zelená sedačka - farby v interiéri

Farby v interiéri – ako ich vybrať, kombinovať a umiestniť?

Vedeli ste, že všetky farby v interiéri majú svoj význam a vplyv? Svojimi odtieňmi totižto individuálne ovplyvňujú naše vnímanie a vyvolávajú v nás špecifické pocity. Práve z tohto dôvodu by ste nemali výber farieb do interiéru podceňovať. Ako ich ale vybrať a kombinovať tak, aby boli na správnom mieste a spĺňali svoj účel?

Pri zariaďovaní interiéru je dôležité uvedomiť si a akceptovať, že výber a kombinácia farieb sa nevzťahuje len na steny miestností, ale aj na podlahy, okná, zariadenie a doplnky. Pre správny cit kombinovania farieb je však najskôr potrebné poznať ich význam a vplyv.

prirodne odtiene - farby v interiéri
Kombinácia odtieňov prírodných farieb. Zdroj: iKuchyne!

Význam a vplyv farby v interiéri                                                        

Vnímanie farieb predstavuje nesmierne zaujímavý proces. Je síce pravdou, že farby rozlišujeme vizuálne, no práve na základe vizuálneho vnímania ďalej vyhodnocujeme, aké pocity v nás daná farba vyvoláva. Avšak, nemusí ísť len o pozitívne pocity, akými sú napríklad radosť, šťastie či pokoj. V niektorých prípadoch nás môžu vybrané farby aj znepokojovať či rozptyľovať.

Biela

Biela farba symbolizuje čistotu, nevinnosť a eleganciu. Okrem toho je tiež akýmsi znamením nových začiatkov a slobody. Jej najväčšou výhodou je, že sa veľmi ľahko kombinuje so všetkými farbami a je vhodná do priestorov rôznych rozmerov.

Modrá

Modrá farba síce pôsobí chladným dojmom, no taktiež dokáže upokojovať. Je symbolom múdrosti, stability, dôvery, pokoja a mieru. Navyše, americká spoločnosť Pantone, ktorá každoročne vyhlasuje najtrendovejšiu farbu pre nasledujúci rok, zvolila klasickú modrú za farbu roka 2020. Ak teda neviete, do akých odtieňov ladiť váš interiér, modrá je určite horúcim adeptom.

modrá stena - farby v interiéri
Modrá stena sa výborne kombinuje so šedou sedačkou. Zdroj: iKuchyne!

Čierna

Prirodzeným protipólom bielej farby je čierna. Na jednej strane dokáže zhmotňovať luxus a eleganciu, no takisto vie pôsobiť negatívne, smutne a v kombinácii s niektorými farbami aj agresívne. Toto tvrdenie platí najmä pri jej kontrastnej súhre s červenou a žltou farbou. Smutné pocity dokáže spôsobovať v prípade, keď sa jej v miestnosti nachádza až príliš veľa. Spomínaný luxus a eleganciu dosiahnete jej kombináciou s bielou, striebornou či zlatou farbou.

Sivá

Sivá farba sa vo viacerých ohľadoch približuje bielej. Spôsobuje to najmä jej neutrálnosť, monotónnosť a možnosť kombinovať ju s rôznymi farbami. Najlepšie však urobíte, ak ju použijete ako doplnok k iným farbám.

sivá kuchyňa - farby v interiéri
Sivá farba v kombinácii s bielou pôsobí čistým, moderným a elegantným dojmom. Zdroj: iKuchyne!

Fialová

O fialovej farbe môžeme povedať, že pôsobí predovšetkým tajomne. Jej odtiene sa totižto od seba pomerne výrazne odlišujú. Kým jej svetlejšie a ružovejšie odtiene pôsobia nevinne, romanticky a nostalgicky, modrejšie zase meditatívne a červenšie agresívnejšie. Naopak, kombináciou fialovej a čiernej farby dosiahnete luxusný dojem.

Ružová

Ak ste predpokladali, že ružová farba je akýmsi vyjadrením romantickosti a zmyselnosti, mali ste pravdu. Okrem toho, vedeli ste, že jeden z odtieňov ružovej, konkrétne living coral, bol farbou roka 2019 podľa spoločnosti Pantone? Vzhľadom na to, že to nie je tak dávno, táto farba tak skoro určite nevyjde z módy.

koralová podložka
Takto vyzerá štrikovaná koralová podnožka, ktorú nájdete aj v našej ponuke. Zdroj: iKuchyne!

Žltá

Žltá farba pozitívne vplýva na psychiku človeka. V ľuďoch dokáže vyvolávať príjemné a hrejivé pocity a podporovať komunikatívnosť. Žlté odtiene ponúkajú skutočne široké využitie. Okrem toho, že presvetlia obývačku, vkusne doladia aj spálňu či detskú izbu. Dajte si však pozor na výrazné a jasné odtiene žltej farby, ktoré môžu narúšať koncentráciu a unavovať oči.

Červená

Červená farba je síce vášnivá a energická, no na niekoho môže pôsobiť agresívne a znepokojujúco. Vyhnite sa preto jej umiestneniu do pracovne a zakomponujte ju radšej do obývačky alebo v malom množstve do spálne. Nestratí sa ani v kuchyni, keďže podporuje chuť do jedla.

červená stolička
Červená zamatová stolička môže posilniť vašu chuť do jedla. Zdroj: iKuchyne!

Oranžová

Podobne ako červená farba, aj oranžová môže podporovať chuť do jedla. Vo všeobecnosti predstavuje veselú farbu, ktorá pomáha vyvolávať dobrú náladu. Jej odtiene sú výbornou voľbou do detských izieb.

Zelená

Zelená farba sa prirodzene spája s prírodou. Možno práve to je jedným z dôvodov, prečo pôsobí na náš organizmus takým upokojujúcim dojmom. Okrem toho tiež posilňuje nádej, vytrvalosť, sústredenie a rozmýšľanie.

zelená sedačka - farby v interiéri
Nebojte sa výraznej sedačky v neutrálnom prostredí. Zdroj: iKuchyne!

Ako kombinovať farby v interiéri?

Pri kombinovaní farieb v interiéri by ste nemali používať viac ako 3 až 4 farby v jednej miestnosti. V tomto prípade totižto platí, že menej je niekedy viac. Najprv sa zamerajte na prvky a predmety, ktoré tak skoro nevymeníte. Napríklad podlahy, okná či dvere. Až potom rozmýšľajte nad stenami. Nápomocným vám môže byť aj Newtonovo koleso farieb, podľa ktorého by ste mali kombinovať farby z toho istého riadka. Možnosťou je aj kombinácia odtieňov farieb umiestnených oproti sebe.

farby
Newtonovo koleso farieb. Zdroj: freepik.com

Farby v interiéri

Kým tmavé farby opticky zmenšujú priestor, svetlé ho zase zväčšujú.

Každopádne, voľba farieb do vašich miestností je len a len vašou záležitosťou. Riaďte sa predovšetkým svojimi pocitmi, pretože to, čo platí pre niekoho iného, sa nemusí ihneď týkať aj vás. Existuje však jedna malá pomôcka.

svetlá kuchyňa - farby v interiéri
Svetlejšie odtiene farieb dokážu opticky zväčšiť aj malý priestor. Zdroj: iKuchyne!

Odporúčanie ako kombinovať farby v interiéri

Obývačka: biela, pastelová modrá, zelená, sivá, hnedá

Kuchyňa: žltá, oranžová, biela, zelená, béžová

Spálňa: žltá, broskyňová, levanduľová, zelená, béžová

Detská izba: modrá, ružová, zelená, žltá, oranžová