„Pozor, nieže si ublížiš. Je to zo skla!“ Takto spontánne reagujeme, keď sa niekto priblíži k nášmu sklenenému nábytku a k dekoráciám. Máme predsa vžité, že sklo pre svoju krehkosť možno ľahko rozbiť a na ostrých črepinách sa poraniť. Sklenený nábytok je však krásny a univerzálny v rámci jednotlivých interiérových štýlov. Zároveň si vyžaduje zvýšenú bezpečnosť, údržbu a hru so svetlom tak, aby nepôsobil chladne. Ako zlepšiť jeho reputáciu v interiéri, ale pri minimálnom využití skleneného nábytku a doplnkov?
Prečo máme rešpekt pred sklom v interiérovom dizajne?
Vyplýva to najmä z nevýhod, z ostražitosti pri manipulácii so skleneným nábytkom. Pokiaľ nepoužívate matné sivé, mliečne (tvrdené) alebo iné farebné sklo, tak je úplne priehľadné. Priehľadnosť nesúvisí len so zviditeľnením ďalších konštrukčných prvkov, nábytku či doplnkov za sklom, ale do istej miery aj so stratou súkromia – napr. jedálenský stôl s priehľadnou sklenenou doskou vám umožňuje dovidieť, ako ostatní sedia. Ustavičným ošívaním dávajú najavo nespokojnosť. Ak sú nohy pokojne vedľa seba, cítia sa vo vašej spoločnosti príjemne.
Ďalšia „nástraha“ sa skrýva pri jedálenských stoloch pre 6 a viac osôb, resp. pri rozkladacích sklenených jedálenských stoloch. Sklo podporuje rôzne optické klamy. Ak nie je rozkladací mechanizmus dobre zakrytý, môžete sa pri manipulácii poraniť.
Taký ostrý ako žiadny iný sklenený nábytok
Áno, aj. Prakticky najmenšie riziko vykazujú stolíky z číreho temperovaného bezpečnostného skla v tvare kruhu. Navyše, mnohé modely lemujú ochranné okraje (napr. pochrómované kovové), čo zvyšuje bezpečnosť. Pri hranatých uprednostnite len oblé zakončenie na seba nadväzujúce časti stolíka a iného skleneného nábytku.
Črepiny nie sú jedinou obavou pri sklenenom nábytku
Spozornieť by práve mali viacpočetné rodiny s deťmi. Tie nestačí upozorniť len na šetrnejšie zaobchádzanie so sklom, pretože je krehké. Ak vôbec je krehké… V interiéroch už bežne používame hrubé tvrdené sklo, čo zabezpečuje lepšiu stabilitu nábytku – napr. sklenené písacie stolíky (alebo aj jedálenské dosky) sa vyrábajú pri vysokej tepelnej úprave (zohrievajú sa na cca. 700 °C a náhle ochladzujú). Stávajú sa odolnejšími, predlžuje sa ich životnosť. Strach pred črepinami opadáva, keďže takto upravené sklo nie je vôbec ostré (aj keď sa rozbije na malé kúsočky).
Sklenený nábytok a jeho údržba
Na skle vidieť každú šmuhu, odtlačky prstov, čo rozhodne sklenenému nábytku na efekte nedodáva. Zvlášť na presklenených vitrínach a inom podobnom nábytku, ktorým chceme prezentovať ďalšie unikátne kúsky a ich usporiadanie v našom bývaní.
Dnes už sú dostupné špeciálne spreje na sklo, ktoré stačí aplikovať na jemne vlhkú handričku. Vyžaduje si to na niektorých typoch nábytku každodennú starostlivosť, ale chceme byť predsa dizajnoví!
A ako ste na tom so skleneným nábytkom vy?
Oslovil vás sklený minimalizmus? Najprv sa však rozhliadnite po svojej obývačke, resp. po prepojení kuchyne s obývačkou a nájdite všetko sklo! Máme na mysli zrkadlá – čím asymetrickejšie a väčšie, tým viac skleného, zrkadlového efektu podporujú.
Sklo je bežným prvkom moderných nástenných obrazov, svietidiel a iných veselých bytových doplnkov. Plochu síce opticky zväčšuje, ale pozor až na príliš otvorený, málo bezpečný a súkromný priestor. Takto môže pôsobiť pri kombinácii s masívnym nábytkom vo vysokom lesku.