Asi len veľmi ťažko by sme si dokázali predstaviť náš svet bez farieb. Sú prirodzenou súčasťou všetkého okolo nás, pôsobia na našu psychiku a ovplyvňujú náladu a vnímanie. Skrz farby vnímame a získavame približne až 87% zo všetkých dojmov. Určite teda budete súhlasiť, že je dôležité obklopovať sa tými správnymi farbami aj vo svojom domove. Ako na nás ktorá farba v interiéri pôsobí a ako tento účinok využiť správnym spôsobom, vám priblížime v tomto blogu.
Farby v interiéri a ich psychológia
Farby a ich pôsobenie na ľudskú psychiku by sme mohli rozdeliť do niekoľkých základných kategórií. Napríklad poznáme tzv. aktívne a pasívne farby, podľa toho či na nás pôsobia povzbudzujúco alebo, naopak, upokojujúco. Do prvej spomenutej skupiny patria energizujúce farby ako žltá, oranžová a červená. Pasívne, teda viac upokojujúce farby sú zelená a modrá.
Ďalej poznáme teplé, studené a neutrálne farby. Toto rozdelenie určite poznáte, pretože najmä v interiérovom dizajne sa rieši veľmi často. K tým teplým patrí napríklad červená a oranžová, k studeným, ktoré pôsobia viac chladne a neosobne, zase modrá a zelená. Neutrálne odtiene ako čierna, biela, hnedá či šedá je vhodné doplniť ostatnými farbami. Kombinácie farieb tak ostanú vyvážené a príjemné.
Žltá farba
Farba, ktorá evokuje leto, šťastie, optimizmus, veselú náladu. Jej efekt je povzbudivý a stimulačný, ale taktiež podporuje koncentráciu, činorodosť a chuť do jedla. Hodí sa preto do pracovne, detskej izby, kuchyne a priestorov s menším množstvom svetla, ktoré okamžite rozjasní a osvieži. Žltá vyzerá veľmi moderne a nápadito so zelenou alebo modrou. S červenou či bordovou vytvára odvážny dynamický kontrast. Biela alebo čierna ju dokážu zneutrálniť, preto je táto kombinácia v interiéri používaná najčastejšie. Veľmi obľúbená je tiež v spojení so sivou.
Oranžová
Je veľmi energizujúca, dynamická, veselá, podnecuje kreativitu. Pri použití vo veľkom množstve však môže pôsobiť až príliš dominantne a agresívne, čo môže najmä u citlivejších ľudí vyvolať nepokoj. Jemnejšie tóny oranžovej pôsobia pohodovejšie. Preto treba odhadnúť odtieň, správnu mieru, ako aj miestnosť, v ktorej oranžovú použijete. Je ideálna pre použitie v jedálni a v spoločenských miestnostiach – podporuje totiž chuť do jedla, ale aj radosť zo života. Kombinujte ju s bielou, ktorá ju vhodne zneutralizuje. V spojení so žltou, zelenou alebo modrou dosiahnete veľmi dekoratívny efekt. Opäť ale platí – pozor na použité množstvo.
Červená
Táto temperamentná, výrazná, dynamická až extravagantná farba sa spája s odvahou, láskou, vášňou a plnosťou života. Jej pôsobenie je veľmi podobné ako u oranžovej: dodáva vitalitu a životnú energiu, ale taktiež podporuje udržanie koncentrácie. Použitá na veľkých plochách ale môže pôsobiť až agresívne a vyvolávať úzkosť, preto ju v interiéri treba používať v menších dávkach a veľmi premyslene. Hodí sa pre oživenie nevýrazných priestorov a do miestností, v ktorých sme aktívni – napríklad do kuchyne alebo obývacej miestnosti. Dobre si rozumie v spojení s bielou a žltou, ale aj so zelenou. Spolu so šedou alebo fialovou pôsobí slávnostne. Pre odvážnych je určená kombinácia s čiernou, modrou alebo hnedou.
A čo tak fialová farba v interiéri?
Táto farba má množstvo odtieňov podľa toho, či je dominantnejšia studená modrá alebo teplá červená. Pokladá sa za tajomnú, ezoterickú farbu spojenú s duchovnom a mystikou. Obľubujú ju zasnení a melancholickí ľudia. Práve preto sa dobre hodí do spálne, kde vytvorí romantickú a uvoľňujúcu atmosféru.
Do obývacích denných miestností prinesie dramatickosť, ale je tiež vhodná k meditácii a odpočinku. Vo výraznom odtieni ju používajte radšej iba v menšej miere. Ako ju kombinovať? Tak ako vyššie spomenuté, ani fialová nebude výnimka pri vhodnom spojení s bielou. Spolu so zelenou pôsobí veselým dojmom, so sivou vyzerá veľmi moderne. V prípade pastelových odtieňov vyzerá pekne spoločne s pastelovou ružovou alebo modrou.
Modrá
Symbolizuje intelekt, mier i túžbu. Svetlá modrá navodzuje uvoľnenie, pokoj a pocit otvorenosti. Podporuje sústredenosť a pomáha obnoviť vnútorné sily. Práve preto sa hodí najmä do spálne a kúpeľne, kde podporuje relaxáciu. Svoje miesto si nájde aj v pracovni, kde podporuje koncentráciu. Ak túžite modrú zakomponovať do inej miestnosti, doplňte ju niektorou z teplých farieb. Krásne harmonizuje s bielou, žltou, oranžovou a červenou.
Šedá farba v interiéri je správna voľba!
Môže pôsobiť nudne a fádne, ale aj veľmi zaujímavo a moderne. Táto neutrálna farba dokáže upokojovať, ale pri nadmernom použití môže vyvolávať smútok až depresiu. Preto sa hodí do kombinácií s inými farbami. V obývačke alebo kuchyni tak dokáže vytvoriť harmonické a oku ladiace prostredie. Na kombinovanie s inými farbami patrí spolu s bielou k tým najvďačnejším. Do moderných interiérov je veľmi často používaná práve s bielou, ale taktiež s výraznou červenou, žltou alebo čiernou. Pekne doplní aj pastelové odtiene modrej, fialovej či ružovej.
Hnedá? A prečo nie…
Ďalšia z obľúbených neutrálnych farieb, ktorá je s obľubou využívaná v interiéri. Je to zemitá farba, spojená so symbolom zeme, stromu, domova. Vyjadruje dôveryhodnosť, poriadok, ale aj pokoj a pohodu. Pastelové odtiene hnedej použité na stenách dokážu priestor opticky zväčšiť a zútulniť.
Preto je ideálnou voľbou pre stiesnené chodby, ale taktiež je vhodná do kuchyne a detskej izby. Pre doplnenie sa odporúča použiť pestré farby alebo rôzne pastelové odtiene. S bielou alebo béžovou pôsobí neutrálne.
Čierna klasika
Je elegantná a luxusná, spája sa nám s tmou aj so smútkom. Dokáže vstrebávať energiu a utišovať konflikty. Pôsobí troška temnejšie a opticky zmenšuje priestor, preto by mala byť používaná s mierou. Výhodou je možnosť kombinácie s akoukoľvek inou farbou. Jej využitie nájdete v akejkoľvek miestnosti a v rôznych podobách, avšak dôležité je ustriehnuť správnu mieru a odľahčiť ju bledšími alebo veselšími farbami.
Biela farba v interiéri – no kto by ju nemal?
Symbolizuje nevinnosť a čistotu, nový začiatok, narodenie. Okrem toho sa spája s večnosťou, dobrotou, hrdosťou, dokonalosťou či božskosťou. Biela slúži v interiéri ako základová farba najmä čo sa týka náterov stien. Byt ladený do bielej pôsobí vzdušne, svetlo a priestranne.
Lenže všetkého veľa škodí a ak je bielej príliš, môže navodzovať pocit sterilného, ba až nemocničného prostredia. Je vhodná pre použitie v ktorejkoľvek izbe, ale ideálne v spojení s ďalšími farbami. Tie si vyberte podľa ich výrazu a pôsobenia, ktoré sme popísali v tomto článku.
Ešte viac inšpirácie? Pozrite si dizajnový nábytok a bytové doplnky
v ponuke nášho eshopu.