Staňte sa sami sebe architektom, ako si naplánovať vlastnú kuchyňu? Prvým krokom pri plánovaní kuchyne je určenie jej vhodného tvaru. Ten sa odvíja od dispozícií miestnosti, predovšetkým vás obmedzujú okná a dvere, radiátory a výklenky. Základný tvar väčšinou načrtne projektant pri plánovaní domu, alebo bytu a predbežne určí rozmiestneni spotrebičov, pri rekonštrukcii sa môžete nechať inšpirovať pôvodným tvarom linky. Pred výberom tvarového riešenia berte v úvahu dostatočný priestor na prechod a pohodlnú manipuláciu. V kuchyni sa občas pohybuje aj viac osôb, a tie by si nemali príliš prekážať. Medzi jednotlivými časťami kuchyne dodržte vzdialenosť aspoň 120 cm, najmenej však 100 cm.
Berte tiež do úvahy, že je potrebné nielen pohodlne skrinku alebo spotrebič otvoriť, ale tiež sa k nemu bez problémov dostať. Miestnosť nezaplňte nábytkom príliž- pôsobila by stiesneným dojmom. Základným a najžiadanejším tvarom kuchyne je do písmena L. Také usporiadanie má dosť veľký úložný priestor, pracovnú plochu a pôsobí členito. Spravidla je na jednej strane varenie, v rohu alebo na druhej strane drez, na konci zostavy chladnička a potravinová skriňa. Tento typ kuchyne je častým riešením u bytov v panelových domoch.
Ako si naplánovať vlastnú kuchyňu?
Kuchyne v tvare písmena U sú často situované jednou stranou do priestoru a tvorí deliaci prvok k jedálni, alebo obývacej izbe. Môžu byť doplnené o farebné posedenie. Z dôvodu ušetrenia priestoru môže byť tretia strana tvorená len malými skrinkami. Spotrebiče v tomto usporiadaní umiestnite tak, aby ste sa veľmi nenabehali. Hlavne varnú dosku a drez udržujte vo vzdialenosti 120-150 cm od seba, nevoľte napríklad 300 cm. Pridaním skriniek, alebo barového pultu môžete takú kuchyňu doplniť do tvaru písmena G. Rovná kuchyňa sa vracia do módy. Väčšinou sa jedná o moderné minimalistické kuchyne, kde je zámerne použité členenie, ktoré dĺžku zdôrazňuje. U týchto kuchyní sú rohové skrinky nežiaduce a narušujú zámery dizajnéra. Ako si naplánovať vlastnú kuchyňu? Tieto kuchyne si skrášlite dizajnovými závesnými svietidlami z našej ponuky.
Riešením môže byť spojenie dvoch až troch rovných zostáv umiestnených oddelene. V hlavnej zostave sú usporiadané úložné priestory a drez s varnou doskou, v ďalšej zostave potom vysoké skrinky. Pri niektorých výrobcoch sa môžete stretnúť s atypickým riešením napríklad do oblúku. Obliny sú výrobne náročné a bývajú cenovo drahšie. Majte na pamäti, že skrinky mávajú klasický obdĺžnikový tvar a v kuchyni tak vznikajú duté miesta. Oblá vlna prechádzajúca celou zostavou jej však dodá na originalite. Ostrovček môžete doplniť takmer ku každému tvaru kuchyne. Najlepšie sa vyníma u rovných kuchyniach. Je nutné rešpektovať a dodržiavať dostatočnú vzdialenosť od kuchynskej zostavy.
A čo barové pulty?
Bary slúžia predovšetkým ako deliaci prvok medzi kuchyňou a jedálňou, poprípadne obývacou izbou, vynímajú sa v nich dizajnové barové stoličky. Ich ďalšia funkcia je možnosť posedenia na vysokej nohe. Bary sa dajú použiť k akémukoľvek štýlu kuchyne, je však nutné vyberať s ohľadom na jej štýl. Je spočítané, že kuchyňa by mala mať asi 32 úložných jednotiek. Jedna jednotka je polica, šuplík alebo kontajner. Už pri plánovaní si predstavte, čo chcete v budúcej kuchyni skladovať.
Riaďte sa podľa toho, či je v dome sklad alebo pivnica, podľa počtu riadu a spotrebičov. Nezabudnite na menej používané fritovacie hrnce, mixéry, vianočný servis, zaváraniny – je toho veľa a väčšinou na tieto veci zabúdame. Každá domácnosť má iné požiadavky na úložné priestory. Zatiaľ čo mladému páru stačí pár skriniek, rodina s viac členmi potrebuje mnohonásobne viac. Iné požiadavky na skladovanie potravín majú ľudia v meste, ktorí sú zvyknutí nakupovať denne, a iní ľudia na dedine, ktorí nakupujú vo veľkom. Niekam je nutné uložiť produkty z vlastnej záhrady. Úložné priestory rozdeľte do niekoľkých zón. Ak nemáte špajzu, vyčleňte poblízku chladničky potravinovú skriňu.