Po minimalistickom alebo inom, jednoduchom štýle bývania ste si odrazu zaumienili zmenu? Čo k tomu potrebujete? Jednoznačne umelecké precítenie, pár skvelých nápadov, čas na ich realizáciu a chuť na extravaganciu. Tým smerujeme k patchwork technike, ktorá tu bola už pred stovkami rokov, ale dnes jej spolu s nami pridáte na hodnote!
Výhodou tejto techniky je jej široké interiérové uplatnenie na textíliách, na všetkých hlavných a aj doplnkových súčastiach. Ešte nemáte svoj vlastný patchwork kúsok v obývačke alebo v spálni? Vytvorte si ho a užívajte radosť z tých najkrajších látok a farieb!
Čo je vlastne patchwork technika?
Aktuálne by sme v jej základnom opise doplnili prívlastky ako šetrná, ekonomicky a ekologicky výhodná, neraz aj kontrastná s iným interiérovým vybavením. V zásade ide o zošívanie menších kúskov prebytočnej látky v rôznych vzoroch a farbách. Na patchwork techniku vám môže poslúžiť obnosené oblečenie, staré prikrývky, prehozy alebo vankúše so zdobením, ktoré budú perfektným základom pre nové, neopozerané kúsky.
Našťastie, dnes je patchwork obľúbenou hand made aktivitou, a preto je aj výber pomôcok a látok pre túto techniku dostatočne široký. Na trhu je množstvo nových látok zo 100 % bavlny navrhnutých v kolekciách výlučne pre patchwork techniku. Nemusíte teda „plátať“ zo zbytkov, ale jednoduchšie si tak vytvárate samostatné bloky pre finálny geometrický tvar alebo na zvýraznenie hlavného motívu. Ideálne, ak patchwork technikou zosnujete nové dielo pre bytový textil – čo tak dostať ho do podoby nástenného obrazu či koberca?
Máme pre vás skvelú inšpiráciu, ako začať s patchwork technikou! K vyššie ilustrovanému sivému kobercu dopasujte nastrihané žlté pásy z iného koberca. Čo tým dosiahnete? Štýlový a úplne nový koberec vo farbách roka 2021! Vaše bývanie okamžite zažiari!
Z histórie patchworku
Touto textilnou mozaikou už „dieru do sveta“ nespravíte, ale prinajmenšom si skrášlite vlastné bývanie. Prvýkrát bola patchwork technika využívaná vo východných kultúrach, najmä v Číne. Z tohto prostredia sú známe staré budhistické rúcha (na prelome 8. a 9. storočia).
Technika je známa aj z čias križiackych výprav a z anglickej kultúry na vytváranie extravagantných prehozov a prikrývok približne od 17. storočia. Veľký boom zaznamenal patchwork aj v Severnej Amerike počas osídľovania. Podľa tradície Východu a Divokého Západu oprášme túto techniku aj v našich príbytkoch a dokážme, že ho po výraznom úpadku v časoch po 2. svetovej vojne vieme opäť dostať na piedestál!
Patchwork vs. Quilt
Jedna technika sa stáva tabulou rasou pre desiatky ďalších. Preto súčasne s patchwork potrebujeme vysvetliť pojem quilt. Pod ním sa neskrýva nič jednoduchšie a príjemné na dotyk ako posteľná deka, prehoz na sedačky alebo ako slávnostné prestieranie na jedálenský stôl.
Quilt je špecifický tromi vrstvami – striedaním látky, výplne a látky. Top – vatelínová výplň – zadná nezošívaná látka vytvárajú spolu, tzv. sendvičový celok. Neraz sú perfektným bytovým doplnkom na stene. Prvé zmienky o quilte pochádzajú zo staroveku. V dnešnom ponímaní je nám quilt blízky z americkej kultúry od 18. storočia.
Náš tip!
Viete si v interiérovom bývaní predstaviť mozaikový, resp. fragmentový doplnok len napr. v podobe nástenného zrkadla z viacerých častí? Zvisle aj vodorovne si môžete umiestniť hand made textilný doplnok pomocou modernej techniky voľného prešívania. Pracujete so šijacím strojom – podávanie zúbkov máte vypnuté. Hýbete plátnom do všetkých strán, no stehy nemusia byť sprvu také vydarené. Všetko záleží od vašej rýchlosti a zručnosti v rukách.
Prečo sa venovať technike patchwork a quilt? Aké výhody predstavujú a na čo si treba dávať pozor?
Z histórie nám vyplýva, že patchwork bolo zväčša záležitosťou chudobných, ako látky z obnosených vecí použiť na nové kúsky. Neskôr sa stalo príjemnou spoločenskou aktivitou, pri ktorej sa predávali poznatky z generácie na generáciu. Dnes je táto technika v celku luxusnou záležitosťou v podobe hotových, zakúpených patchwork kúskov.
Úplne inú atmosféru podporíte vyskladaním vlastného diela zo zachovalých, no už dlhodobo nevyužitých látok . Ušetríte si tak finančné náklady, správate sa zodpovedne aj voči ekológii a zaručene, máte jeden unikátny interiérový kúsok!