujete. Do menšej obývačky rozhodne nepotrebujete tri doplnkové osvetlenia.