Dokáže rozdeľovať aj spájať. Vie byť témou na dlhé rozhovory, ale veľmi rýchlo môže nastoliť aj tichú domácnosť. Upratovanie je nepochybne fenomén, no nech je váš vzťah k nemu akýkoľvek, nikto sa mu vo svojom živote nevyhne. Ak však hľadáte spôsob ako upratať svoju domácnosť raz a navždy, určite by ste sa mali zoznámiť s populárnou metódou KonMari.
Marie Kondo a jej KonMari
Marie Kondo je sympatická rodáčka z Tokia a hoci má len 34 rokov, už v roku 2015 ju americký časopis Time zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta. Prečo? Je totiž odborníčkou na upratovanie a preslávila sa svojou metódou KonMari. Tá si získala priazeň ľudí vo všetkých kútoch sveta.
Jej princípy zhrnula v knihách The Life-Changing Magic of Tydying Up (v slovenskom preklade Kúzelné upratovanie) a Spark Joy (v slovenskom preklade Upratané!). Obe sa stali doslova z večera do rána svetovým bestsellerom. Prevratný spôsob upratovania v spojení s charizmou tejto krehkej Japonky zabezpečili, že sastala aj hviezdou Netflixovej show Tidying Up With Marie Kondo. V nej navštevovala americké domácnosti, ktoré potrebovali pomôcť s upratovaním.
Ako tvrdí sama Marie, upratovanie ju fascinovalo už odmalička a vyskúšala mnoho spôsobov ako vniesť do domácnosti trvalý poriadok. Postupne dokázala vyvinúť vlastnú metódu, ktorá vraj dokonale funguje, dôkazom čoho je nepochybne aj veľký úspech jej spoločnosti KonMari Media, Inc. Tá ponúka služby niekoľkých stoviek certifikovaných konzultantov, ktorí sú školení na to, aby pomohli upratať príbytok svojich klientov.
Kategórie na(do)všetko
To, čo odlišuje metódu KonMari od iných spôsobov upratovania je predovšetkým zameranie sa na kategórie, nie miesto. To znamená, že prístup „najskôr upracem obývačku, potom kúpeľňu, kuchyňu atď.“ nahradíte prístupom „najskôr upracem oblečenie, potom kozmetiku, knihy, atď.“.
Pointa je totiž v tom, že práve tento princíp upratovania vám pomôže omnoho lepšie posúdiť (a napokon aj rozhodnúť), ktoré veci si chceme nechať a naopak – ktoré vyhodiť. V praxi by to malo vyzerať tak, že všetky veci z jednotlivých kategórií si zhromaždíte na jednom mieste a následne môžete začať s ich triedením.
Základom je radosť
Ďalším dôležitým aspektom v metóde KonMari je spôsob rozlúčenia sa s vecami, ktoré už nepotrebujete. Marie Kondo však zdôrazňuje, že odstrániť by ste mali nielen to, čo už dlhšiu dobu nepoužívate, ale najmä to, čo vám nespôsobuje radosť. Poďakujte takýmto veciam za ich službu a potom ich vyhoďte. Pokiaľ vo vás totiž nevyvolávajú pocit radosti, nemajú v domácnosti čo robiť. To je základná idea tejto upratovacej metódy.
Nemenej dôležitým je aj spôsob ako zoradíte a usporiadate vaše veci. Pri oblečení, ktoré máte v zásuvke sa odporúča uložiť ho nasledujúc farebnú stupnicu – začnite tmavými odtieňmi a končite s tými najsvetlejšími farbami. V prípade oblečenia zaveseného v skrini je najlepšie zoradiť ho podľa dĺžky lemu – od najdlhšieho až po ten najkratší.
Revolučnou je aj technika skladania oblečenia, ktorú vymyslela samotná Marie Kondo. Považuje sa totiž za najlepšiu a najúspornejšiu. A v čom spočíva jej výnimočnosť? V dôkladnom zložení, zrolovaní a následnom postavení oblečenia do zásuvky, čím získate omnoho viac priestoru. Presný návod „ako na to“ si môžete pozrieť vo videu:
A čo dodať na záver? Nie je žiadnym tajomstvom, že neporiadok spôsobuje nielen nepríjemný pohľad na naše preplnené domácnosti, ale vyvoláva v nás častokrát aj negatívne pocity. A preto – ak vás už prestalo baviť neustále s ním zvádzať neľahký boj , inšpirujte sa metódou KonMari a vyskúšajte jej princípy. A hoci to celé môže trvať aj niekoľko týždňov, výsledok vraj stojí rozhodne za to. ☺
Comments are closed.