Monochromatický interiér pôsobí skutočne nadčasovo. Môže vyhovieť najmä klasikom, ktorí si dávajú záležať na detailoch, ale aj náročnejším ľuďom, ktorí radi stavia na eleganciu. Použitie jednej farebnej palety pôsobí veľmi ukľudňujúco a harmonizuje prostredie, najmä v malých priestoroch, kde veľká farebná škála môže vyvolať rušivý dojem.
Monochromatický interiér súčasnosti
Tento štýl je veľmi populárny trend v interiérovom dizajne. Pri danom štýle je nevyhnutnú riadiť sa jednou farebnou paletou, ktorá vytvára ucelený charakter miestnosti. Použijete ju na zariadenie – podlahy, steny, nábytok, aj najmenšie dekorácie v miestnosti. Vrstvenie farieb so spoločným odtieňom vytvára ohromujúci vzhľad, zároveň nie je náročným na realizáciu, aj pokiaľ nie ste profesionálnym dizajnérom.
Jeden konkrétny odtieň dominuje zariadeniu v interiéri. Zväčša je farebná paleta spájaná s neutrálnymi kombinácia farieb, a to s bielou, šedou či čiernou. Je bežné, že pri monochromatickom štýle sa nám vybavia miestnosti ladené do neutrálnych odtieňov, avšak nejde o nevyhnutnosť. Pokiaľ chcete interiér viac oživiť, môžete si zvoliť farebný odtieň. Monochromatický interiér môže mať aj takúto podobu.
Miestnosť môže byť zladená napríklad do zelenej farby, ktorá vyvoláva dojem, ako by ste sa ocitli na lesnej cestičke. Nájdete ju na každom centimetri, od záclon po podlahy, a tiež najmenšie detaily.
Dôležité je povedať, že monochromatický štýl sa nevylučuje s ostatnými. Môže inklinovať a jednoducho prechádzať k modernému vzhľad či boho štýlu. Aj jednoduchá farba akou je biela, môže evokovať určitý štýl veľmi príznačne.
Zariadiť priestor v kombinácií čiernej a bielej farby je istou formou klasiky v monochromatickom štýle, ktorý bol dlhé desaťročia veľmi žiadaný. Biele steny navodia dojem väčších izieb a tmavý nábytok interiér obohatí o eleganciu.
Zladenie spálne do sivého odtieňu môže byť veľmi príjemné najmä v mužskom interiéri.V súčasnosti sú v popredí jemnejšie varianty, kedy sa hrá s farebnou schémou. Táto forma môže byť veľmi prijateľná a jemná, nevynímajúc jej obľúbenosť.
Ako zariadiť monochromatický interiér?
- Začnite v malom
Monochromatický štýl môžete vniesť do vášho príbytku postupne. Začnite úpravou jednej miestnosti, čím si uvedomíte, ako na vás daný štýl pôsobí a rozhodnete sa, či ďalej pokračovať so zavedením štýlu do celého príbytku. Zväčša je praktické a jednoduché začať s úpravou kúpeľne, kde môžete použiť vami zvolenú paletu farieb a aplikovať ju na najmenšie detaily účinne a rýchlo.
- Sú povolené vzory?
Vzory môžu vniesť do monochromatického príbytku celkom zaujímavý dramatický prvok, avšak musíte ich použiť rozumne, aby ste neprešli do iného štýlu.
- Dbajte na detaily
Aj najmenšie detaily musia byť zladené do vami vybranej farby. Samozrejme, sú tu povolené isté kontrasty, avšak všetko musí spolu harmonizovať, preto je dôležité zladiť aj vázu na stolíku či obraz na stene.
- Tvar a materiál
Aby ste sa vyhli prílišnej neutralite, ktorá sa môže javiť miestami až jednotvárna, používajte rôzne tvary a materiály, ktoré vám pomôžu efektívne ozvláštniť jednotnú paletu. Stavte na nábytok, ktorý vynikne alebo istú dekoráciu, ktorá zaujme. Rozdiely v textúre a materiáloch sú potrebné na to, aby vzbudili záujem o priestor a vyrovnali nedostatok kontrastu v odtieňoch. Rozličné textúry aj pri rovnakom odtieni vyniknú odlišne. Na druhej strane môže kombinácia niektorých farieb pôsobiť prísne, avšak napríklad drevená podlaha či nábytok, vedia zmierniť práve tento tlak a dodávajú teplo do prvotne chladnej kombinácie.
V monochromatickom štýle nejde vyslovene o kombináciu čiernej a bielej farby. Ide o použitie jednotnej palety, teda formovanie priestoru jednotnou farbou v rozhraní jej variability. Môžete si zvoliť napríklad bielu, ktorá veľmi plynulo prechádza do krémových odtieňov.
Chladné farby nemusia vôbec znamenať výsledný vzhľad. Ako sa tomu vyhnúť? Jednoducho kombinujte odtiene, textúry a materiály. Pokiaľ chcete skúsiť niečo odvážnejšie, akou je napríklad červená farba, je dôležité neprehnať to, keďže farba vie byť sama veľmi výrazná a dráždivá.
Pozor na extrémy!
Mohli by byť mätúce. Ak chcete zladiť napríklad horčicovú farbu, pridajte jemne hnedú a bledožltú. Jemne ružová a béžová sú skvelou kombináciou, ktorá krásne vynikne. Kombinovanie neónových farieb môže byť zastrašujúce.
Preč s nudou vďaka monochrómu
Monochromatický interiér nemusí byť vôbec nudný, naopak vás môže prekvapiť svojou originalitou a moderným vzhľadom. Priestor, v ktorom daný štýl aplikujete scelí a vytvorí uhladený vzhľad. Navyše bude miestnosť pôsobiť veľmi čisto, keďže budete vyberať len predmety v totožnej farbe, čím sa vyhnete hromadeniu zbytočností.
Pre začínajúcich dizajnérov sa môže javiť skĺbenie farieb ako náročná úloha. Do úvahy je nutné brať niekoľko komponentov, ktoré proces sťažujú. V tomto prípade je dobré zvoliť si klasickú kombináciu bielej a čiernej farby, ktoré ľahko zladíte. Ak sa rozhodnete pre jednu farbu, dávajte si pozor, aby ste sa vyhli splývaniu, pretože farby majú tendenciu prelínať sa. Rozbijete to práve inou textúrou či materiálom.