Dizajnéri musia často predpovedať budúcnosť. Lepšie povedať, vytvoriť ju. Aké budú trendy v interiérovom dizajne pre rok 2020? To nevieme povedať na istotu, môžeme si však tipnúť. Vychádzame z troch základných vecí, ktoré v súčasnosti ovplyvňujú náš každodenný život: menšia plocha, životné prostredie a nové technológie.
Dobre zariadený interiér úspešne odolá skúške času, bez ohľadu na vybraný štýl zariadenia. Pri zariaďovaní si môžete vziať inšpiráciu práve zo súčasnej scény trendov. Interiér sa síce nemení tak často ako módne kolekcie svetových značiek, no i tu sa každý rok objavujú nové nápady. Toto sú trendy v interiérovom dizajne, ktoré podľa nás budú prevládať v roku 2020.
Priestorovo úsporný dizajn
Éra spektakulárne priveľkých bytov pre strednú triedu je viac-menej za nami, hoci sme si kedysi mysleli, že to tak nebude. Nuž, veci sa skrátka menia. Dnes si musia hlavne mladí ľudia zvyknúť na menšie bývanie a pracovať s tým, čo majú k dispozícii. Väčšina developerov sa totiž rozhodla stavať nové byty s menšou metrážou.
Dôvodom je viacero sociálno-ekonomických dôvodov, vrátane životného štýlu tráviť doma počas pracovného týždňa menej času. Ľudia si zvykajú na menšie obytné priestory ako apartmány, jednoizbové byty alebo garsónky. Keď sa sťahujú do novostavieb, musia si osvojiť koncepty, ktoré šetria priestorom.
Šetrenie nákladmi
Planéta je preplnená prebytkom vecí od predchádzajúcich generácií. Produkovať viac vecí však nie je v súlade hlavne s mileniálmi. Prečo kupovať úplne nové produkty, keď môžu využiť použité za zlomok nákladov? Nie je to iba o šetrení peňazí. Prispieva to aj životnému prostrediu.
Žula, kremeň a mramor sú nádherné. No čoraz viac mladých ľudí preferuje environmentálne udržateľné a nákladovo efektívne riešenia. Dobrým príkladom môžu byť betónové a drevené kuchynské pulty. Prečo minúť tisíce eur za žulové kuchynské dosky, keď si človek vie pozrieť video na YouTube a vytvoriť vlastnú betónovú kuchynskú dosku za zlomok ceny? Mileniáli sú nielen múdri, sú aj šikovní.
Farby, resp. ich absencia
Každý dospelý človek vyrástol v prostredí dizajnu z predchádzajúceho režimu. Mladí ľudia tak oceňujú biely priestor, ktorý nie je preplnený vecami. Preferujú, aby ich prostredie slúžilo ako prázdne plátno pre vlastnú sebarealizáciu. Keď ide o interiérový dizajn, znamená to, že skutočný interiér má byť vizuálne vtieravý. Umožní tak flexibilnej a ľahko prenosnej dekorácii zaujať na prvý pohľad.
Lokálny znamená svetový
Ľudia sú v súčasnosti viac globalizovaný, než akákoľvek generácia predtým. Je to najmä vďaka internetu. Štýly a trendy sú v súčasnosti celosvetové a lokálne zároveň, bez ohľadu na to, či sme v Bratislave, Londýne, alebo v New Yorku.
Interiéry sa stávajú univerzálnymi, rovnako ako celosvetové kultúry a hodnoty. To však neznamená, že domovy vyzerajú ako zlepenec kultúr zo všetkých kútov sveta. Ide o sklon k jednoduchosti, sofistikovanosti a trochu kvality.
Environmentálne vedomý, udržateľný a sociálne zodpovedný dizajn
Klimatické zmeny sú seriózna záležitosť. Naša generácia je prvá, ktorá priznáva, že ovplyvňuje naše životy, vrátane interiérového dizajnu. Snaha pre udržateľnosť a sociálnu zodpovednosť nám umožňuje cítiť, že sme viac súčasťou riešenia, než problému.
Plasty a polyméry vyrobené z ropy znečisťujú životné prostredie. Je teda jasné, že nemajú miesto v moderných domácnostiach. Energeticky úsporný dizajn a smart technológia, ktoré šetria životné prostredie sú skvelé pri znižovaní uhlíkovej stopy. Myslieť na planétu znamená myslieť na naše zdravie. Všetko ide ruka v ruke pri dosiahnutí zdravého životného štýlu.
Otvorený koncept domácnosti
Samostatné obývačky a kuchyne sú pomaly taktiež ojedinelé. Čoraz častejšie môžeme vidieť spojenie kuchyne a obývačky. Je na čase prísť s názvom, ktorý by popisoval spojenie kuchyne, jedálne a obývačky. Pôjde o priestor, ktorý pozýva na relax, má množstvo chutného jedla a silné pripojenie na Wi-Fi.
Využívanie diskrétnej technológie
Dobrá technológia je transparentná technológia. Znamená to, že zariadenia, spotrebiče a technické riešenia musia byť diskrétne schované. Poprípade mať formu, ktorá je príjemná na pohľad a okupuje čo najmenej priestoru. Do našich domovov sa začínajú dostávať smart spotrebiče a zariadenie s umelou inteligenciou. Stávajú sa čoraz menšími a menšími.
Ľudia sú dnes zahltení s digitálnym obsahom na dennej báze. Chcú mať teda úplnú kontrolu potom, čo sa vrátia domov a dobijú baterky. Tomuto neunikne ani televízia. Čoraz častejšie ju v moderných domácnostiach nevidieť.
Viac živej prírody v interiéri
Nemusíte byť biológom, aby ste uznali, že rastliny dokážu vyzerať atraktívne. Zdravé, inšpirujúce a pohodlné interiéry vytvorené so živými rastlinami je ako návrat do hlbokej minulosti, keď sme žili bok po boku s prírodou.
Čo môže byť lepšie ako mať prírodných spoločníkov, ktorí neodvrávajú, ale dodávajú nám čerstvý vzduch? Rastliny, ako sú orchidey, sukulenty, hadovníky alebo bromélie, emitujú v noci kyslík, čo z nich robí ideálne rastliny do spálne.
Rok 2020 prinesie nové zmeny
Čas sa žiaľ nedá zastaviť a svet okolo nás je v pohybe a neustále sa mení. V súčasnosti prevládajú v dizajnérskej spoločnosti trendy smerom k udržateľnému životnému prostrediu, zjednodušovaniu priestoru a maximálneho využitia toho, čo máme k dispozícii. Je už len na vás, či zariadite svoj domov podľa tohto myšlienkového prúdu.
Inšpirovali vás trendy v interiérovom dizajne pre rok 2020?