Je spojená kuchyňa s obývačkou do jedného väčšieho priestoru ešte stále in? Ide o praktické a funkčné riešenie, alebo má viac nevýhod než výhod? Je využiteľné aj v malých bytových priestoroch? Ako vhodne vybrať nábytok, doplnky, materiály či farby? Tieto a ďalšie otázky vám zodpovieme v nasledujúcom článku.
Kuchyňa s obývačkou tvoriaca jeden spoločný obytný priestor má bezpochyby svoje miesto v interiérovom dizajne. A to už niekoľko rokov. Hoci keď toto prepojenie dvoch miestností prišlo do módy, nestretlo sa s veľkým nadšením.
Niektorí ľudia si to nedokázali predstaviť: hostiť návštevu alebo odpočívať v obývačke, zatiaľ čo by sa z kuchyne šírili pachy z varenia a rušivé zvuky. Lenže rýchlo sa ukázalo, že výhody ďaleko prevyšujú negatívne stránky tohto riešenia. Zakrátko sa tak stalo veľmi obľúbeným a hojne využívaným.
Kuchyňa s obývačkou a jej výhody
Poďme sa najprv pozrieť na pozitíva, na ktoré sa vďaka kuchyni spojenej s obývačkou môžete tešiť.
- Opticky otvoríte a presvetlíte priestor. Namiesto rozkúskovaného priestoru deleného stenami a priečkami je trendy veľký priestor, ktorý opticky pôsobí vzdušnejšie a svetlejšie.
- Funkčne aj opticky môžete v prípade potreby priestor predeliť. Možno zatúžite po zmene alebo k vám zavíta návšteva, ktorej pripravíte nocľah v obývacej časti. V tom prípade môžete priestor – či už celý alebo iba jeho časť – predeliť na dva, a to napríklad záclonou, závesom, paravanom, posuvnými či skladacími dverami.
- Vytvoríte jednu veľkú obytnú miestnosť. Bude to centrum diania vášho príbytku. Miesto, kde sa budete zdržiavať počas dňa a kde sa všetci budú cítiť dobre.
- Nebudete sami zahrabaní v kuchyni. Počas varenia obeda alebo prípravy šalátu a dezertu pre večerných hostí nebudete zatvorení sami v inej miestnosti. Hostia usadení na gauči alebo pri stole budú len kúsok od vás, takže stále môžete byť s nimi a konverzovať.
- Deti budete mať stále na očiach. Otvorený priestor je praktický aj vtedy, keď máte malé deti – tie sa spokojne môžu hrať na koberci v obývačkovej časti, zatiaľ čo vy budete variť, piecť či plniť umývačku riadu.
- Získate viac priestoru na aktivity. Vďaka tomu, že priestor nebude predelený ďalšími priečkami, bude priestor o niečo málo väčší. Využite ho na hranie hier s deťmi, cvičenie pri televízii alebo zvážte kúpu o niečo väčšieho jedálenského stola či gauča. A čo tak relaxačné alebo hojdacie kreslo, po ktorom už tak dávno túžite?
Aké nevýhody má kuchyňa s obývačkou a ako sa s tým popasovať?
Vyššie sme už naznačili, čo môže byť nevýhodou otvoreného priestoru. Poďme si to rozmeniť na drobné.
- Výpary spoza kuchynskej linky sa dostanú do celého priestoru. Keďže dvere medzi kuchyňou a obývačkou tu počas varenia zatvoriť neviete, musíte počítať s rozptylom výparov aj do obývačkovej časti. Riešením je kvalitný a výkonný digestor, ako aj časté vetranie. Je výhoda, ak máte umiestnené okná na dvoch protiľahlých stenách miestnosti. Vtedy jednoducho urobíte prievan a za chvíľku je vzduch vymenený za čerstvý.
- Spotrebiče vykazujú určitú hlučnosť. Máme na mysli chladničku, umývačku riadu, kávovar či mixér, ale aj spomínaný digestor. Počas ich prevádzky sa môže znížiť komfort pre ostatných členov domácnosti nachádzajúcich sa v miestnosti. Tento problém sa dá ovplyviť len čiastočne. Vyberajte si si spotrebiče s nižšou hlučnosťou, ideálne menšou ako 40 db.
Rady pre dizajnovanie
Rozhodli ste sa, že chcete ísť do toho? Prečítajte si ešte niekoľko tipov:
- Oddeľte priestor medzi kuchynskou a obývačkovou časťou. Máme na mysli prvok, ktorý bude stáť na pomedzí medzi pomyselnou kuchyňou a obývačkou, napríklad barový pult vsadený v kuchynskej linke alebo jedálenský stôl.
- Kuchyňa spojená s obývačkou by mala pôsobiť zjednoteným dojmom, a to najmä v prípade, ak je priestor malinký. To znamená, že podlaha, farby na stenách, štýl zariadenia aj použité materiály by mali spolu ladiť.
- Bledé farby na stenách a na podlahe opticky interiér rozjasnia a zväčšia. Použite iba jednu farbu náteru a jeden typ podlahy. To tiež pomôže vytvoriť aj z malej miestnosti dojem, že je väčšia než v skutočnosti.
- Veľkorysý priestor znesie aj najtmavšie farby a optické predelenie miestností. V tom prípade môže výsledný efekt pôsobiť veľmi zaujímavo a dizajnovo. Aj v prípade kombinácie farieb a materiálov ale zachovajte v celej miestnosti jednotný štýl.
Ako vidíte, výhody takejto realizácie skutočne prevyšujú aj niekoľko spomenutých nevýhod. Ak sa vám kuchyňa spojená s obývačkou už dávnejšie páči a týmto článkom sme vás utvrdili v tom, že je to správna voľba, určite neváhajte.
Vytvorte si obytný priestor prúdiaci životom, dobrou náladou a rodinnou pohodou, kde budete v príjemnej spoločnosti radi variť, stolovať, leňošiť na gauči a hrať spoločenské hry s deťmi.