Stojíte pred otázkou, ako si zariadiť interiér, aby bol svetlejší, krajší, opticky väčší? Niekedy netreba búrať priečky. Najmä, ak bývate v paneláku a metre štvorcové jednoducho nenafúknete. Ale môžete ich „primaľovať“.
Spoľahnite sa na optické triky
Možno ste sa už v živote stretli s očným klamom, optickými hrami či ilúziami. Jednoducho nie všetko, čo vidíme, je reálne. Zrakové vnemy však výrazne ovplyvňujú to, ako sa cítime. Preto stačí domov implementovať pár zásad a náš mozog si bude myslieť, že žijeme v priestore väčšom akým skutočne je. A pritom sa nemusíte nikam sťahovať ani nič búrať. Obvykle stačí len premaľovať a vybrať správne doplnky.
Ako opticky zväčšiť interiér?
Návod je jednoduchý. Najprv vhodne vyberte podlahy a k nim správne farby na steny. Je pravda, že tmavé farby priestor zmenšujú a svetlé rozširujú, ale to nie je všetko. Dôležité je pre maximálne optické zväčšenie staviť na tón v tóne. Ideálne je zladiť farbu podlahy a stien do príbuzných odtieňov.
Strop musí byť najsvetlejší
Zmes farieb si môžete namiešať podľa vlastnej fantázie, ale nezabudnite na dôležitú zásadu. Strop musí byť najsvetlejšou plochou v miestnosti. Inak spôsobí pocit, že miestnosť sa zmenšuje. Čo je žiaduce pri veľkometrážnych plochách, môže pôsobiť v malej izbe až klaustrofobicky. Ideálnou aj univerzálnou farbou je biela.
Ako zväčšiť interiér bytu v meste?
Práve mestské byty trpia dvomi problémami. Malé rozmery izieb a fakt, že na sídlisku vám stále niekto pozerá do okna. To všetko viete vyriešiť vhodne zvolenou záclonou. Nesmie končiť na parapete. Potiahnite ju až k podlahe. Tým pádom vytvorí dojem väčšieho priestoru. Zvoľte svetlejšiu farbu záclony.
Zrkadlo prinesie svetlo
Hra farieb je vždy tak trochu hrou so svetlom. Pri zariaďovaní preto zapojte do optickej hry aj zrkadlo. Umiestnite ho tak, aby dokázalo odrážať prirodzené svetlo. To sa hodí napríklad pri komode v predsieni, kde je vďaka absencii okien prirodzene menej svetla. Zrkadlá sú teda veľkým pomocníkom, ak hľadáte spôsob ako si zriadiť byt svetlejšie.
Nie je ťažké zväčšiť interiér po rodičoch
V tomto prípade máte jasno. Nestretávate sa s novostavbou, ale s priestorom, ktorý dobre poznáte. A viete, kde boli tmavé kúty, čo je vhodné zmeniť a zosvetliť. To sa týka aj zmeny nábytku. Niekedy stačí dať preč masívne tmavé nábytky a staviť na svetlé minimalistické prvky. Priestor bude na počkanie priestrannejší.
Farby súvisia aj s materiálmi
Vedieť, ako zariadiť interiér tak, aby bol väčší, nie je len o konštelácii farieb, ale aj o materiáloch. To tuší len málokto. Namiesto celých masívnych nábytkových kompletov stavte skôr na solitéry z materiálov pôsobiacich vzdušnejšie. V tomto ohľade sú dobrou voľbou sklo, plasty, priehľadné materiály a svetlé odtiene dreva.
Svetlé farby vyžadujú kontrasty
Ani v malom byte neznamená, že čím svetlejšie, tým lepšie. Stavte na kontrasty. Na bielu stenu osaďte poličku z tmavého mahagónu. Na svetlé pozadie steny vynikajúco padne výrazná váza sýtych farieb. Pretože takáto farebná konštelácia vytvorí pre oči zdanie hĺbky, čo je dôležité na vnímanie rozmerov.
Lepšie jednofarebné ako vzorované
Platí to o zariadení bytu čo sa týka stien, ale aj podláh. Pri stenách nejde o častý problém, tie obvykle maľujeme jednofarebne. Podlahy, malé dlaždice, mozaiky alebo príliš veľa farieb a vzorov budú priestor zmenšovať. Túžite po perzskom koberci? Do malej obývačky to nie je ten pravý spoločník. Čím menej farebných variácií a vzorov na podlahe, tým bude miestnosť lepšie dýchať.
Osvetlenie vyžaduje správnu farebnosť
Osvetlenie je jedným z dôležitých aspektov zariadenia bytu. Lustre, lampy aj LED pásiky do nášho bytu totiž nevnášajú len svetlo, ale samy sú nositeľmi farieb. Svetlá by na rozdiel od výrazných kontrastných doplnkov nemali byť tmavé. Na osvetlenie zvoľte minimalistický dizajn a svetlé farby. Tak, aby po rozsvietení nebol samotný luster svetelnou bariérou a jeho farba príliš nerušila pohľad miestnosťou.