Nová pracovná kuchynská doska: Aký materiál zvoliť? Zdroj: iKuchyne.sk

Nová pracovná kuchynská doska: Aký materiál zvoliť?

Neodmysliteľnou a azda aj najdôležitejšou súčasťou kuchynskej linky je pracovná kuchynská doska. V súčasnosti je na trhu niekoľko rôznych druhov materiálov, z ktorých sa vyrába. Neviete, ako sa v nich zorientovať a vybrať si správne? Poradíme vám!

Aby ste zvolili najvhodnejší materiál vyhovujúci vašim požiadavkám, je dobré najskôr si ujasniť, čo presne od kuchynskej dosky očakávate. Je pre vás dôležitá čo najnižšia cena? Alebo dlhá životnosť a vysoká odolnosť? Chceli by ste na kuchynskej doske rovno aj krájať? Aký vzhľad a charakter by mala mať? Zamyslite sa nad týmito otázkami, aby ste zistili, čo je pre vás dôležité. Okrem funkčnosti by kuchynská doska mala dopĺňať kuchynskú linku – môže ladiť alebo kontrastovať farbou či materiálom – a taktiež by tento celok mal zapasovať do vašej kuchyne.

Aké materiály teda máte na výber? Ponuka je široká: laminát, drevo, kameň, betón, no dokonca i nerez, sklo alebo obkladačky. Poďme sa teda pozrieť na tie najčastejšie používané a na ich vlastnosti, ako aj na ich výhody a nevýhody.

Imitácia medeného keramického materiálu Ceramic Medený. Zdroj: iKuchyne.sk
Imitácia medeného keramického materiálu Ceramic Medený. Zdroj: iKuchyne.sk

Pracovná kuchynská doska z voňavého masívu

Chcete si dopriať pôžitok z jedinečnej štruktúry a vône masívneho dreva? Ako materiál pre kuchynské dosky je v súčasnosti veľmi obľúbený vďaka svojmu autentickému prírodnému vzhľadu. Drevený povrch je po správnom ošetrení hygienický a odolný voči vode, teplu aj škrabancom. Na rozdiel od laminátu toho znesie oveľa viac. V prípade povrchového poškodenia ho viete jednoducho zbrúsiť a naniesť ochranný náter.

K mínusom by sme mohli zaradiť nutnosť dôkladnej starostlivosti, aby drevo nestratilo na svojej kráse. Aspoň raz za pol roka si vyžaduje ošetrenie špeciálnym ochranným olejom na drevo. Pri čistení sa treba vyvarovať agresívnym čistiacim prostriedkom. Cenovo patrí doska z masívneho dreva k tým najvyšším kategóriám.

Pracovná kuchynská doska z masívu Dub Hamilton. Zdroj: iKuchyne.sk
Pracovná kuchynská doska z masívu Dub Hamilton. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Nezabudnite na to, že drevo je prírodný materiál, ktorý neustále pracuje. Objemové zmeny a tvarové deformácie sa dajú minimalizovať správnym a pravidelne sa opakujúcim ošetrením. Napriek tomu je dobré ponechať doske určitý priestor – od steny alebo skriniek by mal byť zachovaný aspoň malý odstup.

Očarujúci lesklý kameň

Medzi prírodné kamene, ktoré sa využívajú na tento účel, patrí napríklad mramor, žula alebo kremeň. Ide o vysoko odolný materiál, ktorý odoláva teplu, kyselinám aj odtlačkom prstov. Navyše je maximálne nenáročný na údržbu. Iba pri kameňoch s mäkšími pórovitými štruktúrami, ako napríklad mramor, je nutná impregnácia chemickou politúrou. Kuchyne s lesklými kamennými pracovnými doskami pôsobia veľmi elegantne a luxusne.

Aké sú nevýhody pri tomto materiáli? Kamenná kuchynská doska má studený povrch, čo nemusí každému vyhovovať. Nie je vhodná na priame krájanie, pretože tvrdý kamenný povrch by otupil čepeľ noža. Ostáva ešte spomenúť pomerne vysokú cenu, ktorú by však mali vynahradiť dlhé roky spokojného používania.

Kameninová pracovná kuchynská doska vo vysokom lesku - žula Imperial Gold. Zdroj: iKuchyne.sk
Kameninová pracovná kuchynská doska vo vysokom lesku - žula Imperial Gold. Zdroj: iKuchyne.sk

Pracovná kuchynská doska z nerezu

Chladný antikor vyzerá pri vhodnej kombinácii veľmi elegantne a moderne. Poskytuje hygienickú prácu s potravinami vďaka antibakteriálnemu a nenasiakavému povrchu. Môžete naň položiť aj horúci hrniec alebo pekáč. Výhodou je možnosť spojenia s drezom bez spár, čo podčiarkne celkový dojem minimalizmu a zjednotenosti.

Nevýhodou nerezovej kuchynskej dosky je to, že práca na nej je pomerne hlučná. Na lesklom povrchu vidno odtlačky prstov a vody, preto odporúčame pravidelné používanie prípravku určeného na antikorové povrchy.

Nerezová kuchynská doska v modernom interiéri. Zdroj: iKuchyne.sk
Nerezová kuchynská doska v modernom interiéri. Zdroj: iKuchyne.sk

Lacný laminát

Jednou z najobľúbenejších dosiek je laminátová. Vyrába sa z drevotrieskovej (DTD) alebo drevovláknitej (DVD) dosky, ktorá je potiahnutá laminátovým povrchom. Laminát zabezpečuje výsledný vzhľad. Výhodou je jednoduchá údržba a široká paleta dekórov – na výber máte rôzne farebné odtiene, ale aj imitácie dreva, kameňa, betónu a iných materiálov. Jednotná farba laminátu vyzerá pekne s nerezovým alebo kameninovým drezom. Cenovo ide o najdostupnejší variant spomedzi všetkých materiálov.

K nevýhodám laminátu patrí jeho nižšia trvácnosť a odolnosť. Neznesie príliš vysoké teploty, takže ak na takúto dosku položíte horúci hrniec, môžete ju poškodiť. Tak isto nie je vhodná na priame krájanie.

Poškodený alebo poškriabaný povrch laminátu sa nedá opraviť, preto treba používať doštičky na krájanie a podložky pod varné nádoby. Laminátová doska je veľmi nasiakavá, kvôli čomu môže dôjsť k jej deformácii alebo k tvorbe plesní a usádzaniu nečistôt.

A ččo takto pracovná kuchynská doska v prevedení Ceramic Antracitový? Zdroj: iKuchyne.sk
A ččo takto pracovná kuchynská doska v prevedení Ceramic Antracitový? Zdroj: iKuchyne.sk

Dúfame, že sme vám pomohli zorientovať sa v najbežnejších materiáloch, ktoré sa využívajú pri výrobe kuchynských dosiek. Každá z nich má svoje plusy a mínusy, preto by ste sa mali orientovať v prvom rade podľa vlastností, ktorými má disponovať. Neváhajte sa poradiť s odborníkmi na bytový dizajn, výrobu či predaj kuchýň, ktorí vám s výberom radi pomôžu.

Páčil sa vám tento článok? Načerpajte ešte viac inšpirácie a pozrite si naše realizácie kuchýň na mieru alebo navštívte eshop iKuchyne.sk, kde nájdete bohatú ponuku dizajnového nábytku a doplnkov.

Mramor čierny v spojení s bielou kuchyňou vyzerá dokonalo. Zdroj: iKuchyne.sk
Mramor čierny v spojení s bielou kuchyňou vyzerá dokonalo. Zdroj: iKuchyne.sk

TIP NA ZÁVER: Spolu s voľbou pracovnej dosky si budete vyberať aj spôsob opracovania hrán. Pri ABS spracovaní je hrana pracovnej dosky zrezaná a oblepená ABS hranou. Tým sa vytvoria pravouhlé línie. Postforming, naopak, vytvára hladký a plynulý povrch dosky a využíva sa v modernej bytovej architektúre.