Knižnica ako dominanta interiéru. Zdroj: Pinterest.com

Knižnica ako dominanta interiéru

Knižnica v domácnosti má nezameniteľný charakter. V prípade, že sa stane dominantným prvkom v interiéri je tento pohľad ešte unikátnejší. Ako si vytvoriť idylické prostredie, ktoré učaruje milovníkom kníh?

Ako docieliť, aby knižnica vynikla?

Ak je vašim zámerom, aby sa knižnica stala dominantou interiéru vo vašom príbytku, je nutné umiestniť ju na miesto, kde sa zdržiavate najčastejšie, ideálne do obývacej izby. Na druhej strane sa môžete rozhodnúť pre variant, kedy bude knižnica dominovať istej miestnosti. V tomto prípade sa stáva častokrát súčasťou pracovní. V priestore vynikne, ak sú jej rozmery adekvátne v pomere miestnosti. Ak pracujete s menším priestorom, nie je nutné, aby bola knižnica mohutná.

Knižnica nemusí byť obrovská skriňa. Zdroj: Pinterest.com
Knižnica nemusí byť obrovská skriňa. Zdroj: Pinterest.com

Knižnica na mieru

V priestore, ktorý má určité špecifiká je dôležité knižnicu prispôsobiť tak, aby tvarovo zapadla ku stene. Najmä, pokiaľ ide o netradičné rozmery nábytku či stien. Samozrejme je možné knižnicu zakúpiť z dostupných výrobkov, hoci nie je zárukou, že bude presne kopírovať línie miestnosti. Z toho dôvodu je pri veľkých knižniciach potrebné vytvoriť si návrh a objednať si ju priamo u výrobcu. Knižnice, ktoré pokrývajú celé steny miestností sú určite výzvou, ktorá budí jedinečný a neopakovateľný dojem. V tomto prípade nie je nutnú zdôrazňovať dôležitosť jej výroby na mieru.

Akej knižnici dať prednosť?

Menej časté sú knižnice, ktoré majú odlišné rozloženie alebo sú vstavané. Zväčša nájdeme otvorené knižnice, ktoré umožňujú ľahký prístup ku knihám. Existuje tiež variant zatvorených knižníc s dvierkami, ktoré bránia prachu, aby sa usádzal na predmety a knihy, ktoré sú v nej uložené. Každá z daných knižníc má svoje klady aj mínusy, záleží od vás, aký variant si vyberiete. Nemožno povedať, že by jedna pôsobila elegantnejšie ako druhá, pokiaľ vyberiete správne dekorácie.

Veľká, malá, na mieru či zakúpená. Hlavne nech je plná kníh a doplnkov. Zdroj: Pinterest.com
Veľká, malá, na mieru či zakúpená. Hlavne nech je plná kníh a doplnkov. Zdroj: Pinterest.com

Aký materiál preferovať?

Materiál knižnice by mal zhodný s ostatkom nábytku, ktorý prevažuje vo vašom dome. Prispôsobenie je nevyhnutné. Zvyčajne je knižnica vyrobená z masívneho dreva, ktoré jej dodáva luxusný vzhľad. Veľmi často sa vyskytuje prevedeniu dubu, borovice, akácie, palisandru alebo buku. Pri správnej starostlivosti vydrží jej krásny vzhľad dlhodobo. Na udržiavanie používajte lak, vosk či olej. Lamino je veľmi ohybným materiálom, vďaka čomu je možné vytvárať zaujímavé tvary knižníc. Pokiaľ túžite po niečom menej tradičnom, zrejme bude lamino vhodným prevedením vašej knižnice. Navyše starostlivosť oň je minimálna. MDF materiál je využívaný najmä pri dvierkach kuchynských liniek. Ide o zafóliovaný lisovaní papier, ktorý môže byť prevedení v rôznych farebných variantoch alebo drevených dezénoch. Používa sa tiež pri výrobe knižníc. Dyha je moderným materiálom, ktorý je vzhľadovo príjemný. Momentálne na trhu nájdeme najmä dyhy z rustikálneho dubu.

Ako ozvláštniť knižnicu?

Dosiahnuť unikátny vzhľad knižnice možno práve správnym rozmiestnením kníh a dekorácií, ktoré oživia na prvý pohľad jednoliaty celok. Daným dekorovaním knižnica získa celkom nový rozmer. Medzi používané doplnky patria napríklad dekoratívne vázy, ale aj osobné predmety či obrazy. Veľmi pekne ukáže, pokiaľ je väčší objekt pred knižnicou. Napríklad obraz, ktorý symetricky dopĺňa vzhľad a vytvára pútavý dojem, ktorý si obľúbite. V priestore môže vyniknúť menej tradičné farebné prevedenie knižníc, ktoré nebudú pôsobiť gýčovo, ale inovatívne. Ak však máte obavy a rešpekt pred celým sfarbením, môžete sa rozhodnúť pre zafarbenie zadnej steny políc. Netradičným doplnkom, ktorý budú nostalgiu je práve rebrík, ktorý môžete oprieť o časť vašej knižnice. Pri knižniciach vynikne aj osvetlenie v podobe bodových svetiel alebo malých lampičiek. Ak ste skôr čitateľom magazínov, knižnica poslúži aj v tomto variante.

Rebrík ako detail, ktorý vytvára celkom odlišný a ozvláštňujúci dojem. Zdroj: Pinterest.com
Rebrík ako detail, ktorý vytvára celkom odlišný a ozvláštňujúci dojem. Zdroj: Pinterest.com

Knižnica môže byť pokojne dominantnou interiéru, pokiaľ dodržíte niekoľko kritérií. Najdôležitejší parametrom je veľkosť knižnice, od ktorej sa odvíja mnohé. Základom je:

  1. prispôsobiť knižnicu priestoru, v ktorom sa bude nachádzať (na základe vašich možností a veľkosti vašej zbierky)
  2. zlaďte materiál knižnice s ostatným nabytkom
  3. oživte knižnicu dekoráciami a inými doplnkami
  4. môžete pridať osvetlenie, ktoré pritiahne oči na police
  5. umiestnite ju na viditeľné miesto
  6. nezabudnite na parametre – výška políc minimálne 1,8 cm a hĺbka 30 cm
Knižnica u vás doma nesmie chýbať. Zdroj: Pinterest.com
Knižnica u vás doma nesmie chýbať. Zdroj: Pinterest.com

Inšpirujte sa

Veľmi inovatívne pôsobí knižnica s výhľadom. Knihy sú vyložené na policiach medzi oknami, čo vytvára celkom nový rozmer. Ďalším dizajnérskym skvostom je knižnica v priestoroch kancelárií, jedálni či miestností určených priamo na čítanie. Pokiaľ ste z oboch strán obklopený knihami, môže ísť o zaujímavé riešenie, ktoré má svojské prevedenie. Zaujímavo pôsobí aj prechod knižnice cez poschodia takzvaná dvojpodlažná knižnica a jej prepojenie schodiskom. Samozrejme, aj klasické prevedenie, kedy tvorí knižnica napríklad celú stenu alebo je stavaná do steny pôsobia veľmi elegantne.

TIP NA ZÁVER: Pamätajte si, že knižnica nemusí byť obrovská, aby pôsobila dominantným dojmom. Pokiaľ je správne vyvážená s ostatnými doplnkami bytu, určite dokáže v interiéri vyniknúť. Ak ste rozhodnutý pre okázalú formu knižnice, určite si dajte záležať na jej spracovaní. V tomto prípade sa zväčša musí pristúpiť k jej navrhovaniu na mieru, čo je časovo aj finančne náročnejšie. Výsledok určite stojí za to. Dôkazom je nezameniteľné prostredie interiéru, ktoré pôsobí jedinečným dojmom.