Faktom je, že ľudské telo vníma svoje okolie predovšetkým vizuálne. Aj z toho dôvodu sa kladú na osvetlenie v dome tie najvyššie nároky. V súvislosti s touto témou môžeme za miestnosť s mimoriadne špecifickými požiadavkami považovať najmä kuchyňu. Vyžaduje si totižto originálne a zároveň funkčné nápady. Máte však predstavu o tom, ako správne riešiť osvetlenie kuchyne?
Prednedávnom sme vás prostredníctvom nášho blogu informovali o tom, ktoré doplnky urobia vašu kuchyňu neprehliadnuteľnou. Jedným z nich bolo práve vyššie spomínané osvetlenie kuchyne. Avšak, predtým, ako si podrobnejšie posvietime na to, aké svietidlá sú vhodné do kuchyne, musíme vo všeobecnosti poznať ich jednotlivé typy.
Typy osvetlenia v dome
Typy osvetlenia v dome si môžeme rozdeliť do troch základných kategórií. Prvou z nich je centrálne svetlo, ktoré by malo byť použité v každej miestnosti. Takéto svietidlo má za úlohu osvetliť čo najrozsiahlejšiu plochu a väčšinou sa situuje približne do stredu miestnosti.
Nemenej dôležitým je doplnkové/pracovné svetlo, ktoré zvykne mať špecifický a osobitný charakter. V kúpeľni nesie takéto označenie svietidlo nad zrkadlom, v pracovni či v detskej izbe je to zase stolová lampa. Za zmienku stojí tiež akcentové svetlo, ktoré sa stará o zvýrazňovanie predmetov, akými sú napríklad obrazy či iné cennosti. Avšak, môže byť aj len výlučne atmosférickým elementom.
Osvetlenie kuchyne
Vyššie sme uviedli, že každá miestnosť v dome by mala obsahovať centrálne svetlo. Výnimkou nie je ani kuchyňa. Ideálne riešenie predstavuje v tomto prípade stropné závesné svietidlo, ktoré sa môže umiestniť napríklad nad jedálenský stôl. Jeho umiestnenie sa ale štandardne odvíja od veľkosti kuchyne a jej priestorového riešenia.
Keďže v kuchyni sa trávi väčšina času varením a prípravou jedál, nezabúdajte ani na kvalitné osvetlenie pracovnej plochy, resp. kuchynskej linky, ktoré zohráva nesmierne dôležitú úlohu. Vynikajúcou alternatívou takýchto doplnkových svietidiel sú LED pásy. Menšie závesné svietidlá zase výborne vyniknú v blízkosti barových pultov či kuchynských ostrovčekov.
V miestnosti, v ktorej ide láska najmä cez žalúdok, sa nestratí ani akcentové svetlo. V súčasnosti existuje mnoho spôsobov, ako ho zrealizovať. Okrem tradičných zvýraznení obrazov sa tlačia do popredia všakovaké moderné a populárne podsvietenia skriniek, zásuviek či dvierok na kuchynskej linke alebo aj podsvietenie samotnej kuchynskej linky. Čo sa týka podobných vychytávok, ide skôr o akýsi dizajnový trendy prvok, ktorý sa príliš nestretáva s funkčnými vlastnosťami.
Tip na záver
Keďže sa vo všeobecnosti odporúča viac ako jedno centrálne svetlo pre každú miestnosť, platí to takisto pre osvetlenie kuchyne. To ale nie je jediná rada, ktorú vám môžeme dať na záver. Myslite aj na to, že osvetlenie v dome by ste mali riešiť ruka v ruke už s projektovou dokumentáciou. Pokojne si však navrhnite vlastný plán osvetlenia, no nezabudnite ho konzultovať s odborníkmi. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, radi vám ich ochotne zodpovieme.