Zariaďujete si šatník? Na toto určite nezabudnite!

Ak by ste sa žien spýtali otázku ako si predstavujú svoj vysnívaný dom, nepochybne by v odpovediach väčšiny z nich zaznelo slovo šatník. Niet sa čomu čudovať. Mať vo svojej domácnosti samostatnú miestnosť vyhradenú na uloženie oblečenia a doplnkov je praktické, pohodlné a v neposlednom rade nesie v sebe ešte stále tak trochu „závan“ luxusu. Treba však zdôrazniť, že túžba vlastniť šatník sa pritom už zďaleka netýka len nežného pokolenia, preferuje ho čoraz viac mužov. Ak ste sa aj vy rozhodli pre túto alternatívu a dali zbohom šatníkovej skrini, máme pre vás niekoľko rád na čo sa oplatí pri jeho zariaďovaní nezabudnúť.

Zdroj: insedia.me

Mať prehľad sa vypláca

Jedným z najdôležitejších krokov, ktorý by ste mali absolvovať ešte predtým, než sa pustíte do samotnej realizácie vášho nového šatníka je inventarizácia oblečenia. Ako na to? Najlepšie urobíte, ak si všetky svoje odevy a doplnky zložíte na jedno miesto a starostlivo roztriedite – získate tak nielen lepšiu predstavu o tom, koľko kúskov naozaj vlastníte, ale zároveň aj koľko miesta budete potrebovať na ich uloženie.

Užitočnou pomôckou pre vás môže byť, ak si oblečenie roztriedite do skupín pre rôzne oblasti života – napríklad práca, domov, či spoločenské príležitosti a pod. Nadobudnete komplexnejší prehľad o objeme miesta, ktorý bude v šatníku pre jednotlivé kategórie vecí potrebný.

Zdroj: Unsplash

Konfigurujte

Ako ste už zrejme správne vytušili, práve od výsledku prvého, vyššie uvedeného kroku, sa bude odvíjať celkové usporiadanie políc, zásuviek a vešiakových tyčí v šatníku. Pokiaľ totiž budete mať jasno v tom, aké oblečenie vlastníte, budete si tiež vedomí napríklad toho, či potrebujete viac políc alebo vešiakov. Potom vás otázka „koľko miesta musíme vyhradiť pre dlhé odevy zavesené po celej dĺžke?“ vás nezaskočí. Jednoducho povedané – budete vedieť efektívnejšie plánovať. A to je pri snahe vytvoriť z vášho šatníka čo najfunkčnejší priestor nesmierne dôležité.

Napriek tomu, že usporiadanie otvorených policových dielov, zásuviek a závesných systémov by malo zodpovedať predovšetkým vašim špecifickým potrebám. Aaj tu platí niekoľko odporúčaní, ktoré vám dokážu uľahčiť rozhodovanie a môžete sa nimi inšpirovať aj vy.

Príklad ako môže vyzerať šatník zdieľaný manželským párom. (zdroj: Pinterest)

TIP: Pri zostavovaní usporiadania šatníka si vašu predstavu nemusíte kresliť na papier – využite možnosť vytvoriť si online návrh vďaka konfigurátoru, ktorý vám pomôže lepšie si vizualizovať vaše predstavy. Na internete ich nájdete hneď niekoľko a čo je dôležité – mnohé z nich sú zadarmo a bez potreby registrácie. 🙂

Vedeli ste, že: V otázke dizajnu šatníkov existujú 3 základné varianty – šatník v tvare písmena L (zaberá 2 steny miestnosti a ponecháva dostatok priestoru na pohyb), v tvare písmena U (zaberá 3 steny, z dôvodu maximalizácie úložného priestoru) a v tvare písmena I (tj. rovný šatník, ktorý funguje najlepšie v malých priestoroch).

Všetko (nech) má svoje miesto

Nezabudnite, že pokiaľ bude šatník využívať viacero osôb, rozdeľte ho na samostatné sekcie, ktoré budú patriť jednotlivým členom domácnosti. Najčastejšie nosené oblečenie je vhodné odložiť na najdôležitejšie miesta v šatníku a síce na úroveň očí, ostatné, menej používané veci môžete pokojne uložiť do jeho spodných častí. Vrchné police využite napríklad na odloženie neaktuálneho sezónneho oblečenia alebo batožiny.

Neváhajte využiť vrchné police napríklad na odloženie sezónneho oblečenia a doplnkov uložených v krabiciach. (zdroj: Pinterest)

Azda najvhodnejším riešením na uloženie svetrov, pulóvrov, ale aj nohavíc sú police – tie bývajú usporiadané nad sebou zväčša v rovnakých vzdialenostiach (cca 25 – 30 cm). Menšie kúsky odevu ako sú ponožky, spodné prádlo alebo plavky uložte do zásuviek alebo uzatvárateľných krabíc.

Ponožky a spodné prádlo je vhodné ukladať do zásuviek. (zdroj: decorpad.com)

Existujú dva základné typy vešiakových tyčí s ramienkami – na tzv. dlhé vešanie (určené na zavesenie kabátov, či dlhých šiat), ktoré zaberie aspoň 120 cm z výšky skrine. Druhé – krátke vešanie  – zas poslúži napríklad na blúzky, nohavice alebo košele. V tomto prípade je dobré počítať s výškou približne 80 – 100 cm. Výsuvné závesné stojany využijete na kravaty a šatky.

Je dobré vopred si premyslieť koľko miesta budete potrebovať pre vešiakové tyče. (zdroj:eatsleepwear.com)

TIP: Pri ukladaní oblečenia sa môžete inšpirovať jednou z najpopulárnejších metód, ktorú vymyslela japonská odborníčka na upratovanie Marie Kondo. Tá odporúča uložiť veci, ktoré máte v zásuvke, nasledujúc farebnú stupnicu (začať treba tmavými odtieňmi a končiť s tými najsvetlejšími).

Základným predpokladom jej techniky skladania oblečenia je dôkladné poskladanie, zrolovanie a následné postavenie – čím získate oveľa viac priestoru. Viac sa dočítate tu.

Organizácia je veľmi dôležitá

Vyhraďte si pre doplnky samostatné miesto, ideálne tak, aby boli všetky v jednej časti šatníka. Kabelky ukladajte do políc nad závesnú tyč jednu vedľa druhej. Uzávery zapnite a ak je to možné, popruhy umiestnite do vnútra kabelky, aby zbytočne nezavadzali a nezamotávali sa do seba navzájom. Ostatné doplnky ako napríklad opasky alebo kravaty môžete uložiť v samostatnej zásuvke a usporiadať ich pomocou oddeľovačov. Tie rovnako dobre využijete aj pri hľadaní riešenia pre odkladanie šperkov.

Na uloženie kabeliek môžu dobre poslúžiť oddeľovače. (zdroj: thespruce.com)

Ak máte dostatočne veľký šatník, ktorý počíta aj s priestorom pre topánky, gratulujeme, na výber máte niekoľko možností. Jedným z najobľúbenejších spôsobov ich uloženia je využitie otvoreného policového systému – pred jeho montovaním však opäť zvážte koľko miesta budete potrebovať. Ako malá pomôcka by vám mohlo poslúžiť, že pár dámskych topánok je široký približne 20 cm, pri pánskych pripočítajte ešte aspoň 5 cm navyše. Pokiaľ by ste radi vyskúšali inú metódu uskladnenia vašej obuvi, zadovážte si organizér, ktorý vám nepochybne pomôže ušetriť nejaké miesto.

Je viacero spôsobov uloženia topánok. Otvorený policový systém je však jeden z najobľúbenejších. (zdroj: Pinterest)

Svetlo dokáže zázraky

O tom niet najmenších pochýb a v prípade šatníkov (najmä tých s menšími rozmermi) to platí dvojnásobne. Farba svetla nám určuje celkový dojem z priestoru a preto sa nevypláca podceniť jej význam. Ideálnou voľbou je využiť jedno centrálne stropné svietidlo a LED pásy poskytujúce teplé biele osvetlenie. Ich výhodou je ľahká inštalácia, nenáročnosť na údržbu a samozrejme minimálna spotreba elektrickej energie.

Do šatníka je ideálnou voľbou použiť stropné osvetlenie v kombinácii s bodovými svetlami alebo LED pásmi. (zdroj: eatsleepwear.com)

Vedeli ste, že: Teplý alebo studený pocit zo svetla závisí od farebnej teploty. Nižšia farebné teplota totiž vytvára teplejšie, jemnejšie svetlo, zatiaľ čo pri vyššej teplote farieb vzniká chladnejšie svetlo s intenzívnejšou energiou.

Chce to (váš) štýl

Na základe nedávnych prieskumov sa zistilo, že ženy strávia v priemere 287 dní svojho života rozhodovaním sa, čo si oblečú. A hoci na mužov sa spomínaný prieskum nesústredil, nie je žiadnym tajomstvom, že v súčasnosti ani pre nich nie je výber oblečenia ľahostajný. Zariaďovanie vlastného šatníka je preto skvelou príležitosťou na to, aby ste si vytvorili priestor, v ktorom sa budete cítiť čo najpríjemnejšie. Vdýchnite mu atmosféru vašej osobitosti, pracujte s farbami a materiálmi, ktoré máte radi.

Aj takto môže vyzerať pánsky šatník (zdroj: contemporist.com)

RADA ODBORNÍKA: V otázke farieb platí nepísané pravidlo, že neutrálne odtiene fungujú vo všeobecnosti najlepšie. Svetlé farby dodajú šatníku vzdušnosť a priestor presvetlia, do úvahy však treba brať tvar šatníka. A samozrejme aj preferencie jeho majiteľa (v prípade mužského šatníka sú častokrát vhodné aj tmavé farby).

Zrkadiel nikdy nie je dosť

Aký by to bol šatník bez zrkadla? Hovorí sa, že v šatníku nikdy nemôžete mať príliš veľa zrkadiel a to aj kvôli ich schopnosti opticky zväčšiť akýkoľvek priestor. Nebojte sa preto zakomponovať zrkadlá do šatníka v rôznych podobách, napríklad aj vo forme zrkadlových dverí.

Zrkadlá sú neoddeliteľnou súčasťou šatníka aj vďaka ich schopnosti opticky zväčšiť priestor. (zdroj: movarlife.com)

Nezabudnite na detaily

Šatník už dávno nemusí byť len miestom, ktorý bude slúžiť výhradne na uloženie oblečenia a doplnkov. Zakomponujte do neho aj niekoľko detailov ako napríklad lavicu či taburet. Nielenže dokážu váš šatník zútulniť, ale získate v nich aj skvelých pomocníkov, ktorých oceníte pri prezliekaní alebo obúvaní topánok. Skvelým nápadom je aj vytvorenie zabudovaného úložného priestoru pre žehliacu dosku – ušetrí vám to miesto i čas. Raritou už nie sú ani šatníky, v ktorých nájdete toaletný stolík pre úpravu make upu a vlasov.

Šatník s vyhradeným priestorom pre toaletný stolík ocení nejedna dáma. (zdroj: www.decorpad.com)