S pojmami geometria a geometrické tvary sme sa stretli už na základnej škole a v poslednom období sa však nevyskytujú iba ako súčasť učiva matematiky, ale začali prenikať aj do interiéru. Moderný dizajn je plný týchto prvkov – vyjadruje nielen eleganciu, ale aj nadčasovosť a má široké využitie. Línie, symetria a tvary – či už sú to kruhy, ovály alebo štvorce, v tomto článku uvidíte, ako dokážu premeniť priestor a pridať mu na zaujímavosti.
Geometrické tvary v interiéri – ako začať?
Aj tu platí – všetko s mierou. Geometrické tvary sú už sami osebe príznačné – kombináciou podobných tvarov však nič nepokazíte. Ak sa vám zdá tento dizajn príliš schematický, možno vám postačí na oživenie priestoru jeden kus nábytku, ktorý osadíte v strede – napríklad konferenčný stolík. Je potrebné dbať aj na tzv. psychológiu geometrických tvarov, a rozhodovať sa podľa nej. Chcete vytvoriť pokojnú a harmonickú miestnosť alebo máte radšej hravosť a odvahu? V prvom prípade zvoľte nábytok oblých tvarov, v druhom skôr ostré línie a uhly. Príliš veľa rôznych farieb, vzorov a tvarov vám pri dizajnovaní nepomôže, skôr naopak, môže uškodiť
Vybrané typy geometrických tvarov:
1. Štvorec/kocka
Hranatý tvar, ako je tomu v prípade štvorca, môžeme využiť v kuchyni, obývacej izbe alebo aj v tzv. home-office. Evokuje stabilitu, rovnováhu aj profesionalitu, preto sa hodí do miestností, kde usilovne pracujete. Vo štvorcovom tvare nájdeme nielen konferenčné či písacie stolíky, pracovné dosky a podnosy, ale aj koberce, zrkadlá a vankúše, teda bytové doplnky. Ak ste nováčik v bytovom dizajne, siahnite práve po štvorci – neobanujete.
2. Trojuholník
Podobne ako pri štvorci, aj s trojuholníkovými tvarmi sa stretávame pri práci a oddychu. Pomáhajú nám realizovať naše ciele, upevňovať si vlastné sebavedomie a umožňujú nám profesijne rásť.
3. Kruh a ovál
Ak chcete v priestore ubrať z prísnosti a naopak, dodať mu viac harmónie a pokoja, siahnite po oblých tvaroch – kruhu či ovále. V dome pomáhajú budovať pozitívnu náladu a stabilitu, pričom nepôsobia rušivo a neobmedzujú vás ani pri vykonávaní vašich bežných činností. Tieto geometrické tvary sa hodia najmä do obývacej izby a spálne – umožňujú vám naplno zrelaxovať a načerpať sily. Výborne sa v nich vynímajú napríklad konferenčné stolíky.
Ako kombinovať geometrické tvary v interiéri?
Jeden kus nábytku – menej je viav a kombinovať, ale neprekombinovať. Ak chcete docieliť krásny a svieži priestor, vyberte si obyčajne jeden kus väčšieho nábytku tak, aby určoval nastolený – v našom prípade geometrický trend. Môže ísť o sedaciu súpravu, jedálensky stôl alebo konferenčný stolík – stred miestnosti im bude najviac svedčať. Možno sa vám to bude zdať málo – využite zrkadlenie. Použite rovnaký tvar napríklad na vankúšoch alebo inom bytovom textile. Takto v izbe docielite harmóniu bez zbytočných rušivých prvkov.
Dôležité sú detaily
Ak sme si vybrali nábytok, stačí si poradiť s detailmi. Práve na nich stojí a padá náš dizajn plný geometrie. Spomenuli sme už vankúše a bytový textil – čo však pridané miesta na sedenie (taburetky a podnožky)? Tie nájdeme zväčša v oblých tvaroch – pristanú im ovály aj kruhy, ako napríklad tejto štrikovanej podnožke. Čo na ňu poviete?
Ďalším prvkom, ktorý nesmie v žiadnom prípade v dome chýbať, je zrkadlo. Neplní len praktickú funkciu, ale pekné zrkadlo je zároveň estetickým doplnkom, ktorý izbu rozžiari. Ak ho navyše správne zavesíte na stenu, pomôže vám ju opticky zväčšiť (malo by odrážať prirodzené svetlo pochádzajúce z okien – umiestnite ho oproti). Zrkadlo si môžeme vybrať v rôznych tvaroch – najčastejšie však ide o ovál a obdĺžnik. V e-shope nájdete celú našu ponuku.
Dôležité sú detaily
Geometrické tvary v interiéri vedia priestor ozvlášniť – napriek tomu je potrebné s nimi správne zaobchádzať. Buď si zvolíte jeden dominantný kus nábytku v tomto tvare a doplnky budete voliť jemnejšie alebo stavíte na niekoľko zaujímavých doplnkov, pričom zachováte podobnosť tvarov. Ak chcete vytvoriť harmonickú miestnosť (napríklad obývaciu izbu), využite kruhy a ovály, ak dbáte na prísnosť a perfekcionizmus pri práci, pomôžu vám uhly a prísne línie, čiže trojuholníky, štvorce a mnohouholníky.
Dbajte na to, aby použité tvary v interiéri odrážali hravosť a modernosť – inak nebudú v priestore dobre fungovať. Pri miešaní vzorov zachovajte rovnakú farebnú schému.