Industriálny, priemyselný alebo loftový. Všetky tieto pomenovania označujú to isté: štýl bývania s charakteristickými prvkami vo vzhľade starých tovární. Aj keď industriálny štýl bývania pôvodne vznikol ako núdzové riešenie, v súčasnosti je veľmi moderný a populárny. Obľubujú ho najmä mladí ľudia a umelecky zamerané duše, ako napríklad architekti a dizajnéri.
O čo vlastne ide?
Industriálny štýl vznikol vďaka snahe premeniť už nevyužívané, kedysi priemyselné priestory na obytné objekty. Nesnaží sa pritom o rekonštrukciu alebo renováciu, práve naopak – pôvodný priemyselný ráz sa zachováva. Aby nepôsobil až príliš stroho a neosobne, používajú sa rôzne materiály a prvky na zútulnenie.
Jeho čaro spočíva v osobitosti, jednoduchosti a funkčnosti. Na Slovensku je ešte stále pomerne zriedkavý, využíva sa najmä pre rôzne komerčné priestory ako kancelárie a kaviarne. Vo svete si získava stále viac priaznivcov a nezriedka natrafíte aj na skutočne loftový byt. Kedysi priestory fabriky, dnes bytík, ktorý si zachoval pôvodný “genius loci”.
Materiály a dominantné prvky
Loftové byty (z angl. loft – povala, podkrovie), ako už samotný názov napovedá, sú prevažne podkrovné byty s vysokými stropmi. Pre tento štýl bývania sú charakteristické priznané steny – ošúchaná tehla a surový betón vyzerajú v interiéri famózne. To isté platí aj pri stropoch, na ktorých častokrát vidno odhalené oceľové konštrukcie a potrubia. Rozvody elektroinštalácie a konštrukčné prvky sa neskrývajú, tak ako sme na to bežne zvyknutí. Naopak, nechávajú sa viditeľné, čím dotvárajú povahu loftu.
Kombinácia nestarnúceho prírodného dreva a modernej kovovej konštrukcie je jednou z veľmi často využívaných pri nábytkoch. Využíva sa dubová dyha alebo masív s vysokou hrúbkou, ktorý má svoj typický ráz. Dubové drevo je veľmi vhodné aj do kuchyne, pretože výborne odoláva striedaniu vlhka a sucha. Obľúbené je tiež mangové alebo agátové masívne drevo, ktoré je lakované.
Ďalšími materiálmi sú koža, kov, trubková oceľ. Niektoré kúsky nábytku, predovšetkým konferenčné stolíky, sú na výrazných kovových kolieskach. Inak sa používajú väčšinou jednoduché kovové nohy.
Doplnky a farby
Nesmieme zabudnúť ani na interiérové doplnky, ktoré dotvárajú kolorit industrializmu. Sú vyrobené najmä z medi a plechu. Zaujímavo pôsobia aj laná, ktoré sa využívajú napríklad pri závesných drevených poličkách, truhliciach alebo svietidlách. Keď sme už pri tých lampách – v industriálnom štýle bývania hrajú dôležitú rolu. Sú typické svojím dizajnom s prvkami ako kovový vzhľad, jednoduché tvary a veľké žiarovky.
Z farieb tomuto štýlu dominujú neutrálne zemité odtiene ako sivá, hnedá a čierna, ale tak isto aj biela. Na tehlových stenách sa objavuje terakotová, ktorá do prináša zaujímavý ale zároveň krásne ladiaci farebný akcent.
Industriálny štýl bývania je obľúbený najmä vďaka svojmu dizajnovému vzhľadu a minimalizmu spojenému s funkčnosťou. Páči sa vám, alebo by ste radšej zvolili niečo tradičnejšie? V každom prípade dúfame, že sme vás inšpirovali a možno si aj do príbytku zariadeného v inom štýle prinesiete aspoň jeden kúsok s typickým “pachom” kovu a niekdajších fabrík.
Chcete sa hneď pustiť do výberu nábytku? V našom eshope nájdete množstvo kúskov nábytku, svietidiel a doplnkov pre bývanie v industriálnom štýle.