Niektoré byty majú kuchyňu spojenú s obývačkou. Niektorí to berú ako výhru, iní ako presný opak. Kuchyňa s obývačkou však môže byť veľmi zaujímavou kombináciou. Stačí vedieť, ako s ňou pracovať. Ako zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou tak, aby vám dobre slúžili obe miestnosti?
V rámci šetrenia miesta v byte sa kuchyňa často spojí s obývačkou. Je to skutočne efektívne riešenie. Zabijú sa tak dve muchy jednou ranou. Nie každý je však z takéhoto riešenia nadšený. Zariaďovanie oboch miestností je ťažšie. Netreba sa však báť. Ak neviete, ako zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou, tieto rady sú pre vás.
Ako zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou? Myslite dopredu
Pri zariaďovaní miestností často myslíte len na danú miestnosť. V prípade kuchyne spojenej s obývačkou je dôležité myslieť na obe miestnosti naraz. Keďže sú spojené, je potrebné, aby boli v jednej súhre a dobre sa dopĺňali.
Samozrejme, ide o dve rozličné miestnosti. Je však dôležité uvedomiť si, že sú určitým spôsobom spojené. Obe sú otvorené a musí byť medzi nimi plynulý prechod. Najlepšie urobíte, ak kuchyňa a obývačka budú v jednom štýle. Dobrou voľbou sú dva jemne odlišné štýly. Dbajte ale na to, aby správne ladili.
Zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou môže byť na prvý pohľad ťažké. Ak však budete myslieť dopredu a plánovať, nemusí vás nič prekvapiť. Doplnky do kuchyne kupujte spolu s doplnkami do obývačky. Rovnako postupujte pri iných predmetoch, ako napríklad nábytok.
Vedeli ste, že
Ak chcete, aby kuchyňa pôsobila neutrálne a nijako na seba neupozorňovala, mali by ste sa vyhnúť obkladačkám. Obkladačky pôsobia totižto veľmi technicky. Z toho dôvodu by ste mali zvoliť radšej sklo alebo laminát.
Miestnosti zariaďte do rovnakého štýlu
Ako zariadiť kuchyňu a obývačku tak, aby spolu ladili? Zariaďte ich jednoducho do rovnakého štýlu. Môžete ich zariadiť do dvoch rôznych štýlov, ktoré však musia ladiť a byť si podobné.
Ak sa rozhodnete pre minimalizmus v obývačke, rozhodne z neho niečo preneste do kuchyne. Dávajte si však pozor. Minimalizmus je štýl, ktorý sa veľmi ťažko kombinuje s iným. Najlepšie spravíte, ak budú v tomto štýle obe miestnosti.
Nie je to však len štýl. Kuchyňa a obývačka by mali mať podobný farebný odtieň. Ak zvolíte do kuchyne bledú farbu, do obývačky rozhodne nedávajte nič tmavé. Samozrejme, platí to aj naopak. Najlepšími farbami na kombinovanie sú bledé odtiene. Kombinujte maximálne 1 – 2 farby.
Myslite na spotrebiče
Pri zariaďovaní samostatnej kuchyne si vyberáte spotrebiče podľa vašich preferencií. Ako teda zariadiť kuchyňu s obývačkou tak, aby ste vybrali tie najlepšie spotrebiče? Zamerajte sa na niekoľko základných bodov.
Prvým bodom je dizajn spotrebičov. Keď niekto vojde do obývačky, uvidí automaticky kuchyňu. Spotrebiče by mali preto splynúť s okolím. Ich dizajn by mal byť neutrálny.
Spotrebiče by mali mať tiež možnosť, pri ktorej dokážete skryť ovládacie prvky. Mnohé ovládače sa dajú zatlačiť dnu. Kuchyňa potom vyzerá prirodzene a v jednej línií.
Nezabúdajte ani na hlučnosť výrobkov. V dnešnej dobe je už veľké množstvo spotrebičov s tichým chodom, preto si vyberte presne takéto. Nebudete tak zbytočne rušiť ďalších členov rodiny, napríklad pri sledovaní televízie.
A čo s výparmi a pachmi? S tým by vám mohol pomôcť kvalitný odsávač. Investujte do neho viac, aby bol výkonný a pohltil všetky pachy.
Ako zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou? Určite si hranicu
Ak neviete, ako zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou, začnite vyčlenením nejakej hranice, ktorá je veľmi dôležitá. Otvorený priestor vám určitým spôsobom rozdelí.
Skvelým pomocníkom pri určovaní hranice je kuchynský ostrovček, ktorý je veľmi praktický. Okrem toho, že naznačí, kde kuchyňa končí, poskytuje veľa miesta. Môžete na ňom pripravovať alebo konzumovať jedlo alebo za ním sedieť a komunikovať s priateľmi či rodinou.
Ak nechcete ostrovček, lebo by vám zabral veľa miesta, stavte na barový pult. Nemusí ísť o klasický bar. Môže ísť pokojne o vyvýšenú časť kuchynskej linky, za ktorú dáte štýlové barové stoličky. Ak sa rozhodnete pre bar, nemusí byť takisto veľký. Postavte zaň 2 – 3 stoličky.
Rada odborníka
Priestor nad ostrovčekom pokojne doplňte zaujímavým svietidlom. Zvýrazníte tak jeho prítomnosť.
Zvoľte minimalizmus
Do otvorených priestorov by ste mali voliť minimalizmus. Ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou, je dôležité, aby miestnosti dýchali. Zbytočne ich preto neplňte doplnkami a kusmi nábytku.
Police nahraďte skrinkami
Kuchyňa spojená s obývačkou neposkytuje úplné súkromie. Je otvorená, a preto každý, kto vojde do obývačky, vidí aj do kuchyne. Najlepšie preto urobíte, ak otvorené police nahradíte skrinkami, ktoré sú nepriehľadné a uložíte do nich úplne všetko.
Ak nechcete len skrinky, kombinujte ich s vitrínami. V dnešnej dobe sú veľmi obľúbené.
Ak neviete, ako zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou, nezúfajte. Pomocou spomínaných rád si so zariaďovaním jednoducho poradíte. Kombinácia týchto dvoch miestností však nie je len nevýhodou. Prináša so sebou veľa výhod, ako napríklad opticky zväčšený priestor.
Rada na záver
Ak premýšľate, či do kuchyne zvolíte ostrovček alebo bar, zvoľte skôr prvú možnosť. Ostrovček je praktickejší. Môžete na ňom jedlo nielen konzumovať, ale takisto pripravovať.