Trendy v kuchyni v šúčasnosti a minulosti sa líšia viacerými aspektami, ale majú aj viacero spoločných charakteristík. Kedysi bola kuchyňa len oheň a okolo neho ľudia. A práve toto v ľuďoch ostalo aj cez snahu rozškatuľkovania bytu do jednotlivých zón sa väčšina zásadných tém v rodine rieši v kuchyni. Iste mnohí z vás poznáte ten okamih, keď v malej panelákovej kuchyni okolo ešte menšieho stoli pod oknom sedí celá rodina a rieši spoločný problém. Je to tak proste prirodzené a ťažko pochopiť, prečo sa tieto rozhovory nevedú napríklad  v obývačke. Skôr ešte pred dobou panelovou, boli domy plánované tak, že kuchyňa s veľkým jedálenským stolom bola skutočne centrom.

Často v nej nechýbala menšia pohovka pod oknom. Rodina sa schádzala k spoločným jedlám, tu sa rozprávalo, čítalo, mnohokrát sa časom pozeralo na TV. Obývačka bola nezriedka vykúrená, vyzdobená a zarovnaná pekným a nepoužívaným dizajnovým nábytkom. Alebo bola kuchyňa spojená s obývačkou a rodina spolu bez hlasného kričania cez ďalšiu miestnosť komunikovala. Ale prečo písať v minulom čase? Veď dnes je trend taký, že sa aj v bytoch aj v domoch kuchyňa opäť stáva obytnou súčasťou a nielen účelovou dielňou  k príprave pokrmov. Každý, kto rekonštruoval starý dom, iste potvrdí, čo to bolo za drinu viesť nové rozvody kúrenia, vody, odpadu. A to nielen preto, že pôvodné inštalácie boli staré. Hlavne preto, že nedostačovali súčasným nárokom. Kúpeľni postačovala chladná miestnosť na chodbe a záchod mnohokrát nebol splachovací. A to sa jedná o domy z prvej polovici minulého storočia. Hovoríte si, ako to súvisí  s kuchyňou? Priamo.

Trendy v kuchyni v šúčasnosti a minulosti

Trendy v kuchyni

Kedysi,  a nie je to tak dávno – pokiaľ sa uvoľníte z dôb čiernej kuchyne a kachlových kameňov v kuchyni – sa kúrilo kamienkami, na ktorých sa varilo. Riady boli narovnané v kredenci a umývalo sa v originálnom otočnom lavóre v donesenej vode. V druhej polovici 20. storočia prišiel rozmach výstavby panelových sídlisk. V nich kuchyňa zaberala len pár metrov štvorcových, ktoré predstavovali aj zaujímavý hlavolam, kde sa dalo variť a zároveň aj najesť. Moderné spotrebiče, na západ od našich hraníc, u nás neexistovali. V tom sme si boli všetci rovní – z niekoľkých typov kuchyne si každý musel vybrať a byť rád, že ich má.

Z nedostatku miesta vznikla celá rada rôznych tvarov stolov nalepených pod veľkým oknom. Výhoda samostatných kuchyní bola v tom, že keď sa smažili zemiaky, dali sa oddeliť od zbytku bytu. To je tiež najčastejší argument súčasných zástancov oddelenej kuchyne. Obava z šírenia pachu. Zástancovia spoločného priestoru majú možnosť majú možnosť zvoliť výkonný digestor, ktorý problém vyrieši, alebo zaujímavo rozdeliť priestor falošným prekladom pri strope, a tam sa teplý vzduch z varenia čiastočne zadrží. Trendy v kuchyni v šúčasnosti a minulosti majú rôzne odlišnosti.

Trendy v kuchyni v súčasnosti praje prepojeným spoločným priestorom. Kuchyňa a obývačka je jedna miestnosť, kde rodina raňajkuje, obeduje, i večeria, hrá hry, díva sa na televíziu a baví sa dohromady. A keď každý potrebuje svoj kľud, odoberie sa do vlastnej izby. Pokiaľ si rodina na taký život spolu zvykne, a nebude sa jednať o príliš sebecké autority, ktoré neznesú, aby sa jeden díval na televíziu a druhý pri tom piekol bábovku, nemala by byť spoločná kuchyňa veľký problém. V dnešnej dobe je výber kuchyne veľký, obrovský.  A aj za pomerne málo peňazí sa dá zariadiť pekná kuchyňa – či už klasická, moderná alebo rustikálna.